(#5371725)
2009 u da bir, 2019 u da bir, afedersiniz ama sikindirik bir sınav sistemi.

şöyle ki; öss serisinin üç sınavına girmiş ve ikinci üniversitesini okuyan bir birey olaraktan ben böyle boktan bir sistem görmedim. aslında sınav bir basamak, kazanılır, bir şekilde kazanılır. ancak önemli olan o sınavı ne için kazandığındır. eğer kazandıktan sonra, bölüm birinciliğine oynayacağım, kütüphaneden çıkmayacağım, yan dal, çift anadal vırt zırt vs. yapacağım diyorsan sorun yok ama karı-kız, alem, alkol, gece hayatı peşindeysen hiç uğraşma kardeşim. sınava mınava girmeyeceksin.

ilk fakültem, turizm ve otel işletmeciliği'ydi ki ayakkabımı koydum masanın üstüne, o aldı diplomayı. tabi gençliğin verdiği rehavetle ikinci saydığım maddelerin hepsini yaptım. elime bir şey geçti mi? hayır, sadece ayakkabımın bir diploması vardı. neyseki olgunlaşmanın verdiği cesaretle girdiğim öss de ingilizce işletme bölümünü kazandım. burda da pek başarılı bir öğrenci sayılmam, kopya, son gün ders çalışmalar vs derken takıntı yapmadan 4. sınıfa geçmiş bulunuyorum. ha bu arada 13.15 te, bu dönem aldığım on tane dersin son finali var, daha hiç bir şey okumadım, iyi bok yedim. bu da size güzel bir örnek olsun. neyse ki seneye okulum bitecek. iş tecrübelerim, eğitim hayatım vs. CV im öyle kabarak ki ben bir işletme yöneticisi olsam düşünmeden beni alırım işe ama işte durum öyle olmayacak biliyorum. bir yerlerden torpil bulmaya çalışacağım, belki o bile yetmeyecek ama çare yok. tabi üniversite bittikten sonra kpss, kpds, üds, toefl ve adını bilmediğim onlarca sınav beni beklemekte. şimdiki aklım olsa, çok ciddi ve samimi söylüyorum, hatta tekrar dünyaya gelsem java, php, asp ve bilimum programlama dillerini oturur öğrenirdim. üniversite müniversite hikaye. 27 yaşında ben okulu bitirene kadar 18 yaşında programlamaya başlayan genç belki de işe giriş için görüşme yaptığım patronum olacak. durum böyle işte.

ha artık bir kaç gün kaldı, girin bakalım sınava, stress yapmayın, benim gibi sayılal bir öğrenci olup sınav anında sorulara bile bakmadan bugün ea yapacağım demeyin, evet başıma geldi ve tüm aile bireyleri bir hafta konuşmadı benimle(bununla ilgili entarinin sonuna dialog yazmak istiyorum, hiç unutamam.), heyecanlanmayın, su, şeker vırt zırt almayın yanınıza, dayanın kardeşim 3 saat susuzluğa, yani demem o ki, sallamayın genç kardeşlerim bu sınavı. " ne kadar sallarsan salla, dona düşer son damla."

pringles öss sonrası eve gelir,

anne: oğlum nasıl geçti?
pringles: iyi anne fena değil, bilmiyorum yani.
anne: iyi bakalım, televizyon verir birazdan takip et.
pringles: olur.

telefon çalar.

abla: nasıldı sınav canım?
pringles: iyi abla fena değildi. yaptım işte.
abla: matematik?
pringles: yaptım hepsini.
abla: fen?
pringles: ıııı ablaa, fen yapmadım, ea yaptım sınavda.
abla: nasıl???? (?_(/&%+^^ kaç tane yaptın fen?
pringles: abla onun yerine türkçe, sosyal yaptım.
abla: hiç mi yapmadın?
pringles: şey abla, ben işletme okumaya karar verdim.

telefon yüzüme kapanır, anne arkadan şaşırmış ifadeyle bana bakar.

telefon çalar.

abi: lan, doğru mu ablanın söyledikleri.
pringles: hangisi abi?
abi: fen yapmamışın.
pringles: şey abi, ben işletme istiyorum.
abi: allah belanı versin, görünme gözüme.

telefon bir kez daha yüzüme kapanır.

baba gelir.

baba: nasıldı oğlum sınav?
pringles: şey baba, fena değildi.

anne atılır..

anne: telefonda azarladılar bunu, bir iş var bunda.
pringles: baba fen yapmadımda.

hiçbir söz surat ifadesindeki serzenişi anlatamaz.

tv açılır, sunucu bangır bangır bağırır.

- eveeeet, öğrenciler sınavdan çıktılar,öss tarihinin en kolay feni olduğunu söylüyorlar. aileler mutlu, öğrenciler mutlu, herkeşşşş mutlu...

veeee, pringles evi terk eder...
14 hazirandan sonra yerini 2010 YGS'ye bırakacak olan sınav.
hayatımda gireceğim en rahat sınavdır.öyle ki asıl sınavlar üniversitede başlar ve diploma için çok daha önemli sınavları geçmeniz gerekir.
(bkz: sınavı her sene tübitak ın hazırlaması)
(bkz: yersen)
uğruna büyük riskler alıp girecegim sınavdır, umarım kimsenin emegi bosa gitmez ve emek veren herkes istedigi yere yerleşir.
(bkz: az kalmış lan)
2 gün sonra olacak olan hede. * *
hatalı sistemin kurbanlarını yargılayacağı sınav. çok ve verimli çalışan kazanır.
keşke bu yıl soruları ea hazırlasaydı.. hazır yıllardır seriye ağlamış giderken hele, çok güzel olurdu denilen sınavdır. Ama gerçekler acıdır ve bu sınavı garip bir kurum hazırlıyor. Savunmaya çekilmeyip direkt hücüm şeklinde oynayın, grafikleri bu yıl biraz daha geliştirilmiş olması da umut verici. umarım pes 2009' dan daha güzel olur. Ben fifa' cıyım ama...
başlığın girilen ilk entrysine baktımda gene bir tubitak hazırlıyor efsanesi almış başını gidiyor. gülesim geldi. neyse asıl amacımıza geçelim bazı kişilerin sistem değişikliğinden dolayı son defa şanslarını deneyeceği sınavdır. girecek olan herkese başarılar diliyorum.
(bkz: l1 artı üçgene basıp havadan ara pası vermek)
cok zor olacak olan sinavdir.

bittiniz olm siz.. niha niha nihahaha..

saka lan.. bildiginiz sorudan baslayin derler.. yalan o inanmayin.. mutlaka her bolumun 7. sorusundan baslayin.. 7 benim ugurlu rakamimdir cunku.. birakin ilk 6 soru osym' ye avansiniz olsun.. psikolojik savasi daha bastan kazanmis olursunuz... sonracimaaaa.. boyle grafikli mrafikli, alacali bulacali, cetrefilli sorularla sakin muhattap olmayin.. hic sevmem ben.. cok zor olm.. yapamazsaniz uzulursunuz.. sonra moraliniz bozulur diger sorulari da yapamazsiniz karismam ona gore.. cozmeyi beceremediginiz sorulari dusunmeden sallayin.. sallarken de eger "yukardakilerin hepsi" diye bir secenek varsa mutlaka onu tercih edin yani optimist olun, pozitif dusunun ki, negatif kutpu itsin.. yok la.. cekiyo muydu yoksa? nasildi ki?.. neyse s.ktir et zati fizikten -14 net yapmistim.. bu kutuptu, itmeydi, cekmeydi, kuvvet uygulamaydi efenim, siddet uygulamaydi, surtunmeydi, elektrik caprmasiydi neyim.. sevmem hic.

neyse son olarak; sinava girecek sozluk yazari kardeslerime seslenmek isterim.. arkadaslar; butun sene sozlukte o baslik senin bu baslik benim kosturup durdunuz, durmadan enrtyler girip, okudunuz.. oyladiniz, oylandiniz.. ama aha simdi zurnanin zort dedigi yerdesiniz... hadi bakalim sozluk gelsin sizi kurtarsin. **
"sübaneke işalla! dinimiz amin yarebbi."'cilerin yine pek bi revaçta olacağı sınavdır. okunmuş suları şimdiden görür gibiyim..
çalışmadıysanız hala bir şansınız var!
(bkz: okunmuş pirinç)
çalışmadıysanız ve okunmuş pirinciniz de yoksa hala bi şansınız daha var.
(bkz: online dua servisi burada da hizmetinizde)
günlerdir sol framei meşgul eden ömür törpüsü.
mat 1 d kitapcığı 12. soru: boyu 50m olan 1 tren ankara'dan istanbul'a 1 ayda gidememiş. neden?

tübitak'ın hazırladığı bu soru seçici soru olacakmış. hala kimse bilmiyor cevabı.

yoğun ısrar üzerine cevabı veriyorum editi: cos' the train can goes with 2 rail.
gün itibariyle yapılacak sınavdır. çalışan ile çalışmayanı ayırtedecek en güzel sistemin, en etkili çarkıdır.

sisteme bk atan, çalışmayan kafası basmayan öğrencilerin olduğu bir memelekette, bu sınavda başarılı olmak çocuk oyuncağıdır, hiç çalışmadan 340 puan rahat alınır. ama kafası basmadıkları için bazıları bu puanı alamıyor.

bugün sınava girecek olup da, bu entry i gün içinde okuyan insanlardan bir bk olmaz baştan söyleyim, boşuna girmeyin sınava. sınav sonuçlarınız geldiğinde, yerleşeceğiniz yer eviniz olacaktır. bakınız müneccim bku yemedim ama olacağınız bu.

çıkın yurtdışında okuyun çok ciddiyim, uğraşmayın öss 09 öss 10 öss 11 ile. hem adam gibi eğitim alırsınız. hem de okuduğunuza değer. okuyup işsiz kalmakta var yolun sonunda.

gerçi kime ne diyorum, sözlükten hayatı takip eden bireylersiniz. sözlük okuyacağınıza ders çalışsanız, ne sisteme bk atardınız, ne de sınava.
öss sabahı sınava gitmeden önce sözlüğe girecekler için son taktik ;
- gördün mü çemberde teğeti birleştir merkezi.
başlamasına birkaç saat kalmış sınav. başarılar diliyorum sınava girecek olan sözlük ahalisine.
şüphesiz ki diğer turnuvasyonlardan çok daha ilgi çekmiş sınavdır; bu kadar desteğin, bu kadar tımbırınının ardından "anneaa kötü geçtiaa" diye ağzını ayırarak ağlayan birisi çıkarsa levyeyle girerim olum.

wimbledon 2009'un esamesi okunmuyor anasını satayım. bugün son elemeler var. hani hiç, diyen var mı? peh.
kimilerinin ya nasip diyerek okunmuş şekerlerle, kimilerinin ha sektir diyerek daha önce gün yüzü görmemiş küfürlerle gireceği sınavdır.sınavı kötü geçecekler varsa en son onlar çıksın bütün soruları yaptım ayağına yatsınlar sanırım onlara yaz tatilini rahat geçirtir,besmele çekip sınava girin fakat dua mua abartmayın zira allah ösym'ye karışmaz kendimden biliyorum 0,5 puanla alt tercihime girdim(gerçi duanın bir bölümüne dilim dönmüyordu hiç).kimileri şakır şakır yapacak moral bozma % 80'ni çuvallar.öz güvenin yerinde, başın önünde, aklın asosyal günlerinde olsun ve tekrar sınava girmemek için soruları düzgün oku.Ruhun şad olsun
1999'dan bu yana girdiğim, aslında hatta hiçbirşeyi değiştimeyen bir sınavdır... senin ne istediğin önemli, ösym yetkililerin verdiği sonuçlar değil....
girecek olan ve saatler kalan tüm arkadaşlara başarılar dilediğim...

tanrı sizi korusun...
3 saat 16 dakika sonra bir milyondan fazla abazanın ter dökeceği sınavdır. sayacımı takarım ortamı gererim hacı. öss'ye girecek hiç kimse şu an bunları okumuyordur zaten. okuyacaksa da gerilsin beyefendi bir zahmet. nerdeydin lan bi senedir?