bugün

okula kadar gidip merdiven çıkmaya üşendiği için derse girmeyen öğrencidir.
sırtını eliyle kaşımaya üşenip duvara sürtünerek sırtını sıvazlatan insan modeli, dikey hareket toplum içinde çok tepki görür.
(bkz: bezgin bekir)
(bkz: üşeniyorum öyleyse yarın)**
ödevi ilk gün yapmak yerine hep son güne bırakan, hangi otobüse binerse daha az yürüyeceğini hesaplayan, işkolik bir anneye sahipse gazabından kurtulmak için odasından zorunlu olmadıkça çıkmayan, çok izlemek istediği bif filmi bile uykuya değişen, sözlükte ilgili olduğu başlığı görüp neyse kalsın diyen(diyebilen) insandır. of! üşengeç olmak bile yorar onları.
sırf üşendiği için hayatta çok istediği şeyi bile yaparken eğer bu şey onu yorucaksa ondan vazgecebilcek insan.
(bkz: hendrix) (bkz: iceberk)
karşısındakini bezdiren insandır.
susadığında, üşengeçliğinden dolayı annesinden bir bardak su isteyen, karşılık olarak da "kazık kadar kız oldun artık. evlenince napıcaksın sen? kalk kendin koy suyunu" cevabını aldıktan sonra sanki hiç susamamış gibi kaldığı yerden devam edebilen insan tipi.
miğde ağırlığının bütün organlarına hükmettiği insandır.
üşengeçlikleri ileri derecede olanların koltuk altı kılları örülecek uzunluğa erişmiştir.

(bkz: ben ne insanlar gördüm)
-dünyada iş olduğunu bilsen doğmazdın heralde.
+evek.

repliklerini yaşaması muhtemel insan tipi.
hafta sonu yalniz basima kalip dusunmek icin firsatim oldu ve sabahlara kadar biralama, ardindan en kalorilisinden fast food lari bogmaca gibi mesakkatli evreler neticesinde, yavas yavas sosis formunu almaya baslayan vucudumu biraz olsun insan formuna sokmak adina, hafta basi spora baslama karari aldim. spor anlayisi, bilgisayar masasiyla buzdolabi arasindaki mesafeyle sinirli olan ve bundan arta kalan kalorinin, buzdolabindan alinan biranin kapagini acarken yakilabilecegine inanan ben; erinmedim, kalktim, gittim spora yazildim... spor salonunun oturdugum binanin ustunde olmasi, beni fit bir vücuda kavusturacak olan bu elzem karari vermemde etkin bir rol oynadi tabi...
akvaryuma atilmis yeni balik gibi sarsakladim, pek egreti durdum basta salonda, mamafih kosu bandi 10 dakikada elime verince cigerleri, geldim kendime. banttan indim o hizla, kaptim iki dambil. internetten edindigim bilgilerin isigi altinda, karin bolgemin yan kisimlarindaki yaglari yakmak icin elde dambillar saga sola yatarak 30 tekrar yapicaktim...1, 2, 3,... derken 6; 7 civarlarinda aklima cin bir fikir geldi!!! "10 dedikten sonra neden her seferinde fazladan bir basamakla, haybeden hece kalabaligiyla ugrasicaktimki..." 10 dedigimde kararimi vermis, bir sonraki hamlemi tekrar 1 diye saymistim...bu sekilde uc tekrar, otuza tamamladim....sonra durdum...korkulu ve telasli gozlerle insanlara baktim...kusursuz kalcalarina, incecik bellerine, dolgun pazilarina...onlarin sasali, isiltili, ihtisamli yasamlari bana gore degildi. icinden saymaya üsenen bu bünye; şınav, mekik gibi zorlu parkurlarda havlu atmaya mahkumdu zaten... bu sacma hikayeyi de orada birakarak; havlumu ve su matarami alip, bir kac metreküplük kuvözüme tornistan geri döndüm...
yeterli enerjiyi hissettiklerinde icat micat bulur bunlar.*
sevgilinizse yandınız.

-tolga, çok üşengeç , hımbıl bi adam oldun sen.
ne yapıyorum canım ya yine noldu
-hiçbir şey yapmıyosun ki tolga. işte sorun bu!
hıı tamam..
-ayrılalım tolga.
canım ayrılmayalım.
-?
sen terket beni canım. çok üşenirim ben şimdi. kapıyı da çek arkadan. cereyan yapmasın. evet.
-!..
her şeye üşenir.
aman şimdi onunla mı uğraşcamdır hayatına yön veren cümlesi.
tıpkı şimdi olduğ...
Çaylak olmasam ''ben'' cevabını vererek örnek olabileceğim insan modeli.
entry girmeye üşenip okuyan sonra onada üşenen insandır.
eskilerin çocuğu olmaz dedikleri insandır.
(bkz: usenenin oglu kizi olmaz)
kesinlikle hbbia değildir.

üşenmeyip destan gibi entry giriyor, hepsi de saçma hepsi de garip. *
klimanın 24 derece oldugu odada pikeyi boynuna kadar çektiği ve donduğu halde üşendiği için kalkıp derecesini yükseltmeyen insan.
(bkz: ben)
Biri su getirse de içsem diye bekleyen insandır şu anda. Değişik zamanlarda da yemek hazırlayan olmadığı için yemek yemeyip bunu yanındaki aburcuburla geçiştiren,kapı çaldığında açık olan tv yi kapatıp evde yok ayağına yatandır aynı zamanda.
yaratıcı insandır. popoyu oynatmadan kumandaya erişme, o telefonun niye açılmadığı konusunda ikna edici açıklamalar üretme, son sigarayı yakmak için zamanlama ve daha nice akla hayale sığmaz, kırk yıl düşünülse bulunmaz işler, icatlar insanıdır.
eringeçtir. "erinmek"ten gelir.
muhtemelen öğrencidir. üşengeçliği öyle bir boyuttadır ki bırakın yemek yapmayı dışardan söylemeye bile üşenir. çünkü nereden söyleyeceğini düşünmeye üşeniyordur.
(bkz: var oğlum böyleleri)
Bakkala gitmeye üşenip 2 saat pencerenin başında yoldan çocuk geçmesini bekleyen insandır.