bugün

çekim teorisine göre bir şeyi çok istiyorsak mutlaka olur.

en güzel örneği fatih sultan mehmet olsa gerek.
"ya istanbul beni alır ya da ben istanbul'u".

benimde en çok sevdiğim sözlerden;
"allah vermeyi istemeseydi istemeyi vermezdi"

bir başkası;
"gönülden istek olunca ıraklar yakındır,
yolları bitmez gösteren isteksizliktir".
(hadis-i şerif)
Sonu husran olur. Hıc olmayacaktır o ıstenılen.
Olmamasıni garantilemiş olursunuz.
çok isteğinde olmaz. ne zaman peşini bırakırsan isteğin sana gelir.
şöyle güzel bir aziz nesin şiiridir;

Diyorsun ki
Zamanı ısıramayacağız birlikte hiçbir zaman
Öyleyse olabildiğince uzak kalmalısın benden
Olabildiğince ayrı birbirimizden
Saçından, gözünden, sesinden
Tedirginim güzelliğinden
Niçin anlamak istemiyorsun
Bir adamın kendini öldürdüğünü
Yaşamayı çok sevdiğinden.
asla yapılmaması gereken durumdur. çok isteme, elinde kalan 0 olmakla kalmaz, koca bir hayal kırıklığı da peşi sıra gelir. Kalbin tutulur, içinde bir sıkıntı. Çok istediğin şey olsa bile yine bunlarla başbaşa olacaksın, çünkü sen istediğin o şeye aşırı fazla anlam yükledin. Bir şeyi istememek, belki de en iyisi bu senden bambaşka insanlarla yaşadığın dünyada. insanlardan medet ummayın, mutluluğunuz başkalarının elinde olmasın. O istemediğinde yüzün bir karış gezeceksen eğer, hiç gerek yok bağlanmaya. isteme, olursa mutlu ol olmazsa da takma. Kalbin rahat, için rahat, kafan rahat...

Çok istemek aynı zamanda çok şey yüklemek. Olmayınca da bir üzüntü, bir asıklık. Mutluluğun da onda üzüntün de. Yaşamın da onda ölümün de. Ama hayat senin elinde.

Belki de kendimi kandırıyorum sözlük, o kadar nasihat verdim de, kendim de öyle olacağım. Yine onun ağzının içine bakacak gözlerim. E peki niye yazdım? Rahatlamadım da bu sefer. Neden? Çünkü öyleyim, yine ona bağlı...
Kişinin aslında bir mala ya da değer verdiği bir başka materyale karşı beslediği aşırı sahiplenme arzusudur. Ha bir de bunun sevdiği insana ya da mutlu olacağını düşündüğü bireye karşı beslediği aşırı istek duyma şekli de vardır. Aman diyim sakat iştir. Abartmayın tanrı kıskanctır.
Asla gerçekleşmesin istediğiniz bir şeyse yapılması gerekendir.
vazgeçince gerçekleşecektir.