bugün

amerikan keşif uçağı.
sonuna brütüs eklendiğinde sen de mi brütüs anlamına gelebilecek ifade.
pkk' nın faaliyetleri hakkında bilgi toplamak için Türkiye-Irak sınırı bölgesine de gönderilen, ABD hava kuvvetlerine bağlı casus uçaklar.
türk ordusunun sınırdaki hareketlerini izlemek amacıyla türkiye-ırak sınırına gönderilen abd hava kuvvetlerine bağlı casus uçaklar.

abd savunma bakanlığı yetkililer uçakların pkk faaliyetleri için gönderildiğini belirtmiştir ancak, bunca zaman pkk'ya "hoşt" demeyen abd, silah yardımı yapan abd, zaten inlerine kadar bildikleri bir örgütü havadan izleme gereksinimi hissetmez... zaten, türk ordusunun sevkiyatını ırak sınırında helikopterle izlemeleri de pkk'ya yönelik bir çalışma.

biz ne mi yapmalıyız bu durumda? sayın bush'u ve sayın rice'ı kararlı görmeliyiz.
ing. mesaj dili you too.
(bkz: u2)
vakt-i zamanında, bir 1 mayıs bayramı günü, sovyetler birliği hava sahasında, sovyet hava savunma bataryaları tarafından tespit edilip düşürülen uçaktır. uçağın pilotu paraşütle atlayarak sağ kurtulmuştur. daha sonra amerika topraklarında faaliyet gösterirken yakalanan önemli bir rus ajanı ile takas edilmiştir.
soğuk savaş döneminde derin bir krize neden olmuş casus uçağıdır. amerika soveyetler i denetlemek için 1960 yılında bu uçağı sovyet topraklarına göndermiştir. füze gibi havalanabilme, 20 saniyede 600 metre yükselebilme, 30.000 metre yükseklikten uçabildiği için fark edilmeme özelliğine sahiptir. fakat fark edilerek düşürülmüştür.
ünlü mühendis kelly jhonson tarafından dizayn edilmiş uçaktır. uçak türkiyeden kalkıp pakistandan sovyetlere girip norveçe kadar uçmakta orada inmektedir.

sonra uçak avrupa üzerinden türkiyede van askeri havaalanına geri dönmektedir.

aynı mühendis f-104 uçağınında baş mühendisidir.
efsanevi bir amerikan casus uçağıdır. bugüne kadar yapılmış uçakların içinde inanılmaz yüksekliklerde uçan, ancak kullanması çok güç olan, sadece gövdesinde tekerlekleri olan ve inişte arkadan bir arabayla 200 km süratle takip edilip pilota nasıl ineceğine dahil direktifler verilmesi gereken bir uçaktı. tahminen halen daha aktiftir- amerikalılar kullanmadıklarını söyleseler bile-...

ünlü müzik grubu u2 ismini bu uçaktan almıştır.

tayyare 72-73 bin feet gibi inanılmaz yüksekliklerde uçuyordu. bu yerden 24 kilometre yukarda uçmak demektir- bugünkü en modern yolcu uçakları en fazla 12 km yüksekliğe çıkarlar !!-...ki bu uçak 1954 yılında üretilmiştir, eisenhower başkanken- ve o zamanda bu yükselikte uçabiliyordu.

uçağın pilotu astronot kıyafeti giymek zorundaydı ve uçmadan evvel bir saat boyunca saf oksijenle nefes almak zorundaydı- yoksa pilotlar o yüksekliğe ulaştıklarında, dalgıçlar gibi "vurgun" yiyor ve bilinçlerini kaybediyorlardı.

tayyare "belirli" bir süratle uçmak zorundaydı, o yükseklikte hava çok seyrekti, eğer uçak hızlı uçarsa kanatları parçalanıyor, daha yavaş uçarsa uçağı havada tutan termik kopuyordu !!...

uçakta, bugün bile gizli olan kamera sistemleri monte edilmişti, uçak 24 km yükseklikten iyi hava koşullarında 1957 yılında bile cam gibi berrak fotoğraflar çekebiliyordu !!...

uçağın kalkışı ve inişi - özellikle inişi- büyük problem olduğu için bütün amerika´da bu uçağı sadece 40 adet pilot kullanabiliyordu !!...

u2 bu bakımdan gerçek bir efsanedir- nato´nun medar-ı iftiharı bir uçaktır. 2001 yılında bile- 60 yıl falan sonra- ırak savaşı sırasında halen daha aktifti ve saddam zamanında ırak üzerinden uçtu.

u2 soğuk savaş zamanından kalan en değişik anılardan birisidir, hakkında pek çok kitap yazılmıştır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.