bugün

Belki de olacak bir şeyi olmadan akla düşürmek de olabilir. Ne garip bi söz oldu bu. Bir şeyi ıncık cıncık en ince ayrıntısına kadar düşünme hali. Olacaksa olacak, nedir bu olmadan hayatı kendine zindan etme hali. Bırak hele bi olsun.
Özellikle namaz kılarken oluşan kuruntu kötü düşüncelerdir.

Seytandan kaynaklandığı söylenir.
akla gelen kötü ve rahatsız edici düşünce ve hayaller. rahatsız ediyorsa kötü değilsiniz. kalbinize indirmeyin yeter.
vesveseden nas süresi ile insanlarin rabbine ilahina ve hukumdarina siginilabilir. ( nas süresi başı)

vesvese şeytanın allahi unutan kalplere hücum yoludur.
ve yine vesvese seytandan olduğu gibi cinlerden ve insanlardan olabilir.

evet, karsiniza geçirip adam yerine koyduğunuz kişi kulağınıza vesvese fısıldıyor olabilir.
belki de içinize umutsuzluk, karamsarlik, bosluktaymis hissi, çaresizlik düşüren insanlar seytanin agziyla konuşan vesvesecilerdir.

evvela nasla vesveseye karsi allaha siginmali daha sonra da felak ile hasedini ortaya koyan kiskancin serrinden allaha sığınmali.

gecenin bu vaktinde neden bu başlığa yazdim hic bilmiyorum * hic de öyle bir modda değilim ama * allah allah ilginc :d
An itibariyle uyuyamamama sebep olan durum.
Şeytan, cin ve insandan gelen kötü düşünceler.
Şeytan, Çin ve insandan gelen kötü düşüncelerin genel adı. Evet.
son günlerde başıma dert olmuş kavram. ancak demin gördüğüm şu iki ayet içimi o kadar rahatlattı ki anlatamam.

“Ve de ki : “Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım. Rabbim! (Onların) yanımda bulunmalarından dahi sana sığınırım.” (Mü’minûn, 97-98)
imanı kurtarıncaya kadar ilim öğrenmek herkese farzdır. Beynindeki sorular tatmin olmadan iman etmiş olamazsın. Zaten beyninde sorular yoksa iman diye de bir derdin yok demektir.

" islam akıl işi değil nakil işidir" diye ortalığa dökülerek, kendi gittiği yoldan elde ettiği menfaat ve çıkarların deşifre olmasını istemeyen gurühlardan din öğrenilirse yukardaki durum da kaçınılmaz olur.

Kur an da ahir zaman da sırrı çözülmüş olan ayetler vardır; bal toplayan arının dişi olması, rüzgârların aşılayıcılar olması, ayın ışık yansıtması, göğün genişlemesi, dünyanın deve kuşu yumurtası şeklinde yuvarlak olması, her insanın parmak uçlarının farklı olması, ana rahminde ki bebeğin gelişmesi, güneşin ayın kendi feleğinde yüzmesi gibi...

Bilime tapan insanlara çok güzel mesajlar veren bu ayetler müslümanın imanınıda diri tutar.

Vesvese, bilgi eksikliğinden doğan soruları bastırmak değildir. Herkes merak ettiği soruların cevabını arayıp bulmalıdır. Bu bir cihattır.

Vesvese, emin olunan bir konu da şüpheye düşmek ve bu durumdan dolayı rahatsız olmaktır.

Vesvese sadece tevhid konularında duyulmaz. Bir insan namuslu olduğu halde eşine, dürüst olduğu halde dostuna vesvese duya bilir.

Said Nursi bu konu da derki; içinize doğan ve ondan rahatsız olduğunuz duygu ya da his size ait değildir.
Şeytanın insana verdiği kötü telkinlerdir. Bir olay anında içinizden konuşan bir ses vardır. Size kötü eylemler yapmanızı söyler. Buna vesvese diyoruz. Vesveseler en olmadık zamanda gelir ve insanın kalbine bir huzursuzluk hissi verir.

Vesvesenin insana bir eylemi zorla yaptırma gücü söz konusu değildir. Bundan sonrası tamamen insana kalmış bir durumdur. Dilediği yöne doğru gider.
Vesvese müminde olur, kafirde olmaz. Kafir zaten şeytana teslim olmuş. Mümini teslim alabilmek için, içine vesvese atarak uğraşır. Vesveseyi diliyle söyleyip eliyle yapmadıkça allahu teala efendimizin hatırı için onu affediyor.
Ebu hureyreden rivayetle efendimiz sav; allah benim hatırım sebebiyle ümmetimin gönüllerinin vesveseye kapıldığı kötü düşünceleri, kul onları işlemediği veya inanç ile alakalı kötü düşünceleri söylemediği müdddetce affedilmiltir buyurdu.
Bu aralar çokça başıma gelendir. Kıldığım namaz, aldığım abdest hiç olmuyormuş gibi hissettiriyor. Kafayı yedirten durum.
insi ve cinsi olarak ikiye ayrılırlar...
Cinler insanı aldatır. En etkili silahları halisünasyon ve zihinsel kontrol yetenekleri oldukça fazladır. tabii bu kontrol maddi anlamda değildir, kendi fikirlerini sizin kendi fikrinizmiş gibi lanse etmeye çalışırlar. Kuran, bunu VESVESE olarak tabir eder.

hülasa; vesvese kalbe ve zihne sokulan Yanıltıcı iLÜZYONLAR'dan başka bir şey değildir.
Şeytanın en büyük silahıdır. Şeytanın insanı kuşkuda bırakmasına veya aklına kötü düşünceler getirmesine vesvese denir. Örneğin abdest aldıktan sonra kuşkuya düşmek, namaz kılarken akla kötü düşünceler gelmesi vb gbi örnekler verebiliriz. Ancak insanlar bundan sorumlu değildir. Görmezden gelmek gerekir. Hastalık derecesinde büyüyebilir, psikolojik danışma almak bu işi cözmenize cok daha yardımcı olur.
Acaba o temizmiydi kimin eli deymişti o eşyayı çöpün yakınlarında gördüm acaba çöpe neler atılmıştı hastalıklı birimi tükürmüştü yada hastalığından haberi varmıydı sokakta gördüm pis insan öksürdü 2.kata kadar geldimi acaba bahçeye limandan gemi yoluyla zehirli örümcek geldimi geldise asmanın yardımyla 2.kata gelip pencereden içeriye girip beni hamm yaparmı.

Mantık 000 bu kadar dünya için düşünülürse 5 katlı dünya yapılırdı aç insan kalmazdı.
Baş belasıdır. Şizofreninin kapısının önüdür.
dış çevre veya içinde bulunulan şartlardan dolayı insanın aklına gelen kötü kötü düşünceler.

bende de arasıra oluyor, durduk yere, hiçbir sebep yokken aklıma kötü kötü şeyler geliyor. aslında bu düşüncelerin hiçbir dayanağı yok ve gerçekleşme ihtimali çok çok düşük, hatta hiç yok ama aklıma geliyor. bazen bir saat sürdüğü oluyor, cidden çok kötü birşey. en sonunda "saçmalama" diye bağırıyorum içimden kendime.

şeytanın işi olduğu çok net ayrıca.
Namaz kılmaya yeni başlamış insanlara bir anda bulaşan illettir vesvese. Psikolojik travma dahi yaşatır. Bipolar depresyona kadar yolu var.
sabahları aç karnına ılık su biraz badem biraz kuş üzümü yerseniz(bak fındık demiyorum dikkat et) zihinsel bulanıklığınızın önüne geçebilirsiniz. bunlar vitamin mineral zamazingosu. bir de her zaman erken kalkın, osura osura uyursanız sonra bana vesvese geldi demeyin.
genelde boy abdesti alırken başımıza gelen olaydır.
hayatı zindan eden şey. yok o öyle olsaydı, ya yok öyleyse, o ne dediyse, o yapar ben yapamazsam.

çaresi yoktur.
Beni bezdiren durumdur , o kadar kötü şeyler gelirki akla insan kendinden soğur . En iyi yolu abdest alıp kuran okumaktır . veya 'Euzu besmele ' çekip Allah'a sığınmaktır .
vesvese,
ölümse gel dese,
tak-tak-tak;
mu-hak-kak,
kuruntu, emin olduğu ya da olmadığı işleri tekrar tekrar yapma işidir.

(bkz: Obsesif kompülsif bozukluk)