bugün

Özay Gönlüm repertuvarıEge Bölgesive özellikle de Denizli yöresi ile özdeşleşmiş ve mizahi unsurlara rahatlıkla yer verdiği çalışmalarının ustalığı ve derinliği zamanla farkedilmeye başlanan Türk Halk Müziğinin büyük üstadıdır.
yaren adlı sazıyla, güzelim ege şivesiyle, sempatik safiyane ifadesiyle ve en çok "çöz de al mustafali" türküsüyle anımsanan rahmetli türkü ehli.
televizyon dönemine rastlayıp da varlığına gözlerimle şahit olmasam,şarkı söyleyen horoz iddiasıyla reha muhtar'ı arayabileceğim türk müzik tarihinin "fişini de al mustafa ali"si.
ne zaman gülücükler saçan heykelinin önünden geçsem tebessümle anıp evde en az bir ninemin mektubu dinlediğim, denizlinin sanat konusundaki en büyük varislerinden halen capcanlı bir zaat. Denizlinin övünmekten hiç çekinmediğim tek tanınmışlığı, o nedenle sazan olup atladığım rahmetle, saygıyla dualarla andığım temiz insan.

ek bilgi olarak türkü repertuarı anadolunun % 75ini geçer diye duydum. ve gerçekten de hiç duymadığım uzak yörelerden söylediğine de şahitim.

bir de onu siyah beyaz televizyonda izlemişim de çocukken çok sevmişim gibi bir dejavum var! aman tadından yenmez.
nine ve torunun mektuplaşmalarını herkes dinlemeli, büyük çoğunluğunda gülüp derinlere inince de düşünüp kalmalıdır. tüm bunları yazarken kullandığı dil ve üslup olarak da türlü edebiyatçıya, şaire ve de yazara taş çıkartacak örnekler mevcuttur. büyük adammış vesselam, ben yeni keşfettim daha.. bize de yakındır kendisi, çameli yöresinden.. tam bir egeli o..
denizli çatalçeşmede elinde sazıyla * yapılmış bir heykeli olan samimi, yetenekli, saf yurdum insanı. Allah rahmet eylesin..
denizlide güzel bir heykeli bulunan usta.
türkü dinlemeyi sevenlerin mutlaka dinlemesini tavsiye ettiğim 1940 yılındada denizli de doğan 2000 yılında hayata veda eden kendine has sazı olan içten gelerek türküleri seslendiren kişidir.
tavas'ın kızılcabölük beldesinde doğan denizlinin gururu ozan.bir anısı vardır bu güzel insanın gençken henüz 15 yaşlarında türküler çığırırmış iş yaparken. ** babası da bir gün arkadaşlarıyla eve gelmiş oturuyorlarmış özay gönlüm işe koyulmuş tabi bi de türkü tutturmuş ki sormayın. babası da* "bizim eşek anırmaya başladı." yine demiş.*.
ha unutmadan bir de denizlinin yabancısı onu tanımayan kişiler oda tiyatrosunun önündeki heykeline saz çalan atatürk heykeli demektedir. *
ege bölgesi´nin müzigini dünyaya tanitan ozandir.
soyadı herşeyi anlatan usta.

gönülden anlayan iki gönül vardır bu dünyada; bir neşet ertaş iki özay gönlüm...
nur içinde yatsın ki zaten yatıyordur bu kadar duadan sonra.
(bkz: uzay gözlüm) *
ne söylese güzel söyleyen adam. çocukluğumdan gülümseyen yüzüyle kalmıştır aklımda.
bugün ise söğüdün erenlerini yanık yanık, içli içli söyleyişiyle beni bilecik'te küçük bir köy evinin bahçeye bakan küçük penceresinin önüne götürmekte, oradan dünyayı işaret etmektedir.
Sesini sohbetini özlediğim güzel insan.Nur içinde yat hocam...
Sazıyla sözüyle çağının çok çok ötesine giden değerli müzik adamı.

http://www.facebook.com/v...=1059394450535&ref=mf
ilimon ektim taşa isimli bir türküsünü hatırlıyorum. çocukken severek dinlerdik. *
türk halk müziğinin efsane isimlerinden biridir. çok güzel bağlama çalar, çok güzel türkü okurdu. ama onu farklı kılan, türk otantizminde unutulmaya yüz tutmuş olan, nükteli ve esprili türkü motifini tekrar gündeme taşımış olmasıydı. yaren ismi verdiği bağlama grubu ve nine'nin mektuplarıyla televizyonlarda uzun süre arzı endam etmişti. alçak gönüllülüğü, efendiliği ve insalığıyla herkese örnek bir sanatçıydı. allah gani gani rahmet eylesin.
kendisine has bağlaması * ile gönüllerde hoş bir esinti bırakan ozanımızdır. türküleri ve denizli şivesi ile anadolunun sıcaklığını hissettirmiştir.
hıkkıdık tuttu beni adlı türküsüyle gönlümüzü kazanmıştır.
kendi icadı olan bağlaması ile o sıcacık türkülerini söyleyip anadolu ezgilerini bizlere bir kez daha sevdiren insan. allah rahmet eylesin.
içimizden bağrımızdan, türk halk kültürünün en candan temsilcisi. uzunnnn zaman sonra bile
türküleri, derlemeleri bıkmadan dinlenebilecek şeker insan.

http://fizy.com/#s/1lryol
çok iyi bir enstrumentalisttir. bir de çok güzel bir sesi var. bizim ege ağzını kaybetmemiş, bizim civarların türkülerini çok güzel söyleyen anadolu ruhlu bir insandı. öldü ve bizi çok üzdü. kendisini rahmetle anıyoruz.

efe köklüdür, tam anadolu adamıdır. tv´lerde artık iyice yaygınlaşmaya başlamış yoz kültürün çok dışında, "yaren" denilen cura, divan sazı ve bağlama birleşimi bir entrumanı çok da iyi bir seviyede çalardı.
Çok özel bir insan, çok eşssiz bir halk sanatçısı, harika bir baba, ne onu ne de yaren'ini asla unutamayacağımız gönul insanı. Nur içinde yatsın.
ölümünün üzerinden tam 11 sene geçmiş büyük sanatçı, allah rhmet eylesin ...
çok özlediğim çocukluk neşem. düzgün, eğitimli ama aynı zamanda halkın içinden ve bünyesinden yetenek taşan adam.

http://www.youtube.com/watch?v=jmNZRWQIUl8&feature=related