1. 1.
  - bediaa !!!! diye kükremesini hiç unutmadığımız, siyah beyaz filmlerin aktörü. horoz nuri diye de biliriz kendisini. ayrıca ara sıra ünlü bir sanatçı filan öldüğünde bir film şeridi geçer de, acıklı mı acıklı bir müzik de ona eşlik eder ya * * orada da görebileceğimiz kel, sevimli insan.
  4 ... impayatoy
 2. 2.
  Bir dönem Hulusi Kentmen'in oynadığı tarzda rolleri oynayan Türk sinemasının Horoz Nurisi. Filmlerinde genelde Adanalı iş adamı olur. Ajda Pekkan la yanılmıyorsam Kart Horoz diye birfilmi vardı
  1 ... senil
 3. 3.
  prostat kanserine yenik düşmüştür,1968'de..

  (bkz: tayfur sen misin len)
  1 ... azorka
 4. 4.
  erken bir şekilde aramızdan ayrılmasına rağmen genç nesilinde bildiği önemli oyunculardan
  2 ... city walk
 5. 5.
  oğlu izzet günay ın zamparalıklarının ardından küçük oğlunun da ilk kez zamparalık yaptıını duyunca sevincini "efherin len sıpha , kedi olalı bi fare yakalamayı becerdin" diye memnuniyetini gösteren siyah-beyaz filmlerin renkli siması olan sempatik şahsiyet.
  ... take me shift me
 6. 6.
  orijini ermeni olan eski sinema sanatçısı.
  -1 ... allen
 7. 7.
  "efferim olum mehmet,sanada brafo", repligiyle belleklere kazinmis,türk sinemasinin unutulmaz oyuncularindan.
  1 ... mister no
 8. 8.
  şişman ve sevimli insan.*
  sadri alışık ile oynadığı filmler tadından yenmezdir, tekrar tekrar izlenilesidir.
  (bkz: rüknettin)
  ... stormbringer
 9. 9.
  allah rahmet eylesin insanı. tonton,sevimli ve güleç kişi. unutulmayacaklardan.
  ... puldüşü
 10. 10.
  1911 yılında istanbul'da doğdu.bir süre Samsun Lisesi'nde okudu.ilk kez 1928'de Samsun Gençlik Mahfeli'nde sahneye çıktı.1930'da istanbul Şehir Tiyatrosu’na girdi.Daha sonra Raşit Rıza, Ses, Yeni Ses, Şen ses ve küçük Opera’da çalıştıktan sonra, 1968'de kendi adına bir topluluk kurdu.Ayrıca Ankara Radyosu temsil kolunda çalıştı.1947'de Bir Dağ Masalı filmiyle sinemaya geçti.Sinemada asıl ününü 1960'dan sonra yaptı.Horoz Nuri tiplemesiyle tanındı ve Mualla Sürer’le ilginç bir tip oldular.1953'te Kan Kardeşler ve süt Kardeşler adlı iki filmin yönetmenliğini de yaptı.1969 yılında öldü.

  http://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=1425
  ... mulayim