bugün

harika bir yamaha motosikleti. çok seri bir motorsiklet; eğer bu motosiklete ilk defa biniyorsanız, çalıştırırken biraz temkinli davranın, gaza asılmanız ile birlikte motorun altınızdan kaçıp gitmesi muhtemeldir. tek eksi yanı yağ ve benzin dayamıyor olması. rent a car da çalışıyorum ve her gün yağını değiştirmekten imanım gevredi, benzini de lıkır lıkır götürüyor valla.
tek kusuru çok sıcak havada bayılıyor. diğer vakitler ben ona bayılıyorum.
can yoldaşım. onuncu yaş gününü kutladık geçenlerde, artık emekli olmak istediğini söyledi.
bozuk da olsa çalıştırıp yola çıkabilirseniz korkmayın, benzin bitene kadar yolda bırakmaz sizi.
bi süre sonra yağlama sistemleri arızalanıp çalışmamaya, beklerken istop etmeye başlıyor. korkmayın; her 10 liralık benzine bir kapak kadar yağ ekleyin. egsozdan beyaz duman atsın, iyi geliyor.

not:günümüz benzin fiyatı: 4,20 gibi. on lira hesabını ona göre yap sayın sürücü.
(bkz: yamaha bws 125)
biraz önce motosikletim olan yamaha mt-07ye benzin alırken görüp, bu yola neler ile başladığımı bana hatırlatan şirin mi şirin kim ne derse desin efsane scooter. tabii ki diğerlerinden ayıran yönü 2 zamanlı olmasıdır. çok yakar, yağ yakar, inanın masraf ettiğiniz kadar da gider.

tanım: üretimi durdurulmuş scooter.
1999 model orijinal japonya üretimi olanlardan bir tanesini satın aldığım aldığım scooter. yarın satışını aldıktan sonra biraz deneyeceğim fakat bakmaya gittiğimde test sürüşü yaptığımda edindiğim ilk izlenim seri, ciddi manada kaliteli hissettiren ve dengeli bir motor olduğuydu. iyi benzin yakıyor diyorlar ama yapacak bir şey yok. önünce ince bir boya kabarması, benzin şamandırasının yarın depodan sonra bir anda dibe düşmesi, kayışının eski olması gibi bir iki sıkıntısı var ama halledilmeyecek şeyler değil. tipi de çok yakışıklı ve zamansız bir tasarımı var.
edit: bugün epey denedim. motorun ön freninde bir problem var ama çekiş ve stabilite muhteşem. hayatımda bu kadar rahat bir scooter kullanmadım. yönlendirmesi çok kolay, bozuk yollarda dirayetli. sert bir süspansiyonu var. kalın michelin lastikleri sayesinde gözüm arkada kalmadan bağa bahçeye gidebiliyorum. hele 50ccden buna geçmek yemin ederim şahinden inip mercedese binmek gibi hissettirdi, yokuşlarda ölüp kalmayan bir motor kullanmak paha biçilmez. 2 zamanlı olduğu için 4 zamanlı rakipleri honda activa, beat ve bilimum motorlara göre çok daha performanslı. bws kullanırken sanki 4 zamanlı bir 150cc kullanıyor gibi hissediyorsunuz, cidden motor çok seri. gaz açınca deli gibi yürüyor.
düşük cc yüksek perfomans ve dayanıklılık arıyorsanız düşünmeyin, alın. 2004 öncesi olanları ise japonya üretimi olduğu için daha sağlamdır, mümkünse onları tercih edin. tayvan üretimi olanların şanzımanları daha kalitesiz diyorlar ama öyle midir, bilmem. ayrıca tayvan üretimi olanların jantları ve arka sinyalleri farklıdır, japon olanlarda arka sinyaller stop lambasına entegre iken öbürlerinde sinyaller ayrı.
edit: çekiş iyi dedik, artçıyla rampaya girdik şanzımanı elimize aldık çıktık. biraz para bulunca sanayi yolcusuyuz.
edit2: motorumun üstündeki blok çin malı çıktı. 40 binde rektifiye gören motor yalnızca 6 bin kmde bitmiş. ben de bloğun dandikliğinden dolayı kıllandığım için 175cc orijinal çıkma yamaha blok aldım. motor 1 haftadır sanayide yatıyor. çıkma bloğu ise yamaha dt-175'ten geliyor. rektifiye edip takacağız. motoru 100 cc'den 175cc'ye büyüttükten sonra yakıt tüketiminin 5 litreye varacağını ama dehşet derecede serileşeceğini düşünüyorum. zaten 2 zamanlı olduğu için seri olan bir motora daha büyük cc yapmak akıl işi miydi bilmiyorum ama delilik işte. orijinal pahalıydı, çıkma aldık taktık.
dört aylık kullanma tecrübesinden sonra kesinlikle önerdiğim bir scooter olmuştur. yakıtı fazladır, 80 üstünde şişmeye meyillidir fakat gücüyle piyasadaki bütün 100cc scooterların içinden geçer, rampada çekişi çok iyidir. kalın lastikleri sayesinde hayvan gibi yol tutar. tek kötü yanı yakıtı, başka hiçbir olumsuz yanı yok. alırken motor bloğunun orijinal olmasına dikkat edin ve yağlama sisteminin iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edin. kayışı bando, bujiyi ngk takın. mümkün mertebe orijinal parça kullanın. 12,5 amper akü takın, ateşleme sağlığı için doğru olan akü odur. çoğu usta bilmez. bunları yaparsanız hayvan gibi güzel bir motor olur, sizi her yere götürür asla da üzmez. 2004 öncesi modelleri japon üretimidir malzeme kalitesi çok iyidir. güncel piyasa ederi 12-30 arası kondisyona göre değişir.
görsel