bugün

sınav günü dört öğrenci arabayla okula gelirler.ancak sınav saati geçmiştir.ne yapacaklarını düşünürken biri:
- arabanın lastiği patladı,ondan geç kaldık diyelim.
der,diğerleri de kabul eder.
sınavın olduğu sınıfa girerler.hocaya yalvar yakar sınava girmeyi tekrar kabul ettirirler.hoca bunları sınıfın en uzak dört köşesine oturtur.iki soru sorar.birinci soru dersle ilgili 20 puan değerinde.ikinci soru 80 puan değerinde:
- arabanın hangi tekeri patlamıştı?

bu fıkraya göndermeyi hayat bilgisi dizisinin eski bir bölümünde de görmek mümkün.
lise son sınıf
ders:matematik yazılısı
sınıfın ineklerinden kız yazılı kagıdına bi gömülür kafasını kaldırma sebebide kagıdının bitmesidir
-hocam bos kagıt alabilermiyeeemm.
+(arkadsınsa oturan ben)yazılı kagıdımı uzatarak gerek yok benimki bos burdan devam et
sınıf kopar
/ozkrm sımarmaaa.
+tamam hocam..
lise 3. sınıftayken özel matematik dersi aldığım öğretmenimin sınavına hiç çalışmamaış ve yanımda oturan okulun mimarisi değişip kendisi değişmeyen öğrencinin kağıdında ne varsa aynen geçirmiştim. sınav sonuçları açıklandığında özel ders alan jsv nin kopya çekmeyeceği ama her seneyi en z iki defa okuyan öğrencinin kopya çekebileceğini düşünen öğretmen bana 100 arkadaşada 0 vermişti
üniversite birinci sınıf..sol gözüme hepatit keratit denilen bir grip virüsü bulaşmış ve doktor gerekli ilaçları verdikten sonra gözümü bir ay süreyle kesinlikle açmamamı istemişti...vize haftası..yönetim organizasyon sınavı...son soru..bir türlü yapamamıştım ve önümde oturan arkadasım da al da at dercesine kağıdını açmış yazmamı bekliyordu...biz de tek gözle bakmaya çalısıyoruz..yok yok kesinlike gözükmüyordu...hoca:

- martyns yavrum masallah tek farsın ama hala kopya çekmeye çalışıyosun!!
- hocam vallahi birsey göremiyorum yardım edin!!

deyince millet sınavı bırakmıstı baslamıstı gülmeye...

sınav sonrası mı? sınav sonrası bir elektrik direğine bindirdim tam oldu...
lise 1.
sınav coğrafya yazılısı. feneri 2-1 yenmi$iz hoca da fanatik fenerli. sınavı bitirdikten sonra tepeye kocaman harflerle GS:2-1:FB yazmam ve yazılıdan 1 almam.*
lise 2
son fizik sınavı.* fizik hocası sınavın yarısında kontrol için sınıfa girer ve $öyle buyurur:
"eğer sorulardan birini okuyamayan varsa sorsun, ba$ka hiç bir soru sorulmasın."
can elini kaldırır.*
hocanın aynı adamın sırasının altında 3 kere üst üste kitap yakalaması.
milli güvenlik sınavında sınıfta 5 kişi olmamıza rağmen bütün sınıfın kağıtlarını yaptığımız sınavdır. 5 kişi 28 kişinin kağıdını doldurup verdik
üniversite 2. sınıf
ders: üretim yöntemleri
mağdur: impayatoy

ezberci eğitimin doruklarındaki üniversite itü'de bir sınav günü. kitaptaki yüzlerce sayfanın ezberlenmesinin tembihlendiği sınavın hemen öncesinde, impayatoy inci gibi yazdığı 18 sayfalık kopyasıyla, küçük dağları ben yarattım edasındadır. amfinin en arkalarında bir sıraya oturur. sınavda gözetmen tek bir hoca vardır ve tek gözü görmemektedir. impayatoy hoca için üzülürken kendisi için sevinmektedir. sınıfın bütün ineklerine "he he he salaklar" dermiş gibi bakmaktadır olacaklardan habersiz. sorular o kadar ezbere dayalı o kadar gereksizdir ki, mantıklı olmak doğru cevabı vermeye yetmemektedir. impayatoy sınav kağıdının hemen altındaki 18 parça a4 harita metod sayfasına yazılmış tomara hafiften göz gezdirmeye başlar. ancak allahın belası sorunun cevabını bir türlü bulamayıp stres yapmaya başlar, nitekim kağıtların da düzeni bozulur ve bülent ersoy yelpazesi gibi iki boyutlu bir merdiven oluşturur. arkadaki hareketlenmeyi ve hışırtıları duyan hoca, ister istemez işkillenir ve olay yerine doğru hareketlenir. impayatoy, şimdi bu sorular yetmiyormuş gibi, kendisini başka bir matematik sorusunun içinde bulur. hocanın gelme hızı / kağıtları ortadan kaldırma hızının 1'den büyük olup olmayacağını düşünmektedir, bir yandan da derisinin bütün gözenekleri açılmış, dışarıdaki kışa inat, resmen terlemektedir. hoca amfinin merdivenlerini yavaş, dikkatli ve kararlı adımlarla çıkarken, impayatoy hesap kitabı bırakıp "banane benim oyuncağım vermem" tribiyle kağıtların üzerine kapanır. bu esnada, alından süzülen bir kaç damla ter sınav kağıdının üzerine düşmüş, ebru sanatının en güzel örneklerinden birini icra etmektedir. hoca uzaklara bakarak, karizmatik bir edayla "kaldır onları !" der. şimdi bilmemekten gelmek herhalde en kötüsüdür, "neden bahsettiğinizi katiyyen anlamıyorum" demek gelecek yıl da aynı sırada oturmak anlamına gelebilir. impayatoy kuyruğunu kıstırıp kopya kağıtlarını ortadan kaldırırken bir yandan da biraz önce kopya vermeyen ve hemen önünde oturan kızın saçını çekip, kafa derisini sündürmemek için kendini zor tutmaktadır. sınıftaki kişilerin zaman zaman bakıp pis sırıtmalarına içten gelen, duyulmayan küfürlerle yanıt verir, bir yandan da işaret parmağını da boğaz hizasından geçirerek "bittim oğlum sen" demektedir aklısıra. 2 yıl gibi gelen 2 saat geçtikten sonra impayatoy olay yerinden koşarak uzaklaşır. bu arada sınıftaki erkek arkadaşlarının yanından geçerken ellerini yumak yapıp, impayatoy un billurlarına doğru yönlendirip " muuu muuu" yapmaları herhangi bir reflekse neden olmaz, bitkisel hayat dedikleri bu olsa gerektir.
ilkokul 1
öğretmen: kağıt kalem çıkarın yazılı var.
talebe1: hocam daha yazmayı öğrenmedik.
ö: hasstir. yanlış sınıfa girdik yine.
talebe2: öğretmenim bu ceren hiç güzel değil. niye adı ceren?
ö: ^%'^?/?*+?%'?
lise 1 deyken tarih hocamız kitap açmamıza kızıyordu ama birbirimizden bakmamıza izin veriyordu biz de bokunu çıkarıp sıra sıra dolaşıp milletten cevapları geçiriyorduk sonra hepimiz orta sırada toplanıp sınav kağıtlarını havaya kaldırmıştık hocadan rica etmiştik resmimizi çekmişti. hey gidi günler.. şimdi 100 kişilik anfide sağımıza baksak alıyorlar kağıdı.
+çocuklar baştan söylüyorum.bana bakarsanız kopya muamelesi görürsünüz
-tamam hocam
+oglum rıfkı sınav başında ne dedim ben
+ama elimde degil hocam
- o da ne demek
+çok güzelsiniz hocam *
-hössstt
lise son biyoloji yazılısıdır.kopya çekmemem için hoca yerimden kaldırıp orta sıralarda bir kızın yanına oturtmuştur.hayatım boyunca bir sayfa biyoloji defteri,kitabı okumamışımdır.sınav başlamıştır.bir şey bilmediğim için öyle malak malak etrafa bakınmaktayımdır.ve sorular içinde himalaya tavşanlarıyla alakalı bir soru vardır.
gk=ben,k=kız
k:himalaya tavşanı,himalaya tavşanı (çok sessiz bir şekilde)
gk:ne biliyim lan ben (daha da sessiz bir şekilde)
k:himalaya tavşanı? (ilkinden biraz sesli şekilde)
gk:la havlee bilmiyorum...(ancak yine anlaşılmamıştır)
k:himalayaaaaaa...
gk:nerden biliyim,himalaya tavşanı mıyım lan ben...(aleni ve sinirli bir şekilde)
sınıf yarılmış,hoca beni yarmıştır...
üniversite 1. sınıf ilk vize heyecanı herkeste bir panik... asistanlar sınıfa girer sınav talimatı okunur...
+*: arkadaşlar söylediklerimi umarım anlamışsınızdır.bu arada cep telefonlarımızı kapatalım.
-*: hocam benimki renkli ekran bende kapatıyım mı???
+*:.....
sınıftan ses çıkmamış herkes dumur olmuştur.
lise son kimya yazılısıdır.analitik kimya ya çalışmak haliyle zor gelmektedir öss ye hazırlanan bünyeye,
gk=ben,h=hoca
gk:hocam çok aradınız mı bu soruları?
h:zor mu geldi..çalışmazsan zor gelir tabi..
gk:yok,zor değil de ,kalınca geldi biraz o yüzden yani...
hocayla beraber herkes yarılmıştır.sınavdan 32 alınmıştır.
mat1 finalidir,vizeden hakettiği notu alamadığına kanaat getiren gk,kendince trip yapmaktadır ve vize sonrası derslere girmemiştir.ve bomboş bir kağıt uzatmaktadır asistana..
as:asistan,gk:ben
gk:buyrun hocam.(akabinde birkaç adım atmıştır kapıya doğru)
as:ee bunda bişey yok..
gk:ne olmuş yani?
as:nasıl vereyim ben bunu hocaya..
gk:ne bileyim nasıl verirsen ver,ister önden ister arkadan...
as:pardon?
gk:yok iki tarafı da boş ya,o manada yani...
as: ....
cbü ortopedi sözlüsüdür.Hoca kalça çıkığı tarif etmektedir,aynı anda sözlü olan 5 kişiden 4'ü cevabı bilememektedir.hönkürcan heyecanla atılır:
-hocam ben biliyom,söylüyüm mü
-söyle be,bilirsen 100 vercem şerefsizim
100'ü kapacak olmanın sarhoşluğuyla dil sürçmüştür:
-kıçı kırık!!
-çık dışarı!
(bkz: kampüs efsaneleri)
lise 3. sınıfta bir fizik yazılısdır.fizik dersinin hocasının sapıklığı bütün ilçenin kız öğrencileri tarafından tasdiklenmiştir.

fizik yazlı kağıdı o kadar kötüdür ki optik sınavında açılar okunamaktadır.hoca öğrencilerin bir sorusu var mı diye kontrole gelmiştir.daha önce girdiği sınıflarda "hocam okunmuyor açılar" şikyetlerinden bıktığından asabiyet hatsafhadadır.

bir erkek öğrenci hocaya yakınır:hocam burdaki açılar okunmuyor.ardından sınıf bir uğultuyla bu konuyu tasdikler.
hoca: okunyyo işte nesi okunmuyormuş körmüsünüz? ardından homurtular yükselir.*

aniden arkalardan okulun hoş bağyanlarından birisi parmağını kaldırır.
k:hocam bunlar okunmuyor bakar mısınız?
bunu duyan hoca yüzünde pis bir sırıtmayla ellerini cebine sokar ve kurcalayarak kıza hareketlenir.
h:geliyorum çiçeeeeeemm.
sınıf yarılır...
(lise 3 biyoloji sınavı)

curse - hacı!
warheart - sessiz ol lan hoca bakıyo.
curse - eşeyli üreme neydi lan?
warheart - bildiğin çakış beya sen de...
curse - oha!öyle mi yaziyim lan kağıda.
warheart - orası beni bağlamaz.artık tek başınasın ehuehu
curse - ibne herif söylesene.
hoca - warheart, curse getirin baikyim kağıtlarnızı.
10.sınıf.fizik sınavı."atışlar" adında öeh diyebileceğimiz konu hakkında sorular var.suratsız da bir fizik hocası.kağıtlar dağıtılır.soruları şöyle bir inceleyen evil hayretle kafasını kaldırır ve seslenir.
evil : hocaam
hoca : ...
evil : hocaaaam !!!
hoca : soru yok evil
evil : ama hocam ??
hoca : kağıdında ne görüyorsan o !
evil : kağıtta bir şey yazmıyor ki görüym !
hoca : hö...yazmıyor mu ?
evil : eveet...sorunun yarısı yok !?
hoca : *

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
lise son. inkılap tarihi sınavı. öndeki öğrenci arkasına dönmüş, kopya çekmeye çalışmaktadır.
hoca: napıyosun sen dön önüne yoksa kağıdını alırım.
öğrenci: hocam amma fesatsınız yaa. ben sadece arkadaş doğru yapıyo mu diye merak etmiştim.
sınıf kopar. e tabii hoca da kopar.
Ramazan ayıdır. orta son ve ders iş teknik.kopya çekmek planlanır. ortada büyük bir masa vardır.üstünde de ders defterlerinin içinde bulunduğu poşet.
Nazlı: burcu ben dayanamıyorum poşetten defteri açıcam.
Burcu: tamam sen aç bende kitap çıkarıcam birazdan.
Nazlı poşete yönelir ve poşete elini atar.
poşet:hışır huşur hışır
öğretmen Nazlı'ya bakar , Nazlı poşedin sesini bastırmak için öksürmeye başlar.
öğretmen: ne oluyor kızım orda.
Nazlı:hiç hocam öksürük tuttu.
öğretmen: su iç.
Nazlı:yok hocam oruçluyum.(oruçluda değildir.)
tüm sınıf: puahahaha
öss deneme sınavına girilir.sınava yaklaşık yarım saat geç gelen kız apar topar bir yere oturur.aradan bir 10 dk geçtikten sonra ağlamaklı bir ses tonuyla gözetmene bakarak ''ama hocam bu sorular çok zoor'' der.hocanın 'ne yapayım ben mi hazırladım' dercesine batığın an, kız: şeyy bu öss denemesi mi? (bkz: lgs)
anadolu liseleri icin hazirlik sinavinda yasanmis olaydir.

sinav ortasinda ögrencinin parmak kaldirip "hocam acil tuvalete gitmem gerekiyor" demesi üzerine ögretmenin "altina yap" cevabi üzerine ögrencinin circiri koyuvermesi.