1. 1.
  vladimir mihailoviç komarov sovyet kozmonotu, bir uzay görevi sırasında hayatını kaybeden ilk insan.
  1 ... rojber
 2. 2.
  https://video.uludagsozluk.com/v/vladimir-komarov-19640/  24 nisan 1967 tarihinde dünyanın etrafında 9 tur atmak için uzaya "soyuz 1" adlı kapsül ile gönderilen rus kozmonot.
  kendisinin, bu iş çok tehlikeli olduğundan yuri gagarin'in oraya gitmesine izin vermediği ve gönüllü olarak bu görevi aldığı söylenir.

  bu sefer esnasında yaşanan mekanik bir ağrıza yüzünden kapsül 9 turdan sonra yönünü uzayın karanlıklarına çevirmiş ve o günden sonra vladmir komarov ile irtibat kurulamamıştır. sesi kaybolmadan önce eşiyle görüştürülmüş ve hiç sinirli olmadığı aksine gülerek karanlıkta yol aldığı söylenir.
  2 ... dogumgunu
 3. 3.
  mehmet baydurun 1993 yılında mitos boyut yayın evi aracılığıyla yayınladığı içerisinde 3 tiyatro oyunu barındıran kitabında ki oyunlardan biri.

  http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=45295
  ... dogumgunu
 4. 4.
  Uzayda karanlıklar içerisinde kaybolmamış ve ölürken gülmemiştir. Soyuz 1 görevinde ilk kozmonot olduğu ve yuri gagarin'in yedeği olduğu ve Yuri ile çok iyi arkadaş olduğu için bile bile 203 adet donanımsal ve yapısal hata tespit ettiği kapsüle binmiştir. Görev öncesi bırakmasını söyleyenlere "Yuri'ye bunu yapamam. Konuştuğumuz Yura!" demiştir. Malum yuri ulusal bir kahramandır ve sonu böyle olmamalıdır. Devir amerika ile uzay yarışı devri olduğundan ve sovyet rusyasında şef leonid brejnev olduğundan kimse erkek gibi brejnev karşısına çıkıp "bu görev bir intihar görevidir." diyememiştir. Soyuz 1 fırlatılmadan önce Yuri'de kozmonot kıyafetini giymiş ve kapsüle binmeye çalışmıştır. Görev komünist sovyetlerin kuruluşunun 50. yılına leonid brejnev tarafından prestij meselesi yapıldığından denk getirilmiştir. Aslında Soyuz 1 den 1 gün sonra fırlatılacak başka bir kapsülde iki adet daha kozmonot gönderilecektir ve bu iki kapsül uzayda kenetlenerek pilot değişimi yapılacaktır. Yani komarov uzaya çıktığı kapsülle geri dönmeyecektir. Dünyaya "uzaydaki kapsüllerimizde kozmonot bile değiştirebiliyoruz." denilmek istenmiştir. Lakin ikinci uçuşta yapılamamış ve soyuz 1'in dünyaya geri dönerken çakılacağını bile bile geri dönüşü başlatılmıştır. Otomatik paraşütler çalışmamış, manuel paraşütler dolaşmış, açılmamıştır. Yabancı kaynaklarda da yazdığı üzere komarov'dan sadece geriye "heel bone" ayak kemikleri arta kalmıştır. Düşerken eşiyle kısa bir konuşma yaptığı ve soyuz 1'i dizayn eden mühendislere küfrettiği ve onları lanetlediği bilinmektedir. Cesedinin külleri kızıl meydanda kremlin duvarı mezarlığına gömülmüştür.

  Edit: imla
  2 ... pachuko
 5. 5.
  Valdimir Komarov'un dünyaya düşen kalıntıları...
  vladimir komarov
  ... jimmy tudeski
 6. 6.
  Soyuz 1 kapsülü Düşerken Mühendislere sövüp sayarken;

  http://www.npr.org/sectio...into-earth-crying-in-rage
  ... centurion
 7. 7.
  bir uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk insan olan sovyet kozmonotu. 1960'ta uzaya gidecek ilk kozmonot grubuna seçildi. vostok 4 uçuşunda pavel popoviç'in yedeği oldu. ilk uzay uçuşunu 1964'te voskhod 1 ile yaptı. soyuz 1 aracı ile yaptığı ikinci uzay görevi sırasında yere çakılarak hayatını kaybetti.

  soyuz 1, yeni uzay aracı soyuz'un ilk uçuşuydu. diğer uzay araçlarının aksine, sovyetler, soyuz'u insansız test uçuşu yapmadan, içinde komarov olduğu halde uzaya gönderdiler. bunun nedeni, soğuk savaş yıllarında uzay yarışı nedeniyle abd ile rekabet içinde olan sovyetler birliği'nin lenin'in doğum gününe özel bir kutlama yetiştirmek istemesiydi.

  uçuşun yedek kozmonotu olan yuri gagarin'in, kendisi gibi ünlü birisinin böyle tehlikeli bir göreve gönderilemeyeceğini bildiği için komarov'un gitmesini engellemeye çalıştığı söylenir. uçuştan birkaç hafta önce komarov, bu uçuşa gitmezsem yedek kozmonotu gönderecekler. benim yerime yuri ölecek. dedi.

  uçuşun başından itibaren ortaya çıkan ciddi arızalar, soyuz 1'in insanlı uçuş için hazır olmadığını gösterdi. bunun üzerine kontrol merkezi, uzay aracını sovyetler birliği toprakları üzerinden ilk geçişinde indirmeye karar verdi.

  dünyaya dönmek üzere yörüngeden çıkmadan önce, komarov, eşi valentina ile telsizde kısa bir görüşme yaptı. komarov, doğrultu sabitleme sistemi bozuk olduğundan kontrolsüz şekilde dönen uzay aracının içinde soğukkanlılıkla eşine veda etti.

  soyuz 1, atmosfere girdikten sonra otomatik paraşütü açılmadı. komarov'un elle açtığı yedek paraşüt de dolandığından işe yaramadı. yere çakılmadan hemen önce sovyet başbakanı aleksey kosigin, telsizde komarov'a ülkesinin onunla gurur duyduğunu söyledi.

  türkiye'deki amerikan dinleme istasyonları (bkz: tuslog) tarafından komarov'un ağlarken beni bu berbat araca koyanlara lanet olsun tarzında bir şey söylediği duyulmuştur.

  soyuz 1 enkazı; vladimir komarov

  anısına 1964 yılında basılan sovyet pulu; vladimir komarov

  komarov'un da adının yazılı olduğu ay yüzeyine bırakılan hayatını kaybeden astronotları anma plaketi; vladimir komarov

  kaza sonrası komarov'dan geriye kalanlar; vladimir komarov
  3 ... architectus
 8. 8.
  vladimir komarov
  -1 ... jimmy tudeski