bugün

sessizliğin sesi.
Epifiz bezlerinin çalışması için ikisi de çok önemlidir.
Karanlık daha da bir önemli. Sessiz olsa bile aydınlıkta çalışmaz epifiz bezi.
Saat 02:00 ve 04:00 arası en aktif çalıştığı zamandır. Bu sürede Astral seyahat bile yapabilirsiniz.
Evet iyi uykular, yatıyorum ben.
Uyku için boş bir zihin önemlidir. Fazla düşünme (overthinking) sorunları yaşıyorsanız işiniz epey zordur. Hele ki büyüdüm galiba diyip büyümediğinizi fark ettiyseniz. Farklı bir zamanda farklı bir şekilde olabilirdi ama neden olmadı diye kafaya takar, üstüne bir de o kadar mantıklı çıkarımlar ve empatiler yapıp sonrasında kuyunun dibini merak ederse insan uyku için ne karanlık, ne sessizlik ne de aynı anda ikisi yeter. Hiç biri fayda etmez. Karanlıkta gözünün önüne silueti gelir, sessizlikte konuşulan cümleler tekrarlanır ve kapkaranlık, sepsessiz bir odada bir başınıza uyumaya çalışırsınız. Sonra bir kapı açılır düşünce denizinden, sonsuza uzanan bir kütüphanenin içinde yaşamı anlamak için bakmanız gereken doğru kitabı aramakla meşgul olursunuz. Hangi kitabı okumaya başlasanız bir başka kitaba yönlendirir. En son karamsarlık içinde...
sessizlik ama vicdan sessizliği !..
Şu olaya ayar oluyorum, uyuduğun ortam karanlık olmalıymışmış. Lan Uykudayken gözlerimizi kapattığımızdan zaten karanlık oluyor dışarısı aydınlık olsa nolcak götünüzde göz mü var aq. Göz kapanınca karanlıktır işte.

Sessizlik daha önemlidir.
ses kulağın içinden beyne saplanan bir iğne gibi gelir uyuyan için. bu bağlamda sessizlik çok önemlidir. ışık o kadar değildir sizi rahatsız etmez. alarmlar ses çıkartarak sizi uyandırıyor. ışık çıkarsa kimse uyanmaz uykusuna devam ederdi. bu sebeple sessizlik çok önemlidir. karanlık diyenlere de saygı duyarım tabi ki.
işte bunu beğendim. uykum esnasında en ufak ses ile uyanırım ve kolay kolay tekrar uyuyamam, odama perdenin arasından ışık süzülse uyanır tekrar uyanamam, odamın ısısı çok fazla veya çok düşükse hiç uyuyamam, uyku konfor gerektiren bir durumdur. kendi yatağım dışında bir yerde de kolay kolay uyuyamam, olabilecek her yerde kolunu dayayıp uyuyabilen insanlara çok özeniyorum.
bilimsel olarak karanlık. perdeleriniz kalın olsun.
Yatış pozisyonuna yakın metrekarecik bulmak önemlidir.

Eğer yorgunsam ne ışık ne ses ne füze ne hiroşima...ortam, ses, saz caz...o uyku alınıp tazelenecegim o kadar.
uykunun gelmesi önemlidir. gerisi kolay.
sessizlik. net.
Tabularasa. Zihin bomboş bir levhadır lazım.
Melanin ışık varken salgılanamıyor ışıksız ortamda uyumazsanız uykunuzu alamazsınız.
ikisi birden.
ikisi bir arada şart benim için.
çok uykun varsa ikisi de engel değil ama öncelikle sessizlik diyebilirim.
uykuya dalarken kulağını ne kadar tıkayabilirsin ki ama gözlerini kapadın mı , yorganı da yüzüne çektin mi, al sana karanlık .
Uykunun olması. Çünkü uykun varsa ikisine de sahip olup uyuyamazsın ya da tam tersi. Uykun varsa hem aydınlık hem de sesli bir ortamda uyursun. Ama hepsinden önemlisi sıcak. Sıcak olan ortamda ne olursa olsun uyunmuyor arkadaş.
her ikisi.
işemek önemlidir, çişi olan acılar içinde tek gözü açık uyur.*
uyku için en önemli şey uyuyabilecek kadar açık bir zihin. beyin kendisini kapatmak istiyorsa her zaman her yerde kapatır. ışık ve ses buna engel olamaz, hatta çiş bile. ancak deli gibi uykun olduğu halde beyin kendisini kapatmak istemiyorsa hiçbir şekilde uyuyamazsın. beyin önce geçmişle, gelecekle ve ihtimallerle hesaplaşır.
ses olunca kulağım deliniyor. beynime iğne batıyor adeta.
Seste çok zor uyuması . Ama karanlık da olsa süper olur .
uykun olması daha önemlidir. askerde ayakta uyuyanlar bile oluyormuş.

ama sessizlik derdim. sonuçta göz bandı var. ama kulak tıkacı seste çok işe yaramıyor.
Uykunun olması. Çünkü uykun varsa ikisine de sahip olup uyuyamazsın ya da tam tersi. Uykun varsa hem aydınlık hem de sesli bir ortamda uyursun. Ama hepsinden önemlisi sıcak. Sıcak olan ortamda ne olursa olsun uyunmuyor arkadaş.
(bkz: anket)