bugün

kötülüklerden korunma zırhı.
genelde kış aylarında battaniyenin de üstüne örtülür ve sıcak tutar. yatak örtüsü olarak da kullanılır.
uyku arkadaşımdır. sırf yorgan yüzünden 2 kişi yarıcağım gecelerde birde mevsim kışsa yorgan savaşı yapmayalım diye dua ediyorum.
çocukken bizi türlü canavarlardan ve yaratıklardan koruduğunu düşündüğümüz eşya.

kafaya kadar çektin mi daha da kimse dokunamazdı.
kışın en güzel yanı.

öyle çok seviyorum bu yorganı, elimden gelse yazın bile yorganla yatacağım ama çok sıcak olurdu herhalde.
Yataktan çıkartmaz insanı. Üstelik yatağa ilk girdiğinde soğuk olmuyor mu. Yorgan iyidir.
Kış mevsiminin en önemli aksesuarı.
yorgandır.
Kış gecelerinin en vefalı sevdiceği.
Kızsan da, küssen de, yüz vermesende, sarıp sarmalamadan uyutmaz sizi.
Ayyy şapşik yaa!
Bu dunya da en cok sevdigim esyadir. Yorgani asla biriyle paylasmam. Kis gunlerinde o sicacik yorganin icinden cikip buz gibi disariya adim atmak... kedimin yorgani yok bazen onun da ustunu ortuyorum yatarken.
Bir heyecan gittim yorgan aldim. (Aha ani anlatiyorum) benim beklentim tabi anne evindeki gibi agir mis kokulu falan. Geldim eve actim. Markasi dormeo. Ulan kus gibi hafif sikindirik bir sey cikti. Inanilmaz sicak tutuyor ama hafif. Kafayi yedirdi bana. Ustune battaniye attim agirlik yapsin diye bu sefer de sicaktan geberdim. Annemi aradim dedim ki yorgan yolla bana. Oglum manyak misin dedi. Kadincagiza zorla ulkeler arasi yorgan gonderttirdim.
sefkilim.
yatağı güzel kılandır.
görsel
Sandıktan yeni çıkarılmış, naftalin kokan yorganlar bir başkadır.
Sıcak mevsimlerde bööyle havalandırılmış soğuk ve saten türü kaygan bir yorganın, teninize vereceği ferahlık gibisi yoktur.
Ama tabi kendisi hep ısınmakla özdeşleştirilmiştir.
ilk kez bu eşya hakkında ayrıntılı düşündüm. Son derece ilkel duruyor. Erken dönem mağara insanının aşamadığı bir alışkanlığı gibi. O zaman yorgan yoktu ama lazımdı durumu saçma hale getiren de bu zaten.
Modası hiç eskimeyecek olan.
eskiden koyden kente göc esnasinda aile reisinin yada tek kişinin sırtında taşıdigi hede.

ozamanlar birtek onları vardı çünkü.
Vedalaşma vakti gelmiştir. Kışa görüşürüz. Evet.
Yün olanları ve özellikle Renkli renkli parlak kumaşlardan dikilenleri hemencik çocukluğumu ve anneannemi hatırlatır bana. Bu arada bu yorganlar azıcık bir şey de naftalin kokarlar. Zira kış bittikten sonra kaldırıldıkları yerlerde örümceklenmesinler diye sabun, naftalin ne bulurlarsa aralarına sıkıştırıverir teyzeler. Sonra kış geldi mi, mis gibi bir kokuyla sıcacık, mışıl mışıl uyuyuverirsiniz. Bir de yün yorganlar ağır olduklarından, üstünüze örtüldükleri anda uykunuzun da iyice gelmesini sağlarlar..
Yorgan, eski Türkçede sarmak, örtmek, kaplamak, kuşatmak anlamına gelen “yör” sözcüğünden “yör-gen”, “yörgen”, “yorgan” şeklinde türetilmiş, geçmişten günümüze gece yatakta örtünmek amacıyla kullanılmıştır.
Duyduğum en saçma atasözünün geçtiği nesnedir. Yav ben uzanıp dümdüz yatan adamım; nasıl yapayım da kısa yorgana sığayım, aklınız kesiyor mu? Bi' bırakın Allah aşkına :-).
güncel Önemli Başlıklar