jeux d enfants filminde, julien ve sophie nin birbirlerinin cesaretlerini sınama görevleri için sordukları soru.
bir çeşit " gider" yöntemidir. her iki cevapta kendi içinde ayrı ayrı sorunlar barındırır, kaçacak yer yoktur. ABD' nin terörle mücadelede yokum diyenleri de terörist sayması en güzel örnektir.
geleceğe dönüş serisinin ikinci filminde, gelecekte genç biff in, marty mcfly jr. a sorduğu soru.

+ are you in or out?

sonrasında olaylar gelişmiş, esas çocuk marty mcfly olaya dahil olmuş, ortalık karışmıştır.
(bkz: varım)
(bkz: yokum)
insanların kutularını açtığı yarışma programı. bakalım gazoz kapakları ne zaman açılacak.
acun ılıcalı'nın sunduğu yarışmacıların hergün aynı olduğu yarışma. daha önce bi benzeri zafer ergin tarafından sunulmuştu. ama bu versiyonu daha izlenilir. özellikle çocuk bakıcısı teyze, babasıyla sorunları olan hanım kızımız ve ikizler dikkat ceken yarısmacılar.
-ne düşünüyorsunuz ayşe hanım sizin kutunuzda ne var?
+ acun bey valla benim önümdeki kutumda büyük bir şey olduğunu hissediyorum.
-hımmmm ne kadar büyük?
+ valla çok büyük. kutumdan elektrik alıyorum. valla bak ellerim elektrikleniyor!

diyaloglarıyla yere yığan tv. proğramı.
tamamen şansa odaklı bir yarışma. acun da kendini geliştirmiş biraz sunuculuk konusunda. fear factor de enseye tokat göte parmak tadında esprileri fazlaydı.
yarınki yarısmacının 90 milyarı almayıp 75 milyar kazanacağı yarışma.
Cuma günü eski bir bölümünü yayınlamasıyla beni kıllandıran yarışma programıdır.Sonradan anladık,rekor ödüllü bandı cumartesi gecesi yayınlayıp(hafta içine göre çok daha fazla izlenme oranı = daha fazla aranma = daha çok para kazanma) 'para kazandırıyoruz, arayın sizde yarışmacı olun' demek istiyorlarmış meğer.

Sen ne çakalmışın be acun?
ev ahalisini gıcık edip ortadan kaybolmak için birebir programmış efendim. kutudan her yüksek para miktarı çıkınca üzülen ev ahalisine
"ooh çok iyi oldu şıkıdım şıkıdım"
"inşallah 1 ytl alır"

diyerek yarışma heyecanını sıfırlayıp kanal değiştirtebilirsiniz. ya da bırakın izlesinler diyip oturup entry de girebilirsiniz. ama en güzeli, yarışmanın heyecanını kaçırıp, ortalıktan kaçmaktır.
bize giren - çıkan mı var, bana ne 250.00 ytl veya 1 ytl almış... acunun böcekleri yedirdiği yarışma daha güzeldi vesselam.
-evet son 4 kutuya geldik, bakiyoruz neler var diye, 1 ytl duruyor, 2 ytl duruyor, 10 ytl duruyor, 20 ytl duruyor!
-hamdi bey'in teklifi tam taminaaaa 5 ytl.
-abi benim buraya gelisim gidisim 200 ytl her gun, 1 aydir igdir'dan gelip gidiyorum, agzima sictiniz.
yarından itibaren en yüksek ödülün 500.000 bin ytl olacağı yarışma. ''o değil de bir motorcu salih vardı ona noldu'' diye düşündürür insana. adam yarışmadı da kutu açmıyor nerde bu adam.
tamamiyle kumar konsepti gelistirmis bir yarisma. emek yok, soru sormaca, sorulan soruya kafa patlatmaca yok, actir kutuyu gelsin milyoncuklar. lakin gelmez, bu yuzden kumardir iste.
ic giciklayan repliklere sahne olan yarisma. soyle ki bir bayan yarismaci var diyelim. ismi de ne olsun ? ayla olsun . ayla bir rakam soyluyor. acun ilicali heyecan dozunu arttirmak icin araya bir reklam sikistiriveriyor. tam reklama girilecegi esnada soyle bir bir cumle kuruyor

" evet sevgili seyirciler birazdan, reklamlardan sonra ayla'nin kutusunu aciyoruz "

yani programin bir yarisma programi oldugundan habersiz olan biri zapping yaparken o an o kanali acmis olsa, bu cumleyi duyunca ne dusunur ? aklindan neler gecer ? ayla'nin kutusunu ya da kukusunu gormek icin reklamlari izlemezmi ? izler .. ben izledim mesela ama kuku goremedim maalesef.
Havadan para kazanmaya tam yol teşvik eden yarışma programı. Yurdum insanı için biçilmiş kaftan. Bilgi yok, soru yok, çaba yok, düşünmek yok, ne var? beleşten gelen paralar var.

Yarışmanın en uyuz eden kısımları, yarışmacıların diğer potansiyel yarışmacılara karşılıklı yağ çektiği anlar. iki günde kanka olmuşlar ibneler. Bir de kutu başındakine ne hissediyorsun diye sormuyorlar mı sinirlerim tavan yapıyor. Ya kardeşim herif müneccim boku mu yedi ki, bilsin kutunun içindekini, he? Kutulardan büyük rakamlar çıktıkça yarışmacıların girdiği tripler de tam türk insanına yakışır cinsten, evlere şenlik. Sanki babasının parasını kaybetti eşşoğlueşşek.

Efenim şahsen büyük rakamlar çıktıkça, yarışmacıların suratlarındaki embesil üzüntü mimiklerini gördükçe içimin yağlarının eridiği bir gerçek. Oh olsun ibnelere, kazanamasınlar, gidip adam gibi çalışsınlar. Yarışmacılar para kazanamadıkça sevinen iki kişi vardır sanırım memlekette : biri bankacı hamdi bey, diğeri de ben...
(bkz: bankacı hamdi bey)
az önce bir gencin 250.000 ytl kaybettiği yarışma.
durumu oldukça iyiymiş delikanlının, yani acun öyle söyledi ben onun yalancısıyım.
neyse biliyorsunuz bunlar kutuları açtırıyorlar kutulardan ne kadar küçük çıkarsa o kadar çok seviniyorlar. amaç en buyuk kutuyu en sona bırakmak sanırım.

neyse sadede gelirsek. eleman teker teker açtırıyor kutuları. ortam gergin. hatta kutu sahibinin kutuyu açmaktan tırsmasından mıdır nedir kutuları toplu halde açıyorlar. elemanın eli annesinin boynuna dolanmış elini tutuyor. neyse efendim bir kutu söyledi. açtılar 250.000 çıktı. herkeste bir üzüntü bir üzüntü. elemanı görsen kahroluyor sanırsın. annesinin eli diğer eliyle tuttuğu oğlunun elini okşuyor teselli vermek için. bizim andaval da kahroluyor. be andaval nedir ulan kaybettiğin? asla senin olmamış, zerre kadar emeğin olmayan bir para.

ama bak annenin eli elinde. annenin boynuna sarılabiliyorsun, elini tutabiliyorsun hem sen değil 250.000 bedava parayı kaybetmek oradan 500.000 borçlanıp da çıkacak olsan bile seni teselli edecek, elini okşayacak bir annen var. ve o sahneyi yaşayabilmek için değil bedava para her kuruşuna terini katıp kazandığı milyonlardan vazgeçecek ne kadar insan var. sen hala bedavadan gelecek 250.000 derdindesin.
acun ılıcalı'nın sundugu gereksiz tv programı.

her şey kutudur..bütün olay kutuda biter..

açarlar.

aaaaa..tanrımmmm, olamazzzz, 250.000 yetelee..

bi' ağlamalar bi' zırlamalar..

insana hiçbir yararı yoktur efendim..
show tv de yayınlanan ve an itibari ile zengin olduğu belli olan bi kızın 500000 ytl yi almasının dk meselesi olduğu ve aklıma bu programlara heyecan aramak için katılan zenginlerin hep kazanması buna karşılık kredi batağına batmış insanların hep kaybetmesidir.
(bkz: olabilir de olmayabilir de)
insanların hiç kazanmadığı paraları kaybettikleri için üzüldükleri tek yarışmadır bu. sanki taş atıp ta kolu yorulmuştur yarışmacıların ki 100bin kazanacağına 30bin kazanınca üzüntüden dört dönerler.
insandaki doyumsuzluğu gözler önüne seren program.
yeni bir duygu sömürüsü programı daha. ne kadar çok borcum var diye ağlar zırlarsan acun seni bankanın teklifini almaya o kadar zorluyor. sömürü hortumlarını koparmak lazım arkadaşlar çünkü bizimki gibi bir ülkede, üstelik türk medyasında maalesef bunun ardı sonu yok.
Çok terbiyesiz bir programdır.*
yarışmacıların oraya gelmek için harcadıkları kontörler düşünülürse insanların oraya sıfırla değil eksiyle gittiği ve her gün bir şekilde yayının yapıldığı stüdyoya gitmek için harcadıkları para düşünülürse üzülmelerinin o kadar da anlamsız gelmemesini düşündüğüm bir acun ılıcalı production. haaa, ''duygu sömürüsü yapılıyor mu?'', ''hamdi bey diye birisi var mı?'', ''o telefonun kablosu nereye gidiyor?'' sorulması gereken sorular mıdır? , elbette.