bugün

almanya nın köln kentinde bulunan güzel okul(um)*. binalrının dağınık ama aynı semt içinde ve çoğu yan yana olması sebebiyle bir kampüs havasından uzak üniversite. ayrıca gayet kozmopolit bir yapıya sahip; kenya'dan, zimbabwe'den, koreden ve tabii ki türkiye'den öğrenciler barındırmakta. merkeze* uzak gözükse de köln'ün geniş metro ağıyla 15-20 dakika içinde dom katedraline karşı kahvenizi içiyor olabilirsiniz.
bir de husserl arşivi barındırmaktadır bünyesinde.
Farkli komplekslerin ortasinda bir meydan var ve ana binanin yaninda Albertus Magnus'un heykeli ve meydanin ortasina dogru ise bir dikilitas vardir. yazin bisikletlerden gecilmesi cok zordur, hele bir de hava güzelse ana binanin arkasindaki cimlerde oturulacak yer yoktur.
kütüphane binasi bir acayip olan okul. zorlasan icinde ders calismaktan kendisini sogutan bir yapit ancak bu kadar yapabilirsin. öyle yani!
60 bin üzerinde ögrencisi vardir. gerci bu rakam "studentengebühr" eyalet tarafindan uygulanmaya koyulmadan önceye aitti. simdilerde daha asagida olmasi muhtemel.
aachener weiher ile hauptmensa'yi birbirne baglayan yol, yilin her mevsiminde essiz bir romantizm sunar. kenarlari yasli agaclarla kapli yol, yesilliklerin ortasinda, bir tünelin icerisinden gidiyormussunuz hissi uyandirir.
efendim kütüphanesine sinav zamani gelen türk kiz ögrenciler adeta bir defileye cikiyormus edasinda gelirler oraya. niyetleri ders calismak midir, yoksa köyde koca bulmak icin dügünlere giden kizlar gibi seviscek cocuk bulmak midir belli degil.

icerdeki calisma saatinde yarim saat ayirdiktan sonra, cikisa gelip 1 saat telefon görüsmesi yaparlar. her an en az 15 kisiyi bulabilirsiniz kiyida kösede telefon görüsmesi yapan hatun sayisi.
Almanca adı " üniversität zu köln " türkçe adı "köln üniversitesi" olan ve burada hukuk okumak için baya almanca kastığım üniversite.
işin ilginci üniversite 1388 yılında kurulmuş. O zamanlar daha fatih istanbulu fethetmemişti.*
Kız arkadaşımla beraber gidip hukuk okumayı düşünüyorum. Umarım olur. En kısa zamanda gitmek istiyoruz.
Türkiye'de kazanmış olduğum hukuk fakültesine köln de devam etmeyi düşündüğüm okul.
şüphesiz ki üniversitelerin en hayırlısıdır