bugün

cıhan padısahı yavuz sultan selımın sırtında cıkarrak olmesıne sebep veren hastalık ...
yavuz bahadıroğlunun bir kitabı
yavuz bahadıroğlu nun nesil yayınlarından çıkan tarih romanı.

--spoiler--
vüleka ve ümeranın süslü elbiseler giymesi, padişahlarına tazimden ileri gelir. biz allah tan başka kime tazime mecburuz ki, bu külfeti ihtiyar edelim ? bizim padişahımız vücudu saran libasa değil, ruhun içindeki inanca bakar.
--spoiler--
(bkz: sirpence)
(bkz: Yavuz sultan selim in ölümünün sebebi)
Cihan padisahı bir çıbandanmı korkar zihniyeti ile çıbanı hamamda tellağa sıktırmış. Çıban zannettiği şey aslında bir sirpence * * miş.
farsçada aslan pençesi, vücutta ve daha ziyade sırtta çıkan çok tehlikeli bir çıban anlamlarına gelir.
bunun tıp bilimindeki karşılığı karbonküldür. ileri evrelerinde şarbon* yapar. bu da öldürücüdür.

kanlı sultan selim'in durumu ise şöyledir:
sırtında kendisine rahatsızlık veren bir oluşumu fark eden selim emrindekilere sıkmalarını söylemiş; emrindekiler "hekimler baksa, belki ciddi bir şeydir." falan dediyseler de dinlememiş, "sivilcedir" diyerek tellağa sıktırmıştır. sonuç bilinen konu: türk soyu'nu kendisinden kurtarmıştır.

şirpençe diye yazılır.
doğru yazılışı şir i pençe (aslan pençesi) olan deri lezyonudur.
(bkz: karbonkül)
"evlat sen beni bu hallere eyledin ya şir-i pençelere kurban gidesin"

babamın bu ahını aslan kuvvetinde düşman belledim, önüme geçen tüm düşmanlarımı ezdim
yavuz sultan selim'i bitiren şîr-î pençe: aslan pençesi denilen karbonkül.

kronik içicilerde genelde ensede ve boynun yanlarında çıkar. uylukta, sırtta ve kaba etlerde de çıkabiliyormuş.
güncel Önemli Başlıklar