bugün

ülkenin tümünde kredi kartlarının kullanılacağı duyurulmuştur. isveç paraya veda ediyor!

haberler:
http://www.aksam.com.tr/a...i-birakiyor--105740h.html
http://www.ekofinans.com/...mayi-birakiyor-h2104.html
http://www.f5haber.com/ek...haberi-2845792/?ref=haber
http://www.porttakal.com/...ullanmayacak-1021268.html
saçma işlemdir. lan kredi kartı borcunu neyle ödeyeceksin amına koyum. para yok götünü mü verecek millet borcu ödemek için.
halkın önemli bir kesiminin geçimlerini borç harç döndüren türkiye gibiülkelerde asla mümkün olmayacaktır.
bir şeyin tartışma aşamasında olması, bunun uygulanmaya başlandığı veya başlanacağı anlamına gelmemesidir. Onca haber kaynağı göstereleceğine, önce bir detaylı haberi okuyup, anlamak gerekli. her alanda değil, sadece bazı toplumsal alanlarda nakit ödeme kaldırıldı. Henüz kağıt paranın tamamen kaldırılması diye bir durum söz konusu değil. yok öyle birşey... ben isveç'te yaşıyorum yıllardır... ama otobüslerde nakit para ile ödeme sistemi kaldırıldı, bu doğru ve halk çoğunlukla banka kartı kullanmayı tercih ediyor...
neredeyse 1 metre çapında bozuk paralar ürettiklerinden para kullanmakta zorlanıyor olabilirler. ayrıca;

(bkz: kayıtlı ekonomi)
(bkz: finansallaşma)
iş bu başlıkta "kullanılmıyor" ya da "kullanılmamaya başlandı" yerine "kullanılmayacak olması" nın yazılması, "isveç paraya veda etti" yerine de, kullanımına göre gelecek zaman eylemini belirten şimdiki zaman kipiyle çekimlenmiş kelimenin yani "ediyor" un yazılması da uygulamanın zaten henüz başlamadığını belirtmektedir. "ülkede, her alanda" yerine de "ülkenin tümünde" yazılarak yine nerelerde kullanılacağı hakkında genelleme yapılmamış, habere uygun bir başlık ve entry sağlanmıştır. ben türkiye'de yaşıyor ve dilimi iyi biliyorum.

başlıkla entegre* tanım: isveç'in henüz duyurduğu ve uygulamaya geçeceği haberidir.
(bkz: takas etmek)
en çok her hafta ebevyenlerinden para koparmak için binbir takla atanların sevineceği olay.
isveç yapsın kardeşim ama bizden uzak dursun uygulaması.

Ben şimdi 6 tl tutan alışverişime 11 tl verip o esnafın kedi canını senin bakışını görmeden olur mu yahu.
insanları daha bir bankaların kölesi haline getirebilecek uygulama.
aferim iyi bok yiyordur. en kısa zamanda uygulamadan vazgeçecek. aha buraya yazıyorum.
aynı zamanda kayıt dışı hiç bir haltın dönemeyeceği anlamına da gelebilir. böylelikle ülkede kaçak satılan ürünler falan olmaz diye tahmin ediyorum.
zaten birçok ülkenin kafasında bu proje mevcut.
kayıtdışılığı önlemek, kendi parasının değerini korumak en önemli avantajlarından birisidir.

birisi demiş yukarıda kredi kart borcu falan varsa götüyle mi ödeyecek diye.
hayır madem fikrin yok ne diye kahvelerdeki moruklar gibi müdahale etmeye çalışıyorsun.
bankadaki hesabında bulunan para ile çark dönecek.
zaten visa, mastercard gibi öncü firmaların temel hedefi bu. her alışveriş kart ile alınsın.

kötü yanı ise, bankalar mevcut halde bile müşterilerini ayakta sikiyorken artık kucaklarına alıp hoplatacaklardır.
zaten devlet ne kadar müdahale edebiliyor ki mevcut ekonomik düzende.
anlatım bozukluğu taşıyan ifadedir. parayı değil kağit ve madeni para kullanımını bırakma olayıdır.
kredi kartı borcunu nasıl ödeceyecekler o zaman ? sorusunun çok sorulacağı bir durumdur.
banknotun anlamını bilmeyen cahilleri şaşırtan olaydır.
(bkz: banknot)
Lidyalıların isveç'in tarih kitaplarından kaldıralacağını belirten olay.
kredi kartının borçlarını bankada gişe arkası yaparak temin edecekler heralde.

küçük emrah bu duruma çok kızar.
- isveçli çocukların okul harçlıkları ne olacak ?
- isveçli sokak çalgıcılarına para yerine hediye çeki mi verilecek?
- isveçli yardım kuruluşlarının, terminal ve istasyonlarda bulunan bozuk para kumbaralarına bisküvi mi atılacak?
- parasız millet olunur mu? bu adamlarda hiç mi millet olma bilinci yok!

isveç'de büyük sorun yaratacak girişimdir, kınıyoruz kendilerini.
"simitcidede pos makinasimi olcak amuhagoim!" veyada "dilencinin hesabina eft mi yapicaz lag" gibi cevap verilebilecek durumdur.
yoldaki paraları toplasan zengin olursun ülkesi olmayacağının göstergesidir.
babama göre ise artık herkes nakite dönecek. kredi kartı çek senet vade işlemeyecek sadece nakit olacak. bakalım gerçekleşince nasıl bir tepki alıcak bu durum.
toplam nüfusu 9 milyon olan ve alışverişlerde nakit kullanım oranının sadece yüzde 3 olduğu bir memlekette gerçekleşebilecek bir ekonomik devrim.
türkiye'de ise imkansız...
isveç'te beşikteki bebeden ölüm döşeğindeki nineye kadar herkes kayıt altında.
bizde ise çocuk doğuyor, ölmüş abisinin nüfus cüzdanıyla yaşıyor.
nasıl kayıt altına alacaksın arkadaş?
çukurova'da, yenişehir ovasında, manisa'da günlük 20 liraya çalışan bir tarım işçisini, bu tarım işçisi üzerinden günlük 20 lira kazanan insan komisyoncusunu nasıl kayıt altına alacaksın?
bunlara nasıl diyeceksin "alın kredi kartı kullanın" diye.
3000 lira kazanıp kendini asgari ücretten sigortalatan adama, fazla alış faturası olup yarım kdv ile fatura satan esnafa nasıl diyeceksin "artık para yok" diye...
arabanı istiklal'de bir otoparka çektin, para yok mu diyeceksin değnekçiye, ya da rakı içip bahşiş vermeden mi çıkacaksın meyhaneden?
komik olmayın amına koyayım ya.
para iyidir, nakit candır.

--spoiler--
para varsa yancıkta yarak oynar amcıkta...
--spoiler--
para olarak ileride altın kullanılacagının habercisidir.
Lidyalılarca isveçe savaş açılası durum.
güncel Önemli Başlıklar