1. 1.
  5 şubat 1914 - 2 ağustos 1997
  deneysel romanlarıyla ünlü abd'li yazar.
  iki farklı metni uzunlamasına ikiye katladıktan sonra, yan yana getirip ilginç bölümleri seçerek yeni bir bütün oluşturma gibi bir tekniği vardır. bi nevi kolaj..
  ayrıca konuşmak yalan söylemektir sözünün sahibi.
  3 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  1914 st louis doğumLudur.. edebiyat*, antropoLoji* ve tıp eğitimi aLmıştır.. uyuşturucu bağımLısıdır.. bu bağımLıLıktan kurtuLduktan sonra özeL dedektifLik yapmıştır..

  "ikinci dünya savaşı sonrası dönemin en önemLi yazarı" oLarak tanımLanmıştır.. beat generation yazarLarı'nın da büyük hayranLığını kazanmıştır..

  cinseLLik konusnda ki gözüpekLiği iLe Marquis de Sade, uyuşturucu bağımLıLığını ortaya dökmesi açısından Thomas de Quincey ve yazınsaL deneyseLLik anLamında james joyce iLe derin bağLar kurmuştur.. "yirminci yüzyıL uyuşturucu küLtürü'nün poe'su, artaud'su, baudeLaire"i oLarak niteLendiriLir..

  bu yazar william tell oyununu oynarken karısı'nın başının üstünde duran bardağı ıskaLayarak karısını öLdürmüştür..

  "konuşmak yaLan söyLemektir" der kendisi..

  (bkz: Interzone)
  1 ... tucimania
 3. 3.
  William Seward Burroughs, 1914'te dünyaya gelir. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak A.B.D.'de ve Avrupa'da iyi bir eğitim alır. ikinci Dünya Savaşı'nda bir süre askerlik yapar. Gerek eğitim hayatında, gerekse askerlikte biseksüel eğilimleri nedeniyle cezalandırılır ve kurumlardan uzaklaştırılır. Yaşamında, eşcinsellik ve uyuşturucu deneyimleri belirleyici olur. A.B.D., Güney Amerika ve Tanca'da sürdürduğü yaşamında Burroughs'un başı hiçbir zaman otoritelerle hoş olmaz. Bu arada 1951'de, ikinci karısı Joan Vollmer'i başına koyduğu bardağı vurmaca oyunu oynarken kazara öldürür. Burroughs, sonradan, yazmaya başlamasını bu olayın üzerinde bıraktığı etkiye bağlar.
  Tüm sağlıksız yaşam biçimine rağmen Burroughs, 83 yıllık bir hayat sürer. Bu yaşamına, çeşitli türlerde altmıştan fazla kitap, Amerikan üniversitelerinde hocalık, Gus Van Sant gibi bağımsız yönetmenlerle sinema deneyimleri, Kurt Kobain gibi aykırı müzisyenlerle müzik deneyimleri, pek çok gruba isim babalığı ve önemli bir ilham vericiliği sığdırır.
  ... yage1497
 4. 4.
  kitaplarını okumak için önerdiği metod şudur:

  1 - tüm sayfaları yırtın
  2 - yırtık sayfalardan oluşan tomarı havaya fırlatın
  3 - düşen sayfaları karışık olarak toplayıp okumaya başlayın

  david cronenberg sinemaya uyarlanması imkansız görülen en ünlü kitabı çıplak şölen'den mükemmel bir film çıkarmıştır.
  11 ... experimental
 5. 5.
  "...iktidarı elinde tutan insanlar kendi rızalarıyla ortadan kaybolacak değiller, haliyle polislere çiçek vermek hiç bir işe yaramaz. mevcut düzen bu düşünce tarzını teşvik eder; onların en sevdikleri şey şiddetten kaçınmak ve sevgidir.
  bence bir polise çiçek vermenin en güzel yolu, yüksek bir pencereden saksısıyla birlikte bırakmaktır... "

  sözlerinin sahibi yazar.
  2 ... floccinaucinihilipilification
 6. 6.
  yumuşak makineler kitabına türkiye'de soruşturma açılmıştır. kitaplardan korkmayın sevgili şakirtler, yemiyorlar. gece okuduğunuzda rüyanıza giriyorsa annenize sarılıp uyuyun, ışık da açık olduğunda melekler korur sizi, hadi bakalım.
  ... cllrsln
 7. 7.
  Muzır Kuruluna kapaklı cevap:
  Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun William S. Burroughs’un Yumuşak Makine kitabı için verdiği rapor Sel Yayıncılık tarafından kitabın yeni basımında arka kapağa tanıtım yazısı olarak kondu!
  http://www.hurriyet.com.t...aber/17682062.asp?gid=381
  Ocak ayında Sel Yayıncılık tarafından Süha Sertabiboğlu çevirisiyle yayınlanmaya başlayan William S. Burroughs’un ‘Cut-up’ üçlemesinin ilk kitabı olan Yumuşak Makine için istanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmaya başlatılmıştı.

  Dava açılabilmesi için Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’ndan bilirkişi raporu istenmiş ve kurul hazırladığı raporda kitabın Türk toplumunun ahlak yapısına uymadığını belirterek cezalandırılmasını istemişti.

  Sel Yayıncılık, Muzır Kurulu’nun kitabı bir edebiyat eleştirmen gibi çözümleyerek hazırladığı raporu “Biz daha iyisini yazamazdık” diyerek kitabın yeni basımında arka kapağa tanıtım yazısı olarak kullandı.

  Türk yayıncılık tarihinde ilk kez bir kurulun kitabın yasaklanmasını isteyen raporu arka kapak yazısı olarak kullanılmış oldu.

  EDEBiYAT ELEŞTiRMENi GiBi

  Yayınevinden yapılan açıklamada konuyla ilgili şu açıklama yapılıyor: “Yayınevi olarak daha evvel de bazı kitaplarımız hakkında dava açıldığında Muzır Kurul, kitaplarımızı halkın ar ve haya duygusunu incitici bulmuştu. Yumuşak Makine için de aynı şeyleri tekrarlıyor ama bu yeni raporunda şimdiye kadar yapmadığı bir şeyi yapıp kitabı sözüm ona edebi açıdan değerlendirmeye kalkıyor. Biz bunu son derece tehlikeli bir gelişme olarak görüyoruz.”

  iŞTE KURULUN KAPAK YAZISI

  “inceleme bölümünde de belirtildiği gibi yazar hiçbir değer sistemini dikkate almayan, disiplinsiz anti sosyal bir seks bağımlısı tipi ile şahsiyetleştirdiği ‘Yumuşak Makine’ isimli kitapta bir konu bütünlüğü olmadığı, gelişigüzel kaleme alınarak anlatım bütünlüğüne de riayet edilmediği, genelde argo ve amiyane tabirlerle kopuk anlatım tarzının benimsendiği, özellikle erkek erkeğe cinsel ilişkilerin zaman ve yer tasvirleriyle ar ve hayâ duygularını rencide edecek ölçüde anlatıldığı, zaman zaman tarihi mitolojik unsurların yaşam tarzlarından örnekler vererek kişisel ve objektif olmayan gerçek dışı yorumlarda bulunduğu anlaşılmaktadır. Mezkûr kitabın bu haliyle edebi eser niteliği taşımadığı, okuyucu haznesine ilave katkısının olmayacağı, kriminolojik açıdan da kitapta, insanın bayağı, adi, zayıf yönlerinin işlenmesinin okuyucu üzerinde suça izin verici tavırları geliştirmektedir.”

  YAYINEViNDEN KAPAKTA TEK CÜMLELiK CEVAP

  Yayınevi Notu: “Zaten William Burroughs, yerleşik edebiyat kalıplarını reddederek tam da bunu yapmaya çalışıyor.”

  Note di LUMA: Yoruma gerek var mı? Sanmıyorum.
  ... luma
 8. 8.
  başlık eksik değil mi? (william s. burroughs?)
  1 ... luma
 9. 9.
  19 yaşında iken ne yazdı ise okuduğum ama ahlaki açıdan kötü etkilenmediğim şahıs.
  şimdi ne hallere geriledik yahu.. ayıptır.
  ... cymbeline
 10. 10.
  (bkz: benim eğitimim)
  ... keamauna