bugün

dünya mutfağını çok iyi bilen gurme kişilik. tadı damağımda programını izlerken; tattığı yemekleri; "hmm çok lezzetli sanki fransa'da şu kasabadaki tazelikte." veya şaraplar için yaptığı yorumlar ister istemez ağzın bir karış açık kalmasına neden olur. çocukluğundan beri yurt dışında yaşamaya alışmış, eğitimi hayvani üniversitelerde yapmış vedat milor, sırf gurmelik için avukatlığı bile bırakmış.

gerçekten takdir edilecek idealist bir insan.
(bkz: yarasın paşama)
yemekteyizde sonuncu olur.açık ve net.
gurme kişisi. kendisinin milliyet'te köşesi vardır. milliyet'te bu köşesindeki şarap koklayan resmi uzun yıllardır değişmemiştir.

aylar sonra gelen editcan: lan herif okudu herhalde yazımı, değiştirdi resmini. *
acilen yemek yemeyi öğrenmesi gereken,dilinin kebap tadını alan kısmına hiç güvenmediğim gurme.tavsiye ettiği kebapçıdan sadece lahmacun yiyerek çıkmışlığım vardır.
seri halde ağız şapırdatan gurme.
beni sur kebapla tanıştırıp, yetmezmiş gibi bi de kurtköy deki özsu nun müptelası yapan adam. büyüktür, eli öpülesidir vesselam.
tadını almak için yemekleri "hakkını vererek" yiyen gurme. bu eksisi için öldürüp, hakkını da vermek lazım.
idolümdür. ağzını şapırdatmasıyla, şarap tadımlarıyla, "kısıtlı içecek menüsüyle iki yıldız alan restaurant"larıyla hayran bırakandır.

sen gel, yiyelim, içelim, sen eleştir, gülelim eğlenelim be hacı.
1-önüne konulan bütün yemekleri silip süpürmek. 2-vedat milor yemek yerken ailece hep bir ağızdan ''yarasın tosunuma karpuz kabuğu'' yada ''adam bir koyunu mideye indirdi hala daha iştahını kaybetmedi'' diye söylendiğimiz sonunda da artık yeter ulen değiştir şu kanalı diye höykürdüğümüz yegane insan.
yurtdisinda yasayan bir insanin programini seyretme gafletine dusmemesi gereken sahsiyet.programini seyrederken yedigninz boktan sandvic kursagiizda kalir.agalamakli olursunuz. vedat milor etin icinin ne kadar yumusak olmasi gerektiginden bahsederken siz de memlekete donmek icin kac gun daha beklemeniz gerektigni sayarsiniz.
gençliğinde ünlü restoranlarda yemek yemek için para biriktirdiğini söyleyen azimli gurmemiz. ntv'deki programı da gayet başarılıdır.
içtiği şarabın hangi yörede yetiştirilen üzümlerden yapıldığını bir yudumda anlayabilen insan.
-domatesin çok kötü, 2 hafta önce california'da bir domates yedim, süperdi.
-x usta var, bu tarzı çok iyi yapar. onun new york'taki yerinde de yedim ben geçenlerde.
-şimdi bu et çok güzel. bu kuzu, ana sütünü bırakıp, otlamaya yeni yeni başlamış bir kuzu. o yüzden eti çok lezzetli. (oha) (ben kuzu mu dana mı ayıramam)

gibi daha devam eder. bu tarz cümlelerin sahibi, gerçekten harika bir gurme, insan işini bu kadar iyi yapar.
bir de vedat milor yemekteyiz'e katılsa olacaklar: #6852200
bugünkü programını ayrı bir keyifle izledim. çünkü eskiden yine ntv'de zevkle izlediğim bir yemek programı yapan mehmet gürs'ün baş şef olduğu restauranta gitmiştir. her zaman şeflere karşı bilgi üstünlüğünü gösteren vedat milor'u tutan ben iki arada bir derede kaldım. dedim umarım bir falsosunu yakalamaz mehmet gürs'ün. öyle de olmuştur. izlemesi zevkli güzel bir muhabbet olmuştur.

(bkz: mehmet gurs)
mehmet yaşin'in ezeli rakibidir. *
mehmet yaşin yemekleri hop, hup götürürken, vedat bey sakin sakin, hazmede hazmede yer.
şimdi bu sevgili beyfendiye demek istediğim birkaç bir şey var. bakın beyfendi diyorum, çünkü oturuşuyla, giyinişiyle, kültürü ve konuşuşuyla tam bir beyfendi. önce gelen yemeğin italyan mutfağından geldiğini söyleyip ardından gelen ezmeli bir yemek içinde bu direk Fransız, bu kadar ince işçilik başka bir mutfakta olamaz diyerek beni iyice gark etmiştir.

Böyle birisiyle gezmek için çok şey verirdim sanırım. Kültür acaba Galatasaray Lisesi'nden mezun olmak mı sadece? O halde her galatasaray mezunu gurme olabilir mi bilemiyorum ama çok şey için mücadele vermiş belli. Boğaziçi ve ardından Stanford gibi büyük okullarda eğitim görebilmiş bir kişidir. Severek izliyoruz.
özellikle yemekleri yerken,
"kusura bakmayın ama bu böyle yenir" diyip; lokmaları birbir götürünce insanı daha da iştahlandıran şahsiyet.
gurmelik anlamında kaz ve ördek ciğerini kolayca ayırt edebildiği için ki zor bir ayrım profösyonel olduğu aşikar ancak ben mesleki bilgisine değil de birşey yerken konuşmasına bir de çatala bir bukalemunun sineğe uzandığı gibi atak yapmasına iyyk diyorum.
yemek yeme stili gollum'dan da kötü olan şahıs.
hamburger yerken önüne bebek önlüğü bağlamış tat uzmanı.
"kekremsi" kelimesine özel bir sempatisi var tatlı da yese ana yemek de yese bu kelimeyi kullanıyor. bir de aşçıları ya da mekan sahiplerini konuşturmama gibi bir özelliği var. ben bu yemek mevzularını çok iyi bilirim öyle iyi bilirim ki şimdi bu etin kaç dakika pişirildiğini size söylerim, siz de beni onaylamak için sadece başınızı sallayınız havasındaki gurme.
yemekteyiz e katılsın kişisi.

misafir olduğu günlerde yapacağı yorumlar konusunda sıkıntı yaşamaz kesin ama, yemek yapması gereken gün menopoz teyzelerin, yeni yetme çeçeron hanımkızların yemeklerine yapacağı eleştirilere ne yapar bilemem. adam sana okyanus tuzunda marine edilmiş balina götü yedirsin, ay bu çoğ yağlı olmuş, olacak gibi değil diye yorum yap. sonra vedat beni kovaladı, kovalar tabi, vay arkadaş.
(bkz: vedat milör yemekteyiz e katılsa olacaklar)
Akdeniz mutfağını özellikle italyan mutfağını keşfetmek isteyenler için, tecrübelerinden anılarından yola çıkarak hazırladığı Akdeniz Lokanta ve Şarap Rehberi adıyla nefis bir kitap yayınlayan güzide gurme.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25064913/