bugün

hayvan ve hayvan ürünleri yemenin yanlış olduğunu düşünenlerin içinde bulunduğu düşünce.
hayvanları sömüren, onları yan yana bile zor sığacakları üretimhanelerde istif haline getirip, ürünlerinden faydalanan sisteme karşı oluşmuş bir harekettir.
Hayvansal ürün tüketme ve kullanmaya karşı olan düşünce. Vegan olan insanlarda ciddi bir protein eksikliği olmakla birlikte hamile olan veganların başka yollarla protein ihtiyacını karşılamadığında doğacak çocuğun sağlık durumu tehlikeye girer ve gelişimi kötü yönde etkilenir. Bol bol soya fasülyesi tüketmeli ve suni yollardan b12 vitamin takviyesi almaları yararlı olacaktır.
et yemeden de protein alabileceklerini bilen insanlardır.
''et yemiyor proteini eksik'' ''balık yemiyor b12 alamıyor'' gibi klişelerden bunalmıştır çoğu.
yetişkin bir vegan günde 3 kilo ot yiyebilir.
http://www.youtube.com/watch?v=vpegvwlkwrm +uludağ sözlük video ya eklensin

izlediğim şu videodan sonra kafamda çeşitli soru işaretleri ve yeni düşüncelerle sempati duymaya başladığım, hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istediğim beslenme biçimi ayrıca bir çeşit yaşam düsturu. hali hazırda bir vegan değilim, ilerde ne olur bilemem ama veganlara ve hayvan hakları adına mücadele edip uğraş verenlere saygı duyuyorum. bir kutsallık varsa yaptıkları kesinlikle kutsal bir şey.

ayrıca hekim, gıda mühendisi ya da beslenme uzmanı olup konu hakkında yeterli bilgisi olan arkadaşlar protein ve kalsiyumu sebzelerden temin ve hayvansal gıdaların gerekli olup olmadığı gibi konularda bilgi verirlerse güzel olur.

video için arkadaşım turkofa teşekkürler.
hayvansal hiçbir ürünü yeyip içmedikleri gibi, hayvanların sömürülmesine sebep olan hiçbir ürünü de kullanmazlar. deri, yün, hayvanların denek olarak kullanıldığı kozmetik ürünleri vs.

"törklörö sövöşçö özöllöklörö.." duyan da türklerin bilime yönelmelerini engelliyorlar sanacak. komplo teorisini öptüklerim...
Bir gün içinde ne yiyip içtiklerini merak ettiğim insanlar. Madde madde yazarsanız sevinirim. *

edit:

http://www.veganyemekler.com/

http://abolisyonistveganhareket.org/

bir dilim hayat ve garfield 'a teşekkürler.
masum hayvanların rızkını yiyen adi insanlar.
belirli türleri vardır. bazıları et, süt, yumurta yemedikleri gibi hayvan ürünü hiçbir şeyi almazlar kullanmazlar. örneğin deri ceket, jelibon, yünlü kıyafetler, kaz tüyü yorgan mont vb.
sonuç olarak vejateryenlikle birlikte olmasa da olur.
Üniversitedeyken iki yıl süresi ile beslenme şeklim olmuştur.

Bu şekilde beslenenlere çok saygı duyuyor ve özeniyorum ama benim metebolizmama maalesef uymadığı için devam edemiyorum.

“Veganlık hayvanlar alemine dair sömürü ve zulmün tüm biçimlerini dışlamanın ve yaşamı gözetmenin yoludur. Et, balık, kümes hayvanı, yumurta, bal, hayvansal süt ve türevlerini dışlayıp bitkiler aleminin ürünleriyle yaşamak ve tamamen ya da kısmen hayvanlardan üretilen tüm ticari malların alternatiflerini kullanmak şeklinde pratiğe dökülür."

Soya, bezelye, mercimek, prinç, bulgur, mısır, patates, ıspanak başlıca gıdalarıdır.
çok yaşa fotosentez !!!!
duygusal olarak bakınca bi ara hak verdiğim beslenme hatta hayat tarzı. lakin bi şey öğrendim ki mantıken garip geldi. buğday özünden seitan diye hamurumsu macunumsu bi besin elde edip bunu baharatlıyorlar . buna seitan eti deniyor. bundan köfte, döner , sucuk ve aklınıza gelebilecek her çeşitte et simülasyonlu yemek yapıyorlar.

be adam ! et yemiyorsun da simülasyonunu niye yiyorsun? yoksa canın mı çekiyor ? eti lezzetli mi buluyordun da şimdi özledin mi ? bence nefsi tam anlamıyla köreltmek gerekiyor. mantıken garip değil saçma geliyor hatta.

tabii bu bence. hayır yiyeceksen ye gitsin yani sen yemiyorsun diye sanki et tüketimi duruyor.

edit: ha bi de şunu unuttum : şimdi siz pasta börek, rafadan yumurta, milkshake falan da tüketemiyorsunuz ya... ne bileyim... üzücü.
dünyanın en saçma meziyetleri arasında yer alabilecek amaçsız bir amaçdir.
Uyum sağlamış insanlara büyük saygı duyduğum bir yaşam biçimi.

Denemeye çalıştım fakat konuya hakim olamadığım ve eksiklerim olduğu için çok zorlandım. Normal hayatta canım et istemezken az pişmiş biftek çekiyordu canım yani öyle düşünün.
beyinsizliktir. çünkü beyinlerimizi büyüten şey ettir.

http://www.evrimagaci.org/fotograf/66/7670
bir felsefedir demeliyiz.

Doğa vegan değildir, hatta zayıf olanın, daha hızlı koşamayAnın, farklı olanın, eksik ve kusurlu olanın bir diğer tür tarafından avlanmak sureti ile tüketilmesi avlanan hayvanın geride kalab bireylerininin kalitesi ve de mükemmele giden genetik evrimi için en birinci gerekliliktir. Hayvanlar dahi bu ayıklanma ile mükemmelleşmeye doğru bir grafik görmüştür.

Yaşamda kalım mücadelesi neticesinde içgüdülerinin en tabi bir fiili olarak Bizi bulsa derhal parçalayacak, iliklerimize kadar tüketecek hayvanatı bir birey olarak görmektir,

Hayvanın acı çekmemesi esastır gibi algılansa da ilk başta hayvanın her türlü bir ürün olarak kullanılmasına karşı olma durumu, fikri, felsefesi.

Yine de bitkilerin üreme ve çoğalma eğilimlerini ürünleştirmek neden aynı kategoride değil bilemiyorum. Sen acı çekmediğini düşünebilirsin ama hayvanlardakinden farksız aynı eğilimlerini kırmak gaspetmek manen de mantıken de yine zulümdür, zira bitkinin hayati istidatları hayvanattan bir adım geride kalmışsa da bu onun aynı eğilimleri taşımadığı anlamına gelmez.

Yumurta ile kuru fasulye tanesi, pirinç tanesi aynı şeydir, zira yumurtlama default olarak gelişir. Hepsinin yavru olması zaten mümkün olmayıp türü garantileyecek kadar çok çok üretilir, milyonlarca sperm gibi, insandaki yumurta gibi, her ay bir yumurta üretilirken hepsini zaten bebek olamaz.

Ne ise ki atalarımız vegan değillerdi, yoksa afrika savanlarından çıkamazdık sanıyorum, çiğ etten aldığımız protein ile pek yol kat edemedik, ateşi de bulup pişirmeyi de öğrenip daha az et daha çok kompleks protein daha büyük daha gelişmiş bir beyin ile medenileştik... Bilim, teknoloji ve içtimai hayatta tüm sınırları zorladık...

Ve dünyaya kan gözyaşı zulüm cinayet getirdik, birbirimize düşman olduk, savaştık. Doğayı katlettik, iki yüzbin yıllık insansı insan tarihimizde sadece son bin yılda el sürülmedik toprak, tükenmeye yüz tutmuş kaynak bırakmadık, atmosferine kadar dünyayı mahvettik,

Doğru aslında, evrimimizde çok önemli bir yere sahip olan et ve sair hayvansal gıdaların tüketimi hiç olmasaydı bugün bu kadar gelişmiş olmayacak ve belki afrika savanlarından hiç çıkmasayacaktık ve dünya bugün böyle bir yer olmayacaktı.

işte hep vegan olmadık diye.
Yapabileni tebrik ettigim,buyuk saygi duydugum inanis bicimidir. Ben denedim yapamadim. Etcil ulkemizde pek kolay olmadi benim icin.
vegan değil de vejetaryenim. ya da vejetaryen olmaya çalışıyorum diyeyim, çünküm ara sıra dayanamayıp kıymalı pide falan yiyorum. bir gün tamamen bitkisel olarak karnımı doyurabilecek derecede varlıklı olabilirsem vegan da olmayı planlıyorum.
biz hayvan eti yemesek mesela aslan ceylanı yine yiyecek. evet yemeden de yaşayabiliriz ama doğadaki dengenin veganlığa uyumundan emin değilim.
görsel
bir kez adana kebabı yemiş biri için düşüncede bile zor olan şey.
marjinalde yaşamaya alışık olanlar için bir başka marjinallik. Bitkiler de acı çekiyor diyerek kendinizi savunabilir, sizi önünüzdeki biftekten soğutmamalarını sağlayabilirsiniz.
vejeteryanlığın bokunu çıkarmaktır.
dünyanın en saçma tercihidir. balın trilyon tane faydası varken, sütün ve balığın tonlarca faydası varken bunları bile tüketmezler. açık ve net.
güncel Önemli Başlıklar