bugün

o soğuk kış günleri, yemek yendikten sonra sobanın üstünde demlenen tadı en güzel olan çaydır.yanında birde ev yapımı kurabiyeler varsa tadından yenmez.ama kötü olan bir şey vardır ki baba o sobanın üstünde demlenen çayı görünce ben küçükken diye başlar ve çay demlenene kadar kafa ütüler.
yanmayan sobada demleneni ilginçtir bunun bak..
tadı bambaşkadır, çay değil sanki başka bir şeydir. içilesidir.
dünyanın en lezzetli çayıdır. çayı hiç sevmeyen bir insan ki -insan değildir o bence- bu çaydan bir yudum alsa müptelası olur. bunun için sobanın 30 dakika yanması yeterlidir. yani sobayı yakan ne kadar ustaysa çayın tadı okadar lezzetli olur. değil doğalgaz evin içine nükleer enerji girse sobadan yineden vazgeçilmez, onun yeri başkadır. onun yamacında duran her şey tatlanır.
çayı bi' kez daha sevmenizi sağlar.
yanmayan sobanın üstünde demlenen çaya göre nispeten sıcaktır.
sıcak sobanın üstünde çok bekletilirse tadı acılaşacak olan çaydır. acılaşmadan içilmelidir.
sobanın sıcağıyla birlikte hararet yaptıracak çaydır.
kış aylarında Hayatın anlamı.
işte o mükemmeldir. Hele ki o çayı içip sıcacık yatağa girmek ne büyük keyif.
görevini yerine getirmektedir. çay bu amk demlenecek tabi niye anlam yüklüyorsunuz kodumun demliğine, otuna.

edit: bak bak aşağıdaki entrylere bak hey yavrum hey laf etti balkabakları.
yavaş yavaş veya hızlı hızlı ortadan kaybolan çaydır. soba mı kaldı? havaya karbondioksit yaydığı için bazı şehirlerde yakana ceza kesiliyor artık.
varsa bir kaç tane kestane de aralara serpiştirilmeli.
kendisi ile birlikte patlayarak pişen kestane ile ne yenir o şimdi.

(bkz: olsa da yesek)
çaydanlıktan taşan birkaç damla suyun sobanın üzerinde cazır cazır çıkarttığı sesi özlüyorum garip bir huzur veriyordu bana.
Sürekli sıcak, hafif hafif yağmur,kitap,güzelce bir anne bir ihtimal kek veya kestan. Hayat hayal kurunca güzel.
güzel dem olur. yavaş yavaş tam kıvamını bulur.
insanı geçmişine götürür. gecenin bu saatinde bu ibnelik yapmayın arkadaşlar. üzülüyorum. evet.

görsel
babaannenin yaptığı çaydır içine petibör bandırılır. Zamanlama iyi değilse petibör içinde kalır. Rezil bir durumdur. Ama o çay için her şeye değer...
bir haci ama gercek değildir ama içilir.
mis gibidir. o sobanın üstüne kestane atacaksın bir de. bak nasıl da güzel pişiyor.
(bkz: portakal kabuğu)
yanında kestane de varsa çay gibi çay.
sobalı evlerin vazgeçilmezi.
daha bi kaç saat önce içilen çaydır.