1. 1.
  Bir kimsenin vasiyetini yazmış olduğu belge.
  ... atan alir spor
 2. 2.
  (bkz: vasiyetnamemdir)
  ... bilgistan
 3. 3.
  akilli adam yasarken kazandigi malini mulkunu catir catir yer. saf adam ise iki fatiha icin yemez icmez vasiyet yazar akraba talukati malini catir catir yer .
  binaeylehen en guzel miras (eger akrabalarinizi sevmiyorseniz ve hic biri adam degilse) vasiyetinize sag elinizi ile tekerde tas var isareti yapip resminizi koymak yahut kocaman tohuma kacmis hiyar resmi koymak en akıllıcasidir..
  -1 ... mulayim
 4. 4.
  vasiyetname, resmi şekilde veya mirasbırakanın el yazısı ile ya da sözlü olarak, iki tanığın katılmasıyla, resmi memur, sulh hukuk hakimi, noter veya kanunla kendisine bu yetki verilmiş diğer bir görevli tarafından ölüme bağlı olmak üzere yapılan ve murisin (mirasbırakan) iradesini kapsayan tek taraflı bir tasarruftur.

  vasiyetname yapabilmek için ayırt edebilme gücüne sahip ve 15 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
  3 ... ditty
 5. 5.
  mirasbırakan kanunun öngördüğü şekillerden birine uymak suretiyle yeni bir vasiyetname yaparak önceki vasiyetnemenin tamamından veya bir bölümünden dönebilir.

  mirasbırakan yok etmek suretiyle de vasiyetnamesinden dönebilir.

  kaza sonucunda veya üçüncü bir kişinin kusuruyla yok olan ve içeriğinin aynen ve tamamen belirlenmesine olanak bulunmayan vasiyetname hükümsüz kalır.

  belirli mal bırakma vasiyeti de, vasiyetnamede aksi belirtilmedikçe, mirasbırakanın sonradan o mal üzerinde bu vasiyetle bağdaşmayan başka bir tasarrufta bulunmasıyla ortadan kalkar.
  1 ... ditty
 6. 6.
  yakın ölüm tehlikesi, ulaşımın kesilmesi, hastalık, savaş gibi olağanüstü durumlar yüzünden resmi veya el yazısıyla vasiyetname yapma olanağının bulunmaması durumlarında sözlü vasiyetname yapılabilir.

  ancak mirasbırakan açısından sonradan diğer şekillerde vasiyetname yapma olanağı doğarsa, bu tarih üzerinden 1 ay geçmesiyle sözlü vasiyetname hükümsüz kalır.
  2 ... ditty
 7. 7.
  (bkz: el yazılı vasiyetname)
  (bkz: resmi vasiyetname)
  (bkz: sözlü vasiyetname)
  1 ... mit against cia
 8. 8.
  BAZI KiŞiLERiN VASiLERiNE sadece bir bardak su biraktiklarini ibraz ettikleri kagit parcasi.
  3 ... mulayim
 9. 9.
  doğru yazılışı vasiyyetnâme şeklindedir. son istek harcaması şeklinde türkçeleştirilmiştir.
  1 ... kuvvetle muhtemel
 10. 10.
  kişinin tek taraflı irade açıklamalarıyla oluşan ve ölümünden sonra mirasının nasıl paylaşılmasını istediğine ilişkin bir hukuki işlemdir.

  peki kimler vasiyetname yazabilir ?

  15 yaşını doldurmuş ve ayırt etme gücüne sahip herkes.
  1 ... hayat kisa