bugün

tazelenmek ve sözlük yazarlarını bilgilendirmek adına cevap alamadığımız bir kaç soruyu şuraya bırakalım;
(not: bu sorular moderatöre sorulmuş ve cevap alınamamıştır!)

1. olarak en büyük şikayetlerimizden biri olan başlıklara müdahale konusuna cevaben "sizin başlık düzeltme yetkisinin alınması konusu da; yaşadığımız talihsiz olaylar sonucu alınan bir karardı. yeniden verilip verilmeyeceği konusunda net bir şey söyleyemem ancak konuyu zall a ileteceğim." demişsin bu cevabın şahsen (diğer yetkili arkadaşlar da bana katılacaktır muhtemelen) hiç tatmin edici değil. Zall'ın sözlük üzerinde yazılımsal anlamda yaptığı değişiklikler ve geliştirmeler sonucunda muhtemelen -sehven- bu yetkimiz ortadan kalktı. yanılıyorsam düzelt lütfen.

2.yetkililerin yetkisi yok. sıfatımız yetkili ama yetkimiz yok. sadece çaylak yapma ve entry gammazlama buraya emek ve zaman harcayan bir sürü yetkilinin elini kolunu bağlıyor. paneli görüyorsun zaten. sizin panelin %3'ü bile değil (: tamam diyelim, farz edelim ki sorun değil moderatörler son derece aktif... ama öyle bir durum da söz konusu değil. yeni moderatör alımı yapılmadığı gibi, senelerdir doğru dürüst sözlüğe girmeyen moderatörlerin de moderatörlükleri devam ediyor. burada çok ciddi anlamda çelişkiler var. çalışanla çalışmayan bir olur mu hiç? adaletli mi sence bu?

3. yetkili sistemi zaten bitik vaziyetteydi. şimdi iyice rezalet bir hal aldı. 1 günlük yetkililik falan nedir allasen ? bunun bir açıklaması var mı? sen de anımsarsın yetkili sisteminin sağlıklı işlediği dönemleri. gammazlar canhıraş çalışır ve bilirlerdi ki 2 ayda bir yetkili sistemine dahil olabilirlerdi yeterli istatistiğe sahip oldukları taktirde. ve bunu başarabilmek için yoğun şekilde çalışırlardı zaten zall da geçmişte bütün yazarlara gammazlık vererek bu sistemin temelini atmıştı...

(not: yetkili paneli'nden copy/paste yapılmıştır).
sonuç alıncaya kadar devam edeceğimiz çağrıdır.

1-yıllardır sözlüğe girmeyen ve işlem yapmayan yetkililerin yetkisi alınmalı ve yerine yeni yetkililer gelmeli.

2-biz yetkililerin var olma nedeni moderatörlerin yükünü hafifletmekse şâyet, başlıklara müdahale etme, birleştirme ve düzeltme yetkisi geri verilmeli.

3-çaylak yapma yetkimiz arttırılmalı ki ani gelişmelerde çaylak yapma hakkıyla uğraşmamalıyız.

4-direkt entry silme yetkimiz olmalı ki 3 tık yerine 1 tıkla işi bitirmeliyiz.

5-yıllardır işlem yapmayan moderatörlerden yetki alınmalı. Alınmayacaksa bile biz yetkililerden 2-3 kişi moderatörlüğe geçmeli.

dünden beri bir çok 12.nesil çaylak silik yedi arkadaşlar. Eksi oy çetesi sağlam bir darbe aldı. Yapan mod arkadaşa teşekkürler. Bize destek yerine köstek olan yazalara da ince bir sitem olsun bu.
Moonlight sonata emek vermiş uzunca yazmış. Bundan dolayı ona teşekkür ediyoruz. Herşey artık zall a bağlı.

Zall görüldü attı sanırım.
insanların hâlâ umutla zall'dan cevap beklediği çağrı. sözlüğü zall mı kurtaracakmış? tamam sözlük onun, tüm yetkiler onda ama serkan inci'yle takılan bir adamdan bahsediyoruz. ikisinin twitter hesaplarına bakınca gülesim geliyor. herkes kendi evinin önünü temizlesin kampanyası bile zall'ı beklemekten daha mantıklı.

yetkililerin de ortamın bu halde olmasında yetkili kimliğiyle olmasa da yazar kimliğiyle payı var. benim de payım var, yazarların %90'ının payı var.
Bıkmadan usanmadan yazıp halâ Zall'ı arıyor bunlar. Otoban tweetinden de mi uyanamadınız halâ.

Kadının biri Zall'ı kaçırmış 3,5 saatlik bir yolda, sağda bulunan beyaz bir evde saklıyormuş. Durmadan Zall'ın beynini kemiriyormuş bu, yani aslında şeediyomuşta işte anlayın.

Çabuk gidin kurtarın la yetkililer, ancak böyle etkili olur mevkii ile taçlandırılırsınız.

He yok, biz de şövalyelik yok. O olmaz.

Edit : Beni eksileyenler çıksın şuraya lenn! Ağzınızı burnunuzu kırmazsam kasem kırılsın.
Bir bildiri. Her gün yukarda kalması lazım.
(bkz: başlıklarını engelle)

Şu butonu getirse dahi kafi. Yarak kürek yazarları doldurmaya devam edebilir ondan sonra.
bir davettir. icabet edilir mi bilmiyorum.

benim de bu konu hakkında fikirlerim var ancak söylemekten çekiniyorum. başıma bir iş gelir, hesabım falan silinir allah korusun.
Alkolik oldum'dan sonrasını okumadım. 15 günde bir, yürüdüğü karı kız rezaleti eksik olmayan adam bu. Herkesle kavga eder, ana bacı söver. en igrenç olayların içinde hep bu var. Ayrıca, Kendine acı acı geçirdiğim bütün entirileri ağlayarak sildirme yetkisi, kendisine yeter de artar bile. bunun gibi adamlara başka haklar verilirse, sözlüğü babasının çiftliği sanar.

Ama listede essy'i görünce bi sempati besledim.
#41921451 su entrymde de bahsettigim gibi yetkililik ünvanini asla yazarligimin üstünde tutmadim ve bircok yazar arkadasin da merak ettigi "ya olmazsa; yetkililigini verecek misiniz?" sorusuna cevaben bu entryi giriyorum. sahsim dahil bircok yetkili arkadas görevlerini teslim etmis bulunmaktalar.

(bkz: 7 ağustos 2019 sözlük yetkililerinin istifası)

#41921331 burada bircok yazar arkadasin ilk entryde yanlis anladigi bir konuya da deginmek isterim.
sahsim adina "illaki ben moderatör olmaliyim" diye bir ugrasim olmadi amacim da moderatör olmak degildi. orada konusu gecen moderatörlük sadece bir öneriden ibarettir.

bütün yetkili arkadaslarin görevlerini ne siyasi, ne spor ne de herhangi bir ayrimcilikla gerceklestirmediklerini düsünüyorum. bütün yetkili arkadaslarin dünya görüsleri birbirinden farkli olmasina ragmen, fikirlerimizi yeri geldi sert bir tartisma ile yeri geldi güle eglenerek ama tartisma üslubuna uygun, birbirimizi rencide etmeden, kirmadan özgürce paylastik.

bircok yetkili arkadasin kendi egosunu tatmin etmek icin sözlükte yetkililik ünvanina sahip oldugunu düsünmüyorum cünkü; bircogumuz kendi hayatlarinda zaten önemli pozisyonlar da calisan insanlariz. özel hayatlarindan kisip, yeri geldiginde isini askiya alip sözlükle ilgilenmekle geciren kisileriz. her entry icinde bir emek, bir düsünce yattigini düsünen ve buna deger veren kisilerin cogunlukta oldugu bir olusumdu.

her yazarin fikrini söylerken eglenmesi; düsüncelerini, bilgilerini format dahilinde paylasmasi sahsim adina en deger verdigim konudur. özellikle belirtmek isterim. sirf benim düsünceme uymuyor diye hicbir entrye müdehalede bulunmadim. tek amacim zall´in kendisinin yazdigi ama formatla alakasi olmayan bir moderatörümüzden sözlük formatı korumakti.

cogu yetkili arkadasa, yetkililik teklifi moderasyon tarafindan verilmistir. bende durum biraz farkliydi.

uludagsozluk´te bir kütüphanede, vikipedi´de bile bulamiyacaginiz bilgilere ulasmak mümkündü. o bilgiler hala diplerde köselerde sakli bir sekilde duruyor. hatta ingilizcesini bile bulamadigim bircok tanimi uludagsozlük´te buldugumu hatirliyorum.

sol framenin forum oyunlarina dönüsmesi, nick altina yazmak yerine nickli basliklarin acilmasi, yazarlarin birbirlerine küfürlü, rencide edici yazilar yazmasi; kisaca kimsenin birbirine saygisinin kalmadigi bir ortama dönüsmesine gönlüm el vermedi. ne yazik ki; basarili olamadim.

uludagsozluk´te bir sürü arkadas edindim. hepsi de dünyalar tatlisi güzel insanlar. zaman gectikce diger yazarlarda bu tür arkadasliklarin, dostluklarin yerini düsmanliklarin aldigini görmeye basladim.
sözlügün gidisatindan rahatsiz oldugum icin; yetkili olmayi kendim istedim ve ayni sekilde bu yetkililik ünvanimida moderatörümüz tarafindan örülen bir duvar ile simdiye kadar birsey degistiremiyecegimi gec de olsa anladigim icin teslim etmis bulunmaktayim. en azindan yerime veya yerimize gelecek olan arkadaslarin daha iyi olacaklarini ve tarafsizliklarini koruyacaklarini umuyorum.
benim yerimi doldurabilecek bir iki arkadasin var oldugunu ve hatta sahsimdan daha fazla zaman ayirabileceklerini biliyorum.

bir erkek olarak sol framede kadinlarin asagilandigini gördükce baskasi adina utanc duyuyorum. böyle bir ortamda sadece %10´un kadin yetkilerden olusmasina gönlüm razi gelmemektedir. yetkililerin %50´sinin kadin %50´sinin de erkek olmasini hep istemisimdir. umarim bu istifalar da buna vesile olur.

bundan sonra benim icin hicbir sey degismis sayilmiyor. sadece sözlügün gidisatini takip etmekle yetinip, eglenirken yazip ve okuyarak sözlükte zaman gecirmeye devam edecegim. hesabimi kapatmiyacagim veya sildirmeyecegim.
görsel

Kendisi bu gece gerekli açıklamaları yapacaktır. O zamana kadar, Bana ortamın gerilmesine izin verme. Ortamı biraz yumuşat gözünün yağını yeyim, yap bi şeyler deyince o tatlı ve sempatik gülüşüyle ortamı yumuşatacak ve özür mahiyetinde olan bu görseli atmayı uygun gördüm.
Bir ara böyle birşey vardı ne oldu sonra?
Sevgili zall akıllı adamsın..

Su boot kevaşe hesapları sil..

Milleti azdırıp azdırıp durma..

Anca liselileri çekersin buraya yazarlar kaçıyor yazık..

Qantum fiziği konuşulans sözlükten..

Sexting nasıl nerde yapılır a geçen sözlük...
Çağrıdan ziyade ağlamaktır.

En son birileri hala;

" yetkimiz artsın" diye ağlıyordu.

Arttırmıyor işte adam, sözlüğün alay konusu oldun, yoldaşlarını yolda sattın, hala ve hala durup durup yetkimiz artsın mı diyorsun.
Ouvvv ben yokken neler olmuş neler?

Hakkat neler olmuş?
Para mı alıyoruz ki istifa edelim alalala.
Birilerinin birilerini sağlam gaza getirdiği çağrı. Boşa düşenler, yetkililikten istifa edenler lan keşke gaza gelmeseydik, kerizlik yapmışız diyorlar mıdır merak ediyorum.
Zall, Adamsan cevap yaz ulan şuraya siktimin kertenkelesi. Millet senin sözlüğünü kurtarmaya çalışıyor ama Sen ne yapıyorsun. Senin ben o hereke tüneli gibi burnunu sikeyim ki sen hiçbir şey yapmıyorsun. Koduğumun duyarsız herifi. Yaz ulan şuraya göt. Böyleyken böyle olacak, şöyleyken şöyle yenilikler olacak salla bari bir şey, sallamasını siktimin dallaması. Ulan şu sözlükte küfür ederken bile sıkılıyorum. Anasını siktin sözlüğün anasını. Koduğumun ibnesi seni.
Serdar istifa!!!!
Beyler az önce ismail'i telefonla aradım. izin alarak yazıyorum, konuştuklarımızı.
Özetle sözlüğün o kadar amına kondu ki ben bile düzeltemem o folofoş olmuş yeri dedi.
Bir de modus kerler
Her götü eller diye espri yaptı.
Bir de ben soramıyorum behzat ç linki olan varsa versin dedi.
iyice mezarcısın amına koyayım dedim yüzüne kapattım ibnenin.
ilk entry sözlüğün girişine asılmalıdır.
(bkz: okumadım ama bu kadar uzun yazdığına göre haklıdır)
her an bu konuya sarabilirim ama sarmıyorum. cunķu kalanlar caylak yapıyorlar. muhah.
zall bigbang'in hesabına girip gerekeni yaptı.