bugün

torku gibi doğal ve yerli bir marka dururken nutella gibi yabancı menşeili ve yapay malzemelere yüz vermemek ne zamandır fantezi olmuş...
(bkz: büyük türkiyenin büyük insanları olmak)
Arkadaşım eğer biz sanayimiz üretimimiz yok diye bikbikleyip sonra burada vesteli arçeliki bokluyorsak bi bok olmaz bizden.

Yerli otomobil yapamıyoruz diye hayıflanıyoruz yapsak ve %100 yerli de olsa bin tane kulp takıp yine almayacaksınız o tok kapı sesli kapısını kerttiğim almanlara vereceksiniz parayı. Sanki bana adamlar ilk yaptıklarında tok kapı sesi vardı.

güneykore sanayisi ithal ikame ile bu noktaya geldi hemde askeri cunta dönemi. taklit etti çakma yaptı ilk zamanlar ama yaptı ve halk aldı. Bin tane kulp takmadı. p/f demedi, yok çakma yok götüm gibi falan demedi samsung dediğin dünya devini yarattı.

Ulan evlenirken sikindirik çeyize bile alman malı beyaz eşya dolduruyor millet. Bu ülkede hangi aklı başında sanayici böyle tüketim eğilimi olan sapkın millete yerli otomobil, pc, telefon üretsin. Adam da biliyor ki en kralınıda yapsa bizim millet bi bok bulup beğenmeyecek takdir etmeyecek almayacak.
Milliyetçilik bu. Sadece Türkiyede olan bir şey değil ki çoğu ülkede bu milliyetçilik sayesinde yerel teknoloji üst düzeyde.
Fantezi değil amaç olmalıdır.
Milliyetçilik içi boş lakırdıyla değil yerli üretimin her alanda desteklenmesiyle olur.
60'larda japon ürünlerinin kalitesi çin malları gibi algılanıyordu. Yani insanlar kalitesiz buluyordu. Ama bu onları vazgeçirmedi. taklit ede ede üretmeyi öğrendiler.
Otomobilden müzik aletine her konuda kalite markaları oluşturdular.
Bizse yerli üretimi baltalamayı marifet sanıyoruz.
Eskiden avrupa'ya gittiğimde türk malı ayakkabılarımın güzelliğine bakıp "italyan mısınız?" diye soruyorlardı. Şimdi Çin malına marka basıp uçuk fiyatlarla satıyorlar. Yerli üretim ayakkabı bile kalmadı.
Regal olsun regal olsun diye tutturdular ne oldu ses tuşu bozuldu amk. O kadar dedim lg alak diye gibisinden serzeniş koparanlarıda mevcuttur.
Ne mesela kötü yerli ürün örnek versene. Yerli ürünler gayet kaliteli çünkü aq memlekette üretim yapmak tutku işi. Kötü ürün zor çıkar esnafı saymazsak.
bireyin değil devletin düşünmesi gereken zamazingo.

devlet yapsın yatırımını, ona göre belirlesin ticaret politikasını, üretim politikasını? banane ulan? hangisi kaliteliyse emeğimle kazandığım parayı basar alır kullanırım. zerre de umrumda olmaz yerliymiş yabancıymış.
Yerli ürün üreten markaların çoğunun sahibi yabancı şirketler olduğu için fazla önemsemiyorum. Para kolay kazanılan bir şey değil, yerli diye kalitesiz alınmaz. Ama markası var diye kalitesiz bir ürüne daha fazla para vermek de ayrı bir saçmalıktır.
Bi arkadaş -devlet düşünsün- diyerekten bir başlık adı altında izahat yapmış.
-evet bunu devlet düşünmeli en başta. Sen hem yerli malına teşvik diye gezin ama üreticiden bi dünya vergi al. Orta segmentli üreticide haliyle, kaliteden kısma yoluna gidiyor. Personelden kısma yoluna gidiyor. Kalitesiz personel, kalitesiz üretilen mal demektir. Bi iş yerinde sürekli personel sirkülasyonu varsa, orada kaliteli iş pek çıkmaz. Haliyle bu kalitesizliğide satın alacak bi güruhta olmaz. Ama oluyor arkadaşlar işte hayat.
görsel

Haksız yere değildir. Dünyada radar kontrollü uçaksavar topu ile atom bombası durduracak başka ülke yoktur. Çünkü abd salak çünkü rusya salak onların aklına gelmiyor bu sistem boşu boşuna anti icbm, aegis gibi sistemlere milyar dolarları gömüyorlar.
genellikle herhangi bir yabancı devletin bize yamuk yaptığı sıralarda hortlayan fantezilerdir. israil ile sorun mu yaşadık hemen kolalar sokaklara dökülür cola turkalar içilir. italya ile sorun mu yaşadık hemen italyan malları sokaklarda parçalanır yerli mallara yönelilir. yıllardır hep böyle süregelir bu mevzu..
Çünkü eskiden aMbargo zamanında ne sorun yaşadığımızı biz biliriz. Ders çıkartmak üretim yapmak esas amaç.
Fantazi değil milliyetçilik. Kanında olmayan anlamaz..
henüz bir amerika birleşik devletler vatandaşları seviyesine ulaşmamış durumdur. abd'de evine bir plastik çöp kovası bile alacak adam (ki kendisi en fazla 1 nesil önce göçerek gelmiştir bu yeni dünyaya) üzerinde kocaman "made in usa" ya da "proud to be american" yazan plastik kovaya çin'den gelen eşleniğine göre 2 katı para ödemekten beis görmez. Bununla gurur duyar ve ülkemde üretim yapana ve onun yarttığı iş fırsatlarına destek veriyorum der. atası, dedesi italya'da yaşarken hala evinin bahçesine kocaman bir abd bayrağı diker ve bu göçmenlerden oluşan yeni dünya devletinin bir parçası olmaktan gurur duyar.

kendi adıma ben de isterim ki günlük kullanım için evime aldığım ürünlerden beyaz eşya ve elektroniğe kadar güvenilir, sorunsuz ve parasının hakkını veren yerli ürünler alıp kullanayım. ancak; bir kaç marka ve ürün dışında maalesef ki "bu da benim ülkemde yapılıyor, ve bunu almaktan gurur duyuyorum" diyeceğim ürün sayısı bir elin parmaklarını geçemiyor.
40 yıllık milliyetciyim benim de anlayamadığım fantezidir,
Mesela serviste yanımda oturan hıyar ne dinliyorsun dedi, snoop dog dedim, Türkçe dinle biraz milliyetçi ol dedi, cebinde emperyalist ve gavur Amerika'nın iphone 6sı var, Vestel Venüs vey casper kullan önce, sonra milliyetçilikten bahset dedim, suratı göte döndü,
Sen yapsan faşistlik onlar yapınca milliyetçilik.
Bu arada nutella içinde palm yağı var diye kanserojen ya, chokellada da var palm yağı, az araştırıp öyle eleştirin.
Torku benim de özellikle aradığım ürünleri olan bir marka, yerli olduğu için, içinde yapay tatlandırıcı olmadığı için vs.
Milli servetin yurt dışına çıkmaması için yerli ürünler önemlidir,
Lakin yurt dışından gelen parçaları birleştirip ülkede üretilen tek parça olan kasanın içine koyup yerli bilgisayar yaptık deyince yerli olmuyor, geri zekalı yerine koymayın bizi.
Yerli helikopter/tank kırması araç gibi şeylere inanmak fantezidir ama her durumda fantezi demek yanlıştır.
bazıları gerçekten ya beyinsiz yada ülkenin gelişmesini istemiyor bu tiplere ne diyoruz biliyoruz biz. .
bak babacım bu memleket koskoca imparatorluğun son parçası . sen bugün çin in , japonların veya kore'nin nasıl büyüdüğünü biliyor musun ?
kendi mallarına yatırım yaparak ve teknoloji üreterek. .
eğer sen kendi malına sahip çıkmazsan isterse kötü olsun. . paranı dışarı akıtmış olursun . paran dışarı akınca sonra niye ekonomimiz kötü , niye kriz var dersin . maddi özgürlüğü olmayan bir ülke köledir , sömürgedir . köle olup yokolmak mı istiyorsun ?
ne varmış yerli malı sevda'mızda ? üretirsen varsın , üretmezsen yoksun . üretki var olasın. . yerli malı iyidir . herkes dikkat etmeli .
olmayan fantezidir. zira hiçbir markaları yurt dışına açılamaz. Torku ile nutella'yı kıyaslamak Vestel venüs ile iPhone'u kıyaslamak gibidir. please don't laugh at me...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar