bugün

bir sayisalci olarak sosyal sorularini hazirlayanlari gozlerinden optugum sinav. ha bunun disinda turkce ve matematikte 30 neti donemeyenlerin aklindan suphe ederim.
türkçe-sosyal den toplam 12 yanlışımın çıktığı sınavdır.

tebrikleri alayım.
sosyal bölümündeki sorular görüldüğünde hadi ordan seksi deyilip geçilen sınav. zaten işim başımdan aşkın bi' de sosyalle mi uğraşacam ulan nidaları arasında es geçilmiştir. geri kalanlar güzeldi. arada bazı sinir bozucu sorular olsa da iyi. sadece türkçede aşırı çeldirici vardı. hatta öyle ki çeldirici koymaktan doğru cevabı koymayı unutmuşlardı bazı sorularda. neyse efenim. önümüzdeki maçlara bakıcaz. daha bunun lys si var...
mattaki yanlış soruyla 7-8 dakikamı yemiş sınavdır. eh teşekkür ediyorum aslında adamların da ölçmek istediği herhalde takıldığın soruyu geç boş bırak mantığı olmalı. e azından ösym mantığından 30 senedir çıkmayan bir konudan soru soran mantığa ne denir ki

bir de burdan sınava kolay diyen sevgili troll arkadaşlarıma selam çakarım...
ne cok kolay ne cok zor olan sinavdir. bir yabanci dil ogrencisi olarak sozel sorularina agirlik verdim, sosyal bilgiler kisminda orta dereceli soru cok azdi. sorular ya cok kolay ya da cok zordu. turkcenin ne daha kolay ne de daha zor olabilecegini dusunuyorum tam kivaminda bir turkce testi cikti karsima. yarim yamalak matematik bilgilerimle cok zorlanmadan bi cok soruyu cevapladigima gore demek ki zor degilmis.** fene bakmadim, pisman degilim, yine olsam yine bakmam. ama acik konusmak gerekirse bekledigim sonuctan biraz dusuk bir sonuc aldim. haziran ayinda herkesin istedigi neticeyi almasi dilegiyle...*
Sosyal Bölümü'nü kastıkları, matematik ve fenin ise çerez olduğu sınavdır. Şahsen Türkçe'de zorlanılsa da yapılabileceğini düşünüyorum. Ancak tarih sorularındaki dengesizlik yapılacak katsayı düzeltmesiyle giderilmelidir.
çevremde sınava girenlerden duyduğum kadarıyla çok kolay olan sınavdır.
keşke gireydim dedirtmiştir.
matematige 12-13, sosyale 50 dakikadan fazla ayirdigim sinavdir. bu ne lan?!
ayrica secici sorulardan kasitlarinin, bizim sallama yetenegimizle iliskili olacagini hic de caktirmamisti keratalar.
(bkz: ilahi osym)

ha ama en en en kotu 100-110 neti gecilebilecek sinavdi. hadi gecmis olsun.
feni çerezdi. mat'ın büyük kısmı kekti ama 3 4 güzel soru yerleştirmişlerdi ( bi de mantık sorusu tabi ). türkçe olması gereken seviyedeydi. ama o sosyal var ya o sosyal. ah diyorum ahh.
sosyal ve sürenin yetmemisinden dolayı fen sağolsun 450yi görme ihtimalimin bi hayli küçük olduğu sınavdır.
artık dershanelerde şimdiye kadar hiç siklenmemiş mantık konusunun işlenmesini sağlayacak sınav.
kodumunun mantık sorusu ne arıyo orada ya. banane kimyaya kim katkı yapmış ya, sorsana bana pvnrt anasını satıyım. lanet olsun. ama iyi geçti *
ulan ben bu neti geçen yılın ilk dershane denemesinde yapmıştım. dedirterek çalışmalarınızın boşa gittiğini gösteren sınav.daha da kalitesiz soramazmış ösym'cim
hayatımın sonunu yada başlangıgını getirecek olan sınav....
-Kuveyt'ten New York'a petrol taşıyacak bir tankerin en kısa yolu izlemesi için sırasıyla hangi boğaz ve kanallardan geçmesi gerekir?

A) Hürmüz boğazı, panama kanalı, macellan boğazı
B) Hürmüz boğazı, malakka boğazı, panama kanalı
C) Babülmendep boğazı, macellan boğazı, panama kanalı
D) Hürmüz boğazı, süveyş kanalı, babülmendep boğazı, cebelitarık boğazı
E) Hürmüz boğazı, babülmendep boğazı, süveyş kanalı, cebelitarık boğazı

yanlış yazmadıysam bu gibi soruları bünyesinde barındıran sınav. ünal bu sorunun birinci bölüm sınavında ne işi var? bu sınava kolay diyen arkadaşlar bütün konulara bu kadar mı vakıflar, ben mi kuru cahilim anlayamadım. zordu işte arkadaş tamam matematik kolay da geneli sağlamdı soruların. bu sene ygs de uludağ sözlük yazarlarının birçoğu derece yapacak anlaşılan...
sevdiceğin istediği puanı yapamadığını düşündüğünü öğrendikten sonra içimde nice küfürler birikmesine vesile olmuş sınav.kendimi suçluyorum bir de ah mı ettik 440 yapan kız nasıl yapamadı yahuu diyorum lakin ah da etmedik be sözlük sevdiceğe ah edilir mi hiç?
hiç dersaneye gitmeden öyle dalgasına girdiğim bir sınavdı. * * ahanda yeminlen söylüyorum sene boyunca da tek bir test bile çözmüşlüğüm yok yani. bi geometriden açılar testine başlamıştım onu da yarım bıraktım vallahi billahi. ha sonunda ne oldu derseniz, matematikten sadece 5 boş, türkçeden 6 yanlış sosyalden de 14 yanlış yaptım. bir ea cı olarak fene bakmaya vaktim yetmedi bile o kadar antremansızdım yani siz düşünün. bence kötü ama bu tembelliğe iyi bi performans olmuş sanırım. hakkımızda hayırlısı olsun hepimizin. üzülmeyiniz de sevinmeyiniz de önünüzdeki sınavlara bakınız artık. hatta (bkz: lys 2010) *
dilci olarak girdiğim dolayısıyla matematik ve fen bölümlerinden çok bir şey beklemediğim sınav. sözelden puan toplarız umuduyla o kadar ilk bölüm kastım, yine de istediğimi elde edemedim ya, ona yanıyorum. Demek ki neymiş, çıkmış sorular da yetkililerin öngörüleri de sınavda ne ile karşılaşacağımıza dair üpucu olamazmış. 'yorum ağırlıklı' deyu deyu önümüze apaçık ezber soruları çıkartabilirlermiş.adamı ters köşeye yatırabilirlermiş. hadi türkçe kolaydı ama o sosyal neydi kardeşim!
neyse, lys de atarız farkımızı, diyerek bu mevzuuyu burda kapatıyor ve bilinçaltımın derinliklerine itiyorum. alacağın olsun ösym, daha da gelmem.
üniversite giriş sınavları tarihinin en amaçsızca ve en baştan savma hazırlananı.
bir türkçe öğretmeni olarak konuya el atarsam * * türkçe dilbilgisi soruları cidden kazıktı arkadaş. konuya tamamen hakim olmayan sallayıp dururdu.
ve gene bir türkçeci olarak, matematik çok kolay olmuş bu sefer. ben bile gözüm kapalı 25 net yaparım en azından ki en kısa zamanda çözüp buraya yazcam *
ve tüm öğrencilerden aldığım duyuma göre süre yetmemiş sosyal hep yarım kalmış. fen e dokunan kimse de olmamış. neyse artık lys de görüşmek üzere, başarılar evlatceğizlerim...
soru sayısının artırılmış olmasının bi b.ka yaramadığını kanıtlamış sınavdır.insanın o sözelleri okuyana kadar kaşı gözü s.kiliyor afedersin.çelişkili soruları salıvermişler ygs çayırına otluyorlar resmen.2 şık arasında kalan çok kişi olduğu kesin.mat. kekti o gerçek.feninde matematikle doğru orantılı olduğu söylenebilir.ama yorum yapabilen öğrenci istiyoruz,bilgiye dayalı sınav yapmak istemiyoruz diyenlere buradan ve buraya yakın yerleden çok çok selamlar iletirim.**
fizik sorularının beklediğimden çok daha basit olduğunu az önce gördüğüm sınav. matematik de keza öyle. henüz türkçeyi okumadım ama öğrencilerimden duyduğum kadarı ile beginner seviyesindeymiş çoğu sorular. bu sebeple lysden daha fazla korkmama sebep olmuştur.
(bkz: öğrenilmiş çaresizlik)
sabahleyin evden çıkmadan evvel birkaç kez art arda rihanna-umbrella dinleyivermiştim. sonra ne mi oldu? matematik çözerken farkettim ki, yalnız değilim. rihanna ile beraber çözüyoruz resmen lan! ben soruları birer birer yapıyorum, o da geri vokal yapıyor ''ella ella ellaa under my umbrella..'' diye. böyleydi işte. böyle değişik bir sınavdı. türkçe ve matematik iyi geçip sosyal de de hatırı sayılır bir net yapılmıştır. lakin fen kolay olmasına rağmen tarafımdan yapılamamıştır. bir futbolcu klişesinin bir öğrenci klişesine dönüşmesi üzücü evet biliyorum ama başka diyecek söz bulamıyorum. önümüzdeki sınavlara bakacağız. (bkz: lys)
ne kadar bir şey yazılırsa yazılsın gene aynı türden sorular gelecektir. yani terso sorular. üzüldüm gençlerimize. nedir bu ülke gençlerinin çektiği. öğrenme isteğinin cevabı marrie curie mi? ama dert etmeyin bu da geçer elbette. bu sene olmaz ise seneye. mutlaka olur. istemek yetmiyor ama napalım. olur gençler olur... sıkmayın canınızı.*
geleceğin belirlendiği 160 dakika. sınava giren için dakikalar saniye bazında geçiverdi. sınav çıkışında dumur bir beyinle oksijenli solunum yapılmaya çalışırdı. dünya da olduğunun farkına varıldı. sınav sonucunda söylenen ortak cümle ohh be bitti de kurtulduk oldu. beyinin derinliklerinden bir yankılı ses duyuldu. daha ikinci sınav var. bu sese samimiyetle bir küfür edildi.