bugün

bir hayvan bu kadar mi tatli sevimli olurun cevabi.. veterine meslegine mensubum.. tum hayvanlari severim.. inek at deve kedi kopek kus ama bu hayvanbi baska tatli.. yuruyusleri yuzundeki o gulumseme ifadesi.. agzini yediklerim ya.. evde besledim cok eskiden.. size alisinca bir kopek gibi sadiklar..
Peşinizde vak vak diye diye gezecek tatlı şey. Keşke benim de bi ördeğim olsa, bana vak vaklı masallar anlatsa... bende ördek istiyorum...
olsa da bi tane sevsem ya.. cok tatliskolar..
her türlü su birikintisinde mutlu olabilen hayvanlardır.

görsel
Akşam akşam iş çıkışı hastanenin bahçesinde 'vak vak' ederek dikkatimi çekmiş ve aynı zamanda tüm yorgunluğumu üzerimden almış şeker mi şeker canlılardır.

Uyuy sizin o ördek canınızı yiyimmmm *
görsel
Ilk gördükleri canliyi anneleri zannederler.
Paytak paytak yürür bunlar.
Avlanma ya da saldırılma riski bulunan ördekler, beyninin bir tarafını uyutabilirken, diğer yandan da uyanık kalabilir.
Bir ördeğin vakvak sesleri asla yankı yapmaz; nedeni yıllardır bilinmemektedir.
donald duck.
otobüsçülerin, minibüsçülerin yoldan harici yani biletsiz aldıkları yolculara verdikleri isim.

aynı zamanda bu tabir tdk'ya da girmiştir.
çok tatlı bir canlı. ancak sesi her canlının sesi gibi yankı yapıyor. yankının önlenmesinin ise bazı bilimsel sebepleri var ve ördek sesinin frekansı da oldukça düşük bir frekansta olup yankının duyulmasını engelleyebiliyor.

ses dediğimiz şey dalgalar halindedir. eğer şans eseri denk gelip ses kaynağı ile reflektör arasındaki mesafeden dolayı seste bir sönümlenme meydana geliyor ise bu ekonun kaybolmasına sebep olabilir.

diğer olası durum ise ördeklerin yankı olabilecek alanlarda düşmanlarından korunmak adına fazla ses çıkarmaya meyilli olmamaları olabilir. ördeğin ses frekansı ekoyu fark edebilmek için oldukça düşük demiştik. e bir de bu sevimli canlı kendini korumak adına böyle bir şey yapıyorsa bu durum muhtemelen insanlarda genel bir ön yargı olarak ördeklerin sesinin yankı yapmadığı düşüncesini ortaya çıkabilir.

ayrıca merak edip biraz inceledim, bu konu mythbusters'ta da ele alınmış sanırım ve bir mit olduğuna karar verilmiş.
Bazenleri zevk için kamyon altına atlayabilen canlı.

Hüzünle anıyoruz seni yavru ördek. Işıklar içinde uyu.
Ördeklerin vak sesi yankı yapmaz.
Çok severim gerizekalıları.
Fırsatım olsa sarılırım.
Ayrıca derslerle not alırken örnek yazmak yerine ördek yazarım ben.
Bakımı çok zor olan tatlı mı tatlı bir canlı. 2 haftadır evimde bir tanesini besliyorum. Eşim , akşam vakti pazarda kafesin içinde tek görünce dayanamamış almış . Bir getirdi eve. Ben şok. Kızdım baya. Biliyorum çünkü olacakları. Bu bir tatlı bir tatlı, bebek böyle sevimli bir şey yok. Gözler maviş.
Bir bacağı ters. Hadi kıy şimdi de ver birine. Veremiyoruz. Bir tanıdığım kümesi vardı gönderecektik ama kıyamadık. Ters düşse çok zor düzelebiliyor. Bacağında sorun olduğu için dengesini kaybediyor sürekli. Evin içinde sürekli peşimde. Kolumda uyumayı çok seviyor. Ördekler için pek elde tutulmayı sevmezler yazmışlar , bizim ördekte bir sorun var sanırım. Hep kucak istiyor.

Dışkılama olayları çok fena. Ard arda 5 kere yapabiliyor 1 saat içinde. Bazende saatlerce yapmıyor. Fakat ben şu an 7 aylık hamileyim. Baş edemiyorum. Biraz daha büyüsün mecburen bir yer bulup göndereceğiz. Bahçeli bir evim olsa asla bırakmazdım. Orası ayrı. Tuvalet eğitimi de veremiyorsunuz. Ama tatlı mı aşırı tatlı. Salatalığa bayılıyor. Her gün büyüyor, hızlı büyüyen bir canlı. Günlerce birlikte uyuduk onunla. Uyurken ezerim diye korktum hep ama korktuğum gibi olmadı. Arkadaşım oldu. Nasıl yapacağım bilmem ama biraz daha büyüyecek ve işler çok karışacak.

Ayrılmalıyız ördek.
görsel

"Hepinizden nefret ediyorum " moduna girdi şu an.
yavru halleri çok sevimli hayvan. çocukken çok büyüttüm çarpık bacaklıları, en büyük sorunu uzun mesafe kaka yapmaları,
madem yapıyon muhabbet kuşu gibi ufacık toplu bişi yap.
vaklaması eko yaratmayan hayvan. bu tamamen bizim kulağımızın yanılgısı.
Defalarca büyüttük yemek nasip olmadı. Çok tatlı bir hayvan. Ne yazıkki suyunu camurlamadan, batirmadan asla icemez.
Evcillestirerek uçma kabiliyetini zamanla kaybettirdigimiz hayvan.
Keşke benim de aklıma sizin aklınıza gelen ördek gelseydi.
Kanatlı bir hayvandır.

0:00 0:07
Nedendir bilmem aşırı düzeyde sevimli ve komik bulduğum bir hayvan. Tipleri hep şaşkın gibi ve agresif bir kararlılıkları var. Ne zaman görsem çok sever ve gülerim.

görsel
görsel
görsel
Turnadan sonra, türkülerde en çok adı geçen kuş türüdür.
Özellikle, yeşil başlı olanı.