bugün

nevzat aydın'ın ceoluk görevini bırakmadan önce gerçekleştiği tahmin edilen hacklenme olayıdır ki nevzat aydın da bu olay yüzünden görevi bırakmıştır sanırım. hackerlar bu akşam bazı teknoloji editörlerine ve gazetecilere ''bakın elimizde yemeksepetindeki bilgileriniz var'' diyerek isim soyisim, açık adres, telefon numarası, kredi kartı numarası vb bilgileri göndermişler. bu isimler teknoloji dünyasında güvenilir isimler. benim gördüğüm 2 isim technopat editörü recep baltaş ve donanımhaber eski editörü mesut çevik.
Kullanıcılar için "kişisel bilgilerin ihlali" yüzünden yemeksepeti şirketine dava yolunu dahi açacak olaydır. Datalar ortaya düşer ise ve cidden var ise bir bilgim kendilerine dava açmayı gerektirir. Keza üyelik şifreniz ile mail şifreniz de aynı ise değiştirin. Yemek sepeti çıkıp "Veritabanı bu bilgileri tutuyor diğer bilgiler sanal bir backend içinde" diye açıklama yapmadan da hangi veriler uçmuş bilemeyeceğiz.
3-5 kuruş ceza ve işlem tamam.
Bu ilk de değil ve tartışmalara bakılırsa kodum oldu anlayışı ile yönetilen bir sistemin olağan durumu.

Kimse demez ki "bak, kullanıcı gizliliğinin ihlalinde götünden kan alırım. 3-5 kuruş fazla ver, adam gibi sistem kur ve adam gibi sistemi çalıştıracak yazılım donanım kontrol geliştirme elemanları çalıştır" bu ülkede denmez.

Bu veya bunun gibi online işletmeler yapılar müşteri ve kullanıcıların bilgilerinin çalınması ile doğacak maddi manevi zarar sorumluluğunun farkında değil.

Devlet kurumunun müdürünün özel şoförü uyuşturucu ticareti yapıyor ve çalıştığı kurumu depo niyetine kullanıyor.
Şoförü hapse at bitsin.

Devletin denetiminde korumasında olması gereken ufacık çocuklar vakıf dernek tarikat cemaat yapılarında taciz tecavüze uğruyor ki; kapı açık kalmış, sapık girmiş yapmış da değil. Bizzat kurumun çalışanı görevlisi yapmış ve bir kereden bir şey olmaz diye geçiştiriyoruz.

Kurumlar yapılar sorgulanmadan bu hack taciz tecavüz yolsuzluk hırsızlık haksızlık kalitesizlik sorumsuzluk umursamazlık ile baş edemeyiz.

Basit ceza yaptırım ile bunların önüne geçmenin imkânı yok.
ister 1 lira ister 1 milyar lira, ister 1 kişi ister 1000 kişi olsun bunun cezasını karşılığını göreceğini bedelini ödeyeceğini bilmeli.
Böylelikle denetim kalite için insanlar kendi aralarında otokontrolü gerçekleştirir ve kaliteye uymayan yanlış yapanı aralarında barındırmaz.