aşıldığı gün insanlığa geçmiş olsun.
ben hızdan korkarım ya. bu hayatın hızı neyinize yetmiyor ya? bilim diye diye bir tarafımıza bela sokturacaksınız.
algılanabilir düzlemimizde hayır. fakat bütün evren sistematiğini 50 yıllık felsefi ve bilimsel teorilerimizle sona getirdiğimize inanmıyorum. insanlığın keşifleri arttıkça farklı kuralların geçerli olduğu farklı ''matrix''ler göreceğiz ve onları anlamaya çalışacağız.

fakat bizim ''matrix'' imizin yazılım dili ışık hızı tabanlı.

not:(#42122949) bu soru cevaplanırsa beni de uyandırın.
Aşılamaz.

Herhangi bir cismi ışık hızına ulaştırabilmek için sonsuz enerji gerekiyor. Bu yüzden zaten ışık hızı bir " üst limit" olarak bilinir. Hani onu aşmayı geçin, ulaşmanız dahi imkan dahilinde değildir. Özel tasarlanan birkaç uzay aracının ışık hızının %30-40'larına kadar ulaştırılabilmesi hedefleniyor. Işık hızına ulaşabilmek demek, evrendeki tüm enerjiyi kullanmak demek. " sonsuz " kelimesinden kasıt budur. imkansızlığını bu durumdan daha iyi anlayabilirsiniz.

Şimdi bazı aklı evveller " hocam o halde e=mc2 noluyor ? Işık hızının karesinden bahsediliyor " diyebilir. Ki bu saniyede 90,000,000,000 kilometre yapıyor aşağı yukarı. Ama tabii ki evrende böyle bir sürat söz konusu değil. Einstein amcamız ışık hızının karesi diye betimlediği şey aslında enerjinin birimi joule'e eşitlemesinden dolayıdır.

Işık hızına ulaşabilmemiz mümkün değil. Ancak zamanda yolculuk yapmamız mümkün. Klasik bilim-kurgu öğelerinden bahsetmiyorum. Işık hızında seyehat etmek demek zamanda yolculuk demek. Biz biraz daha yavaş seyehat edebilir, zamanda atlamalar yaşayabiliriz. Eminim ki birkaç bin yıl sonra özel sistemlerle insanlar dondurulabilip, uzun süreler uyutulup, gelecekte başka bir zamanda uyandırılabilecek. Bu daha mantıklı bir hedef.
Mesele ışık hızını aşmak değilde zaman kavramını aşabilmek bence. Zamanı kontrol edebilen insan her türlü hızı da aşabilecektir lakin yaşadığımız evrende bu henüz mümkün görünmüyor.
hatun ev boş dediği günler rahatlıkla başarabildiğim bilimsel olay.
Aşılmıştır. Mesela 10 ışık yılı uzaktaki nesneyi ben anında düşünebiliyorum.

Düşünce hızı sonsuzdur.
(bkz: tabii lan manyak mısın)
aşılır aşılır takma kafana.
Şimdi detaylari hatirlamiyorum ama Bir ara bir yerde okumustum. Yanlis hatirlamiyorsam veri transferinde aşılmışti işık hızı.
Bunu insana uygulamak mumkun olur mu? Olsa bile insan oyle bir kuvvete dayanabilir mi? Yoksa baskı altinda bir noktadan sonra atomlarina mı bölünür? Bunlarin hepsi simdilik muallakta.
Işık hızından hızlı olan düşünce hızıdır diye bir fikir vardı. Aklıma o geldi.
görsel
aşıp ne yapıcaksınız abi? oturup ışığın gelmesini mi bekleyeceğiz ?

+nerde kaldı bu ?
- kim elledi götümü lann ?!
Onu aşacak bir bedene sahipsen neden olmasın diyebileceğim başlık. Örneğin melekler nurdan yaratılmıştır. Bu nurâni varlıklar ışıktan daha hızı hareket ederler. Şuan bu insanoğlu için pek mümkün görünmüyor. insan önce kendi nefsini aşsın da ışık kusur kalsın. O yeter ona. Öbürü Lazım değil.
Aşı yapalim mı yapmayalım mı yı tartışırken işık hızıda ne oluyor.
Zoru başarırız. imkansız ise zaman alır.
Bir gün aşılacaktır.

Buna inanıyorum.
su anki fizik ve uzay bilgimize gore asilamaz.
Ama bundan 200-300 sene evel bir insanin atla gittiginden binlerce defa daha hizli gidebilecegide nasil o zaman icin imkansizsa, aynı mantıkla genede açık bir kapı bırakıp, belkide demek gerekir bence.
mucizeler birer işaretse elbette.
az buçuk anladığımız ve az buçuk tanıdığımız varlıklar için bu mümkün değil.

ama evrende hiç tanımadığımız ve hiç anlamadığımız varlıklar da olabilir ve belki onlar için alt sınır ışık hızıdır.

ve yine belki de, tanıdığımız varlıklar tanımadıklarımızın bir fonksiyonudur.
götünüzü de siktirseniz aşılamaz. realist biriyim.
lutfen asilsin artik gecmise gitmek istiyorum yeterr.
aşılamaz. çünkü ışık hızı evrenin hız limitidir. bu kainat dışında başka bir kainatta olur belki öyle bir şey. veya bilimsiz kurgu hikayelerinde olur.
geçen ay 280 TL Elektrik faturası geldi. ev lan ev..

Işık hızını filan geçmeyin valla ödemem Işık hızı Geçme Payı filan. Faturada görsem itiraz ederim
Atom altı seviyede ışık hızı geçilebiliyor az olsada fakat şimdilik daha büyük cisimler için zor gözüküyor. Düz mantık olarak düşünecek olursak eğer solucan delikleri kullanilarak ışınlanma işini yapabilirsek, kâğıt üstünde ışık hızı aşılmış olur.