bugün

15 kasım 2011 sakıp sabancı müzesi'inde yapılacak olan "türkiye web 3.0'a ne kadar hazır?" sorunu irdeleyecek konferans.

pek çok kişi konuşmacı olarak katılacakmış. konuşacak kişilere baktım teknoloji ile alakası olmayan, zeytincilik alanında da çok rahat kariyer yapabilecek orta seviye yöneticiler.

slogana baktım: "türkiye web 3.0'a ne kadar hazır?".
"türkiye depreme ne kadar hazır"'dan bile daha az yaratıcı. web 2.0 diye bi kavram var. biz çok zekiyiz bunu web 3.0 yapalım da çok ileri gözükelim diye düşünmüşler galiba. ayrıca konuşmacılar arasında bırakın web 3.0'ı, web 2.0'ı temsil edebilecek kimse yok. hepsi reklam veya pazarlama ile alakalı kişiler. katılımcılar sponsor olan kurumların yönetici yardımcılarından ibaret.

biletler ise uçmuş. kişi başı 600 tl'imiş. oha yani. sen hem sponsorları konuştur, hem de 600 tl'ye bilet sat. çok büyük saygısızlık var. ben bu aktivitenin sitesine rastgele girdim. 30 gün sonra olacak bir toplantının ne reklamını görüyorum, ne tanıtımını görebiliyorum internette veya tv'de. üstellik ntv canlı yayınla yayınladı tv'den. bunlar reklama bile para harcamaya kıyamamışlar.

kimsenin emeğine saygısızlık etmem istemem ama oturduğum yerden gördüğüm kadarı ile, işin özü şöyle. ntv grubu yeni medya düzeni adı altında büyük bi konferans düzenledi. biletler 800 tl civarında idi ama çok iyi konuklar çağırdı. yani körler sağırlar birbirini ağırlar durumu olmadı. aylar öncesinden başlayarak, aldığı paradan çok daha fazla reklam masrafı yaptı. ve 1500 civarı kişinin katılımı ile sonuçta güzel bi konferans gerçekleştirdi. 1500x800=1 milyon 200 bin tl'lik bir ekonomi var ortada. "biz bunun 4'de birini kazansak 300 tl ediyor" düşüncesi ile hazırlanmış bir konferansmış gibime geldi.

işin özeti internetle, gelecekle ilgiliymiş gibi yapıp, suya sabuna dokunmayan, körler sağırlar birbirini ağırlar tarzı bir konferans olacak galiba.

organizasyon ekibine tavsiyem "türkiye web 3.0'a ne kadar hazır?" gibi daha sorunun ne demek olduğu bilinmeyen hayali slonlar kullanmayın. elini taşın altına sokan kişileri konuşmacı olarak çağırın. başarılar.