bugün

Önce şarkının orjinali "ölüm burda" olduğu için başlığı böyle açtım, yeni bir akıma sebebiyet verebilecek bir gülnaz parçası, aslında parçı klasik metin ışık, hüseyin altın ekolünden. Ama onlardan ayrılan tarafı klibin sembolizm ve realizm akımlarını tarifi güç bir ütopya ile birleştiriyor. çünkü bu klip türkiye'de belki ilk , çünkü sadece pavyoncuların yaşadığı, yeryüzündeki herkesin pavyoncu olduğu bir alternatif dünya'da geçiyor.Sanat yönetmeniyle konuştum, klibin konsept hikayesini asistanı yoluyla iletti, özetle anlatayım, linki burada;

http://www.youtube.com/watch?v=_UYEEATfX8c

Gülnaz, cafe gradot'taki mesaisini bitirmiş evine ilerlemektedir. Fakat sokağın ortasında sinsice arkasından, kredi kartı ekstresinden hesabın şişirildiğini düşünen ve o esnada andropozun en çilekeş dönemini yaşayan öfkeli bir pavyoncu müşterinin broadway'i gelmektedir. Zavallı gülnaz, "kıçına broadway tamponu değdirilmesi" suretiyle sokak ortasında yığıla kalır.Ve arabadan inen öfkeli müşteri, cafe'de içtiği hindistan cevizli ve isot aromalı türk kahvesinin de verdiği bilinçsizlikle gülnaz'a dalaşır. Ve tam bu esnada oradan geçmekte olan x5'li pavyoncu kemal olayı görür, gülnaz'ın kısa boylu tıknaz görünümünden etkilenip olaya müdahale etmek ister. Fakat bıçak çeken müşteri olayın hiç tahmin edilemeyen bir noktaya götürür. işte tam bu esnada pavyonda demlenen polisler hemen olay yerine intikal eder, kayseri oturak aleminin has delikanlılarından tahsin abi x5'li pavyoncunun eline, önceki gözaltılarından kendisine hatıra kalan kelepçeyi geçirir.

x5'li abiye hapis yolları görünür, gülnaz ise tüm bu yaşadıklarından sonra makyaj bağımlısı olur. Bu makyaj bağımlılığından ötürü pencere pervazlarına çıkıp "öldüm öldüm burdaaa" diye çığırmakta, etraftakilerden yardım dilemektedir. hapisteki sevdalısı ise tüm o mal-mülke rağmen yurdun gayet mütevazi bir hapishanesinde günlerini doldurmakta, etrafındakilere sokakta tanışıp aşık olduğu yavuklusuna mektup yazdırmaktadır. Derken baba çıkar hapisten, gülnaz ise arkada pembe fon "ölüm ölüm diye zırlamaktadır hala. Fakat babanın tüm malvarlığı suyunu çekmiştir ve hamallık yapmaktadır -lan mıagoduum hapishanesinde nasıl yediyse x5'in parasını, parmaklıklarını altın kaplama mı yaptırdın n'aptın- neyse derken kazandığı paraları gülnaz'a verir. fakat bundan sonra kurguda bir kopukluk olur ve biz gülnaz'ı pavyonda şarkı söylerken x5'li abiyi de gülnaz'ı izlerken görürüz. Acaba bu 80'lerdeki b sınıfı aksiyon filmlerine bir gönderme midir yoksa fellini filmlerindeki egzantrik sürreal rüya sahnelerine bir saygı duruşu mu, işte metinde bu yazmıyor. sanırım yönetmen her şeyi seyircinin yorumuna bırakmış, harikulade. bu güzide klibin linkini bir kez daha giriyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=_UYEEATfX8c