bugün

Soygunculuk adına yapılmış olduğunu düşündüğüm sistem. Tek sınavla üniversiteye giriş için tek bir ödeme alınırken neden şimdi yine üniversiteye giriş için birden fazla dekont alınıyor?
Yanlış bulduğum sistemdir. Eskiye dönülmesi yeni sınava girecekler için beklentimdir.
yalan olan sınavdır. (bkz: ygs) (bkz: lys)
hükümetin teğet* geçirdiği sınavdır. ilk sınav ygs. 6 puan türü bulunmakta. 2si ts1 puanına denk, 2si tm1 puanına denk, 2si fm1 puanına denk. ikinci aşama sınavlar 5 adet. lys1 mat2ye denk. lys2 fen2ye denk. lys3 edebiyat. lys4 sos2ye denk. lys5 ise dil sınavı. puanlama ise tm nin 3 puan türü var. mat ağırlıklı, edebiyat ağırlıklı, dengeli. fm nin 4 puan türü var. mat ağırlıklı, fen ağırlıklı, tıp, mühendislik. ts nin iki puan türü var. tarih ağırlıklı, dengeli. ygs 160 soru, bölüm başına 40 soru. lys soruları toplam 800 soru. sınav başına 160 soru.

(bkz: geçmiş olsun)
girip girilmemesi düşünülen sınavdır.
3. kez gireceğim sınavdır * .muhtemelen türkiye çapında derece yapıp, fem tişörtüyle poz vereceğim sınavdır ayrıca. şaka lan şaka sinirlenme giymem fem tişörtü de, final tişörtü de. derece yaparım bak *.
ilk duydugumda,"her sistem degisikligi de bana vuruyor abi" dedigim,icerigini ögrenince hafiften icimin isindıgı sistem. fakat ilk magduru olmak ürkütüyor desem yalan olmaz. kesinlikle.
bu yıl sınava girip tercih yapma hakkı elde etmişlere, ben şunu bunu begenmem bi daha girecem şimarıklığını yapmamalarını tavsiye ederek 2010 da yeniden girmemelerini öğütleyeceğim sınavdır. uğraşmayın arkadaşım yök saçmalıklarıyla. biz de 2006 sistem değişikliğinin ilk kurbanlarıydık. dershaneler bile bi süre ne olup bitti anlayamıyor sistem değişince, ortada yüz bin türlü dedikodu dolaşıyor, şöyle böyle olacak diye. bu yıl da aynısı olacak. lise son sınıf ögrencisi olacaklara tek söylenecek söz süpesiz eskiye oranla daha zor bir sistem sizin için. bu yıldan arda kalacak yerlesemeyenlerin ise hepten siki tutacagını düsünmekteyim.
bir sınavın stresi yetmiyormuş gibi öğrencileri iki sınav stresine sokacak olan sınav.
birden fazla ondan az aşamaya sahip olacağı şimdiden belli olan sınav.
--spoiler--
YGS'de adaylara; Türkçe'den 40, Temel Matematik'ten (Geometri dahil) 40, Sosyal Bilimler'den 40, Fen Bilimleri'nden 40 olmak üzere toplam 160 soru yöneltilecek. YGS toplam 160 dakika sürecek.

LYS1'de; Matematik'ten 50, Geometri'den 22 ve Analitik Geometri'den 8 olmak üzere toplam 80 soru; LYS2'de Fizik'ten 30, Kimya'dan 30 ve Biyoloji'den 30 olmak üzere toplam 90 soru ; LYS3'te Türk Dili ve Edebiyatı'ndan 56, Coğrafya-1'den 24 olmak üzere 80 soru; LYS4'te Tarih'ten 44, Coğrafya - 2'den 16 ve Felsefe Grubu'ndan 30 olmak üzere toplam 90 soru yöneltilecek.

LYS-1 ve LYS-3'ün sınav süresi 120 dakika; LYS - 2 ile LYS -4'ün sınav süresi 135 dakika olacak. Yabancı dil sorularının yer alacağı LYS-5'in soru sayısı ise 80, süresi 120 dakika olarak gerçekleşecek.
--spoiler--

çekilmez bir sınav olmuştur.
katsayı olayı kalkarsa yiğenimle birlikte katılmayı düşündüğüm sınav.
5 oturumda yapılacağı kesinleşen sınav. 1.bölüm mart sonu yada nisan ortası olacakmış.okul puanları artık yüzde 5ten daha az etkileyecek. ilkler kolay olur diyorlar ama eskiden 30 soru cıkıyorsa şimdi 120 soru cıkıcak bi dersten. bu da demek oluyor ki bütün konuların ayrıntıları bilmek zorundayız. koyup geçicek bi sınav yani.
korktuğum sistem.
bu sene oldu oldu aslan. neresi olursa artık. (Lan 2009 öss!)
seneyeki maraton da gün itibariyle başladı hani birazcık.
olmayacaktır.

(bkz: lys) ve (bkz: ygs)
sırf eğlencelik çerez diye gireceğim bu sınava. şöyle gençleri izleceğim, acıyacağım sonra onlara. hatta olur da bir anlığına suratlarını bana çevirirlerse telepatik bir yöntem ile, "bak kardeş gencecik adamsın. götün terliyor şu an o sıranın üstünde. 2 şıkka indirdiğin soruların soru numarısının üzerine birleşim noktası üst üste geçen çizgilerden oluşan çemberler çiziyorsun. bak bense sadece seni izliyorum ve sana şunu demeye geldim, 'o sınavı kazandıktan sonra başına gelecekleri bilsen, hiç kazanmak istemezdin. emin ol'."

40 ya da 50 tl'ye mal olacak ama değeceğine yürekten inanıyorum.
üniversitede kızlar teklif ediyormuş'u test edebilmek için girilmesi gereken sınav.
bu uğurda öss'ye gire çıka yaşlandım, kıllar oldu kadayıf ama sekizinci kez gireceğim öss'nin bu iki bin on versyonunu kesin kazanacağım. çünkü bilemediğim soruyu geçip vaktim kalırsa tekrar dönme stratejisiyle çıkıyorum sahaya bu kez!
korkuyla beklediğim sınav.
öss 2006dan sonraki en yeni model öss olacaktır. **
son beş yılda yapılan üçüncü sistem değişikliğidir. bu kadar fazla sistem değiştirmek yerine bir kere düşünüp köklü bir sistem kurmak en mantıklısıdır. zira nerede bizimkilerde o mantık?!
yine buyuk surprizlerle osszedeleri karsilayacak olandir. *
misal zavalli ogrencilerimiz fen-2 nin belirleyici olacagini dusunurken adamlar mat-2 den elinize verebilirler.
veyahut sosyal bolumunu yorumla yaparim zaten ya da turkce kolay okur yaparim diye dusunen zihniyetler, buyuk yanilgi icerisine dusebilirler.
ama tabi bu ogrencilerin hatasi mi? tabi ki hayir.
egitim sistemi efendim bir an once duzelmesi lazim.
ayrica umarim bu surprizler benim soylediklerimle kalir, daha da ileri gitmez. * * *
simdiden gecmis olsun diliyorum.
soz soz : alt tarafi bir sinav, hayatin sonu degil ya!
öss'nin en son versiyonu.

zamanında "bu son sınav ulan. ha gayret" derdim. ama öyle değil emin olun.

(bkz: kpss)
yine mi sistem değişmiş amına koyim diye entry'lerini okuduğum, girecek kardeşlerimin hepsine başarı ve kolaylık dilediğim, sınavın en güzel yanının kazanmak değil bittikten sonra çıkıp tamamen hiç bir yere,okula bağlı olmadan geçirilen 2-3 ay olduğunu söylemek istediğim şey.
dershanelerin hep aynı mottoyla hazırlandıkları sınavdır: yeni sisteme biz hazırız, ya siz ?
Yepeyeni bir sınav sistemi. Asıl merak ettiğim üniversite okumayı niye bu kadar zorlaştırıyorlar? Milletin üniversiteye girememesi için ellerinden geleni ardına koymuyorlar. Tamam kabul girmesin hiç kimse sınava ve 1 yıl boyunca hiç kimse gitmesin üniversiteye yine mi değiştirmediler sistemi öbür senede girmesin kimse sınava ve yine boş kalsın sınıflar. Bu mudur yani? Sınava girecek olan öğrenciler en fazla 1-2 yılını kaybeder ülke kaç yıl geriye gider bilen var mı?
artık ismi öss olmayan iki aşamada gerçekleşecek (ygs-lys) sınavdır. artık öğrenciler üniversiteye geçişte 180 soru değiş 420 soru yapmak zorundadır. ilk aşama nisan ayındadır.