bugün

*
her dönem vatan millet için söylenen sözlerden biridir.ancak bu sefer durum farklıdır,insanlar tedirgin olmakta haklıdır.zira devletin iç-dış politikası,dişarıya olan bağımlılık,iç işlerimize müdehaleler,bir ölüp bir dirilen terör olayları...her şey ortadadır...ancak,her zaman olduğu gibi kelimelerde kalacaktır,ne genci ne yaşlısı sadece vatan elden gidiyor demekten başka bir şey yapmayacaktır belki de yapamayacaktır,orası ayrıdır.ancak tepkisiz kalınacağı bir gerçektir.sadece,arada sırada uktelere konu olacaktır o kadar...ve bir gün anaaa vatan elden gitmiş laaan sözlerinin duyulması kuvvetle muhtemeldir...
dış güçlerin sıcak savaş yaparak ülkemizi deviremiyeceklerini anladıktan sonra soğuk savaş politikasını uygulamaları ve bunda başarılı olmaları sonucu söylenecek, söylenmesi gereken, söyleyin ulan dedirten cümle

(bkz: yabancılara toprak satımı)

edit : gazoz_kapağı arkadaşım sağolsun
provokatif bir geçmişe sahip olan söz. din elden gidiyor sözüne vokal yapmıştır bazı bazı. bugünkü anlamıyla fazlasıyla haklılık payı taşıyor ancak. memleketin gerçek sahiplerinin kendi kaderini ele alamayışı nedeniyle meydanı boş bulanların onursuz icraatlara tevessül etmesidir biraz da. vahdettin'e vatan haini denirdi, vatan adamın mülküydü zaten, ne hainliği. lakin şimdiki egemenlerin bu sözü fazlasıyla hakettiğini görmek mümkün.
yabancı devletlerin çeşitli sebeplerle bir ülkeyi işgal etmesi durumunda söylenen söz. ama şaşırtıcı yeni strateji mevcut. o da vatanı sessiz sedasız işgal edip hiç reklam yapmadan istediklerini yapıp vatana sahip olmak. ama bu durum sessiz olduğu için koyun kesim bu sözü söylemeye gerek duymamakta. biraz olsun düşünememekte.
medyanın gazına gelen ve yeni düşünceler üretemeyip kemikleşmiş düşüncelere bağlı kalan, küçük mutluluklardan zevk alamayan kötümserlerin tatsız sloganı.
din elden gidiyor versiyonu yüzünden otuz yedi aydın yakılmıştır sivasta.

kötüleyen arkadaşın yanmasını dileyecek kadar faşist ya da radikal islamcı değilim; ama emin olun o da pek insan değil.
(#665218)
ilk olarak yahudileri mısırdan çıkartmak için söylenmiş söztür.maksat o zaman da karıkşıklık yaratarak o zamanlar için tek ilahi din olan yahudiliğinin önünü kesmek olan günümüz türkiyesinde de söylenmiş söz.
(bkz: günaydın)
son dönemde gerçekten böyle düşünmeye başladım.

peki ne yapmalı? kesinlikle kendimizden başlamamalıyız. hani, ben çok çalışayım, ülkeme hizmet edeyim, banka kuyruğunda ön sıralara kaynak olmayayım, sokakta gördüğüm haksızlıklara karşı çıkayım gibi bireysel çabalardan kaçınmalıyız arkadaşlar. toplu hareket edelim. top.

ben mesela, feyste bir grup kurdum, gelin onu destekleyin. sözlükte de bu başlığa devamlı entry girerek "vatan elden gidiyor" algısını diri tutmalıyız bence.

not: lütfen "liseli alerted" gibi bkzlar vermeyin arkadaşlar. üniversiteye başladım ben bu sene.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.