bugün

entry'ler (21)

sözlük yazarlarının favori şarkıları

moby - whispering wind

adamın ağzına sıçan şarkılar

"din, dil ve irk ayrimi gözetmeksizin adamin agzina sicanlar klasmani" nda yegane mostralardan biri olarak
"trentemoller- miss you" kavusupta sevmesini bilmeyenlere nispet, sevipte kavusamayanlar icin gelsin... ölmüslerinizin ruhuna; canina degsin efenim...
http://www.youtube.com/watch?v=5DUCKGyojpE&feature=PlayList&p=35E910665EFFAF66&index=9

icat edilmesi istenilen aletler

icat edilse çok satacak ürünlerin bir listesini çikarabilecek fütürist aygit, gereç, cihaz, zamazingo..

ister yalan deyin ister doğru ölüm geldi

cümleyi kuranin azrail olmasi halinde, sahip oldugu vasiflardan ötürü, gereken ehemmiyet gösterilmeli, sallanmali... "ister yalan deyin..." derkenki sizli bizli üslubu da zarafetindendir. galeyana gelmeyiniz, zira boru degil lan adam melek yani en nihayetinde...

uludağ sözlük sabahın körü tayfası

+"zamkinos" - olm, sabah 8 de kalkicam diye, gece 2 ye kurdum saati, uyuyayim diye.
-"ben" - hmm....cok ilginc...
+"zamkinos" - bes dakika daha oturayim, bir bes dakika daha derken, alarmi ertele ertele sabah olmus...

gibi hayati tersinir yasayan, fikri firar etmis bir insanla girilen diyalog neticesinde, sabahin fecir kizilligina karsi "ya sabir" sigarasi yakmis yahut yakabilecek, hisli kisiler, vakur insanlar toplulugudur... gecenin pabucunu dama atmis, gündüzü uykuda ve münzevi gecen, eşek sıpası ögrencilerden mütevellit tayfa, komün, kitle, küme, basina buyruk müfreze... ya da her neyse...

paraşüt açılmayınca söylenen şarkılar

yves larock - my dream is the fly
olmadi
r kelly - i believe i can fly
en olmadi
cheryl cole - parachute

başlıkları alt alta okumak

(bkz: cem garipoglu)
(bkz: erkeklerin kız keserken yaptıkları saçmalıklar)

örümcek adam ın müslüman olması

temizlik imandan gelir lakin süper kahramanimiz pek berduş, pek pasakli bir mahlukat oldugundan evvelinden hacca gidip, bir daha olur olmadik yerde, fışırttadanak diye, oraya buraya fütursuzca ag atmayacagina söz vermeli, tövbe etmelidir. peter parker liktan vazgecip hıdır erkır olmali, ardindan batman , heman , süperman gibi camianin diger isimlerini de islam alemine kazandirmalidir. bu kutsal yolda ona örümcek beyinli diyenler pek tabi olacaktir, üstüne alinmasin, aldirmasindir.
bir de ag atinca abdest bozulur mu, onu zekeriya beyaz hocayla bir konuşsun.
görürseniz söyleyin; mary jane e ben göz kulak olurum...

kardan adama sorulacak tek soru

örümcek mi sen mi? hanginiz daha adam?...

yanlışlıkla kirvenin çükünü kesen sünnetçi

kendini bilmez, densiz, fütursuz ve müptezeldir. kalpsiz bir adamdir. telafisi olmayan, büyük bir yanlis yapmis ve ardinda kocaman bir soru isareti birakmistir. kirve sünnetsiz midir? yok eger degilse hadim mi edilmistir bu naçar kirve? bu durumda tek teselli kaynagi bu igrenc adamin meslek namina sünnetciligi secmis olmasidir zira bir kasap olarak bir çobanin canini almis ta olabilirdi...

bayanlardan karı kız diye bahseden davar

-evet komiser bey, olay gunu adam, karisi ve kiziyla birlikte hotelimize giris yapti.
+vay davar oglu davar! alin bu sığırtmaçı içeri...

yeni sevgiliye ilk kez öpüşüyor taklidi yapmak

şayet eski sevgiliye dönüldüyse, yersiz bir caba olacaktir.

dubel matkap iliskisi

önce matkap duvara, ardindan dubel de duvara , sonra vida dubele... en son hepsi birden matkaba...

geceleri uyumamayı sevmek

"gündüzleri uyumayi sevmek" le anlamdas cümle.hatta aliskanlik haline getirildiginde, "hayatin sarpa sarmasi" yla da anlamdas olabilen cümle.

kış günü banyo mu yapılır diyen insan

nisan gibi bir bidon 98 oktan benzin ve ufak bir kivilcimla dezenfektasyonu saglanmalidir. yaz boyunca da tuzlu suda bekletilen yasam formu bir sonraki kışa hazir hale gelecektir.

kaldiramamak

- ulan tırrık gec kaliyoruz, kaldir kicinida okula gidelim.
+ ooovvh iste bunu kaldiramam bu benim icin cok agir tamam mi?

düşenin dostu olmaz derlerdi inanmazdım

olup olmayacagi nereye, nasil düsüldügüyle yakindan alakalidir. misal askerlik yahut görev atamalari gibi durumlarda, esin dostun bol oldugu bir sehire düsüldügü taktirde, "düsenin dostu olmaz" aforizmasi sekteye ugrayacaktir.

müspet menfi

olumlu olumsuz anlamina gelir ki, ilk defa okan bayülgen muhatabindan olumlu veya olumsuz bir cevap isterken duymustum. muhatap hakki devrim olunca lisan i münasip pek tabi degisiyor.

altıncı neslin sözlüğe verdiği zayiat

zaiyat olmayip zayiat oldugu gibi, burada verdigi degil verdirdigi demekle mevcut anlatim bozukluguda giderilmis olur.

alternatif yilbasi tebrikleri

2010 a duhul eylemeden, 12 ye bes kala , "son kutlayan ben olmak istedim" mottosuyla; 2009 kutlu mutlu olsun mesajlari cekmek olabilir...ilk kez cekiliyorsa problem yaratabilir, devamindaki senelerde tekerrürü halinde, muhataplariniz alisacak, rötarli tebrikleriniz olmadan, yeni bir yila giremez hale geleceklerdir...yilin sonunda, yilin basini kutluyor olmaniz, sizi icinden cikmasi güc bir paradoksa suruklemesin. zira pratiktir...yilbasini kutlamak icin yilbasindan sonra, onunuzde kocaman bir sene vardir...acele etmenize gerek yoktur. elbet bir gun bir mesaj yazarsinizdir... (bkz: yilbasi mi yilsonu mu sorunsali)