--spoiler--
+Bu nedir evladım?
-Bunlar kimya deneyleri baba.

-hammaddelerin üzerinde bulunan +004 bakterilerinin 320 fahrenheit ısısındaki sülfürik asit ile karbon monoksitin analizinden meydana gelen, Ho, h2 negatif elementinin bakteriler üzerinde gösterdiği etkiyle mal daha kaliteli çıkmaktadır.

--spoiler--

görsel
Babalarını atlatmak için kurdukları mekanizma ayakta alkışlanası, şapka çıkarılasıdır.
havuzda kızın çatalını görmeyen bizden değildir.
(bkz: param yok şak şak şak)
Okumaktan çok müzik ve futbolla ilgilenen iki kardeşin babalarını hangi yollarla kandırdıklarını anlatan komik bir Türk filmi.

Yapımı : 1974 - Türkiye
Tür : Dram , Komedi
Süre: 77 Dak.
Yönetmen : Hulki Saner
Oyuncular : Kadir inanır , Hulusi Kentmen , Müjdat Gezen , Renan Fosforoğlu , Arzu Okay
Seslendirenler : Jeyan Mahfi Tözüm , Abdurrahman Palay , Hayri Esen , Rıza Tüzün , Hayri Arlı
https://www.youtube.com/watch?v=GQIu6vBBeho
Türk sinemasının en parlak döneminin güzel eserlerinden biridir. özellikle baba gelince laboratuara dönüşebilen teknolojik oda süperdir.
1974'te izmir'de çekilmiş bir hulki saner filmi.

kadir inanır'ı komik bir rolde görebileceğiniz ender filmlerden biri olmasıyla dikkat çekicidir. hulusi kentmen ve müjdat gezen de filme ayrı dinamik katmışlardır. filme dair en akılda kalan şeyler günlük güneşlik kordon, alsancak, fuar, karşıyaka görüntüleri ve param yok şarkısıdır.

filmin en dikkat çekici görüntüsü ise doğan ile (kadir inanır) sevgilisinin kordonda yürürken zeminde bulunan şu görsel desenlerin hala aynı şekilde durmasıdır. tam da konak'tan pasaport'a sahilden giderken yerde bulunan şekiller...
1982 yılında temel gürsu tarafından aynı senaryo ile " talih kuşu " çekilmiştir..
burada müjdat gezen yerine ( gökhan güney ) kadir inanır'ın yerine de ( halit akçatepe ) oynamıştır. hulusi kenmen'in yokluğunda babaları ( münir özkul ) olup anneleri ( adile naşit )'tir..
herkese renkli günler
alsancak'ın birçok yerinin net bir şekilde görülebildiği film. ulan sahil filan o zaman bile aynı. vay be.
Param yok pulum yok malım mülküm olmasın ziyanı yok şarkısının filme damga vurmasıdır.
Eski türk filmlerinden en başarılı olanı. müjdat gezerin oyunculuğu efsanedir.
an itibariyle kanal d' de verilmektedir.
keyifle izliyoruz efendim.
izlerken enteresan bir keyif alınan bu keyif de her izlenişte alındığı için rastlandıkça izlenmekten vazgeçilemeyen film. özellikle o günlük güneşlik eski izmir görüntüleri dikkat çekmektedir.
filmden meshur sahne

+ : hulusi kentmen
- : mujdat gezen
* : kadir inanir

+ bu nedir evladim?

* bunlar kimya deneyleri baba. hammaddelerin uzerinde bulunan +004 bakterilerinin 320 fayrenayt isisindaki sulfirik asitle karbonmonoksitin analizinden meydana gelen ho h2 negatif elementinin bakteriler uzerinde gosterdigi etkiyle mal daha kaliteli cikmaktadir.

+ aferin bravo oglum. simdi ailece ihya olacagiz. e hadi eyvallah... peki bu ne?

- eee... buuu.. buuuu... bu benim degil valla baba bunun.

* eee evet izah edeyim babacim. hammaddelerin uzerinde bulunan 004 bakterilerinin 3200 fayrenayt isisindaki sulfirik asitle karbonmonoksitin analizinden meydana gelen h2o ho nega..

+ yeter yeter tamam anladim. buda cok faydali bir makina.

- oooo cok faydali top makinesi...

* gule gule babacim yine bekleriz.

+ cocuklarim sizinle iftihar ediyorum.... calisin!
(bkz: seni de bacaklarını da begenmedim)
filmin en klas noktası sanırım lozan sahnesi. o sahnede kadın ve kadir inanır ın tripler sahane.. ayrıca su anlasılıyor ki, eskiden lozan ın önü açıkmış. * *
kadir inanır ın gençlik kulubü ndeki dansına hayran olunası film.
en kaliteli türk filmi. her gün yayınlansa hiç bıkmadan seyredebilirim.
bu filmin yönetmenliği ve yapımcılığını hulki saner yapmıştır. 1974 yılının filmidir. kanımca cok güzel bir filmdir...
ayrıca müjdat gezen'in canlandırdığı karakter aynı 10 metrekarelik odada, ne olduğu belirsiz bir masada deneyler yapmakta, arkasında çıplak hatun resimleri olan fantastik bir elektrik panelinde çalışmalarda bulunmaktadır. ne mühendisi olduğu asla ama asla belli değildir. hem kimya hem elektrik hem de elektronik yanında mekanik de işlenmektedir o bölgede.
basrollerinde kadir inanir,müjdat gezen ve hulusi kentmen'in oynadigi yerli komedi filmi.babalarindan gizli işler ceviren iki kardeşin yaşadiklarini konur alan bir filmdir.1970'lerin izmir'ini görme firsati sağlamıştır izleyene.