bugün

Harekete geçmek yerine sürekli oturduğu yerden şikayet etmeyi seçen insanların ülkesi.
herkesin her konuda en üst düzeyde haklı olduğu insanların ülkesi.
Gün geçtikçe geriye giden ülke.
bomboş ülkedir. bu kadar boşluğa rağmen nüfusu çoktur. düşün yani ülkenin selametini.
Bir an evvel siktir olup gitmek istediğim ülke.
son istatistiklere göre en kalabalık şehiri 14 milyon küsür nüfusu ile istanbuldur. 19 milyon nedir amk.
Günde 2 buçuk milyon simit satılan ülke.
Yaşanılmaz artık ... üçe beşe altya bölün dü bu ne ya bu nasıl ülke ...
yönetenini, insanını geçtim dünyanın en güzel yerlerine sahibiz. Allah'a şükürler olsun ki vatanımız burası. beterin beteri var. bir de çoğu karamsar insan dışarda her şey güllük gülistanlıkmış gibi düşünüp biz yandık biz bittik diye çırpınıyorlar. tamam türünün tek örnekleri ya da en uç örneklerine sahibiz ama insan her yerde insan. beyler bi tarihe ya da sadece şehirlere bakın bizim osmanlıdan miras aldığımız düzgün bir yerimiz var mıydı? 100 e yakın sene de çok iş yaptık bence. türk milleti çalışkandır.
topraklarının yüzde 88'i Asyada geri kalanı balkanlarda olan, 738.562 km kare toprağı ve 81 milyon nüfusuyla cennetin dünyadaki hallerine en güzel örneklerden birisidir.
Bu ulke adina üzüldügum tek $ey ki o da degmez ya neyse; emeginin kar$iligini alamami$ gençlerin yine bu ulkede ya$ayip olecegi zorunlulugudur.
suriyeliler için 20 milyar dolar harcanılan ülkemsi.

Edit: ya da bu entrynin bile anlaşılmadığı ülke.
bütün savaș çıkan ülkelerin dilencilerini bünyesine alıp cami önü ticaretini canlı tutmak isteyen ülkedir.
Yaşamaktan memnun olduğum ülke.
Gezdim gördüm beğendim.
Meyvenin sebzenin 1euro, ekmeğin 30 cent, tavuğun kilosunun 2 euro, ortalama sigaranin 2.5 euro olduğu bedava ülke. E benzinde 1.5 eurocuk oluversin.
Yol geçen hanı gibi ipini sapını koparan burada Suriyeli,ıraklı,afgan vize yok ya amına koyim gelen geçen burada ülke zaten seviyesizlikten dökülüyor şimdi hepten berbat.
doğu roma'nın devam filmi.
Her 5 erkekten birinin obez olduğu ülkedir.

http://www.gazetevatan.co...biri-obez--912602-saglik/
şu an ki durumu;

not: temsili değildir. ekmek, su gibi gerçektir.

görsel
2016 ekonomisi ile ilgili büyüme rakamı ve enflasyon temel belirleyici olarak gösterilmektedir:

http://www.accafin.com/bl...ler-de-turkiye-nin-durumu
türkiye...
yaşadığımız ülke...
şimdi yaşamaktan utandığım ülke...

az önce 10.02.2016 tarihinde saat 21.15 te yaşadığım bir şeyi paylaşmak istiyorum.

annemle market alışverişinden döndük ve asansöre bindiğimizde kola almayı unuttuğumu söyleyip apartmanın altındaki bakkala gittim. mutlu şeyler izleyip yudumlayacağım kolanın şu an bana zehir gibi geleceğini bilemedim...

bakkaldan dönerken apartmanın girişindeki 9-10 yaşlarında bir erkek çocuk kapının evlerinden otomatik açılmasını bekliyordu. bende kapıya doğru gelirken annesi pencereden; ''saliiiih hadi oğlum üşütme hemen gel'' diye bağırdı. bu güzel an için yüzümde bir tebessüm oluştu ve tam kapıya geldiğimde annesi (pencereden benim yürüğüm mesafeyi düşünüp ayarlamış) saliiihh oğlum asansöre sakın başka birisiyle binme demesiyle beraber o tebessüm dolu yüzüm öylece kalakaldı ve içim derin bir acıyla yanmaya başladı.

salih ise ben üzülmeyim diye ''üff anne yaaa'' diyebildi sadece yavrucuğum... ben ise utancımdan çocuğun yüzüne bakamadım. (onlara nasıl böyle bir ülke bırakacağız diye)

o an salih'in annesine kızdım, komşusuna neden güvenmez diye. tek başıma diğer asansöre binerken bu sefer şiddetle kendime kızdım.

salih'in annesi çok haklıydı aslında. bu ülkede artık insanların güvenilmez olduğunu biliyordu, çünkü bu ülkede yetişkin insanlara tecavüzü geçtim artık çocuklara, kedilere ya da genel olarak söylersek; susturabildikleri tüm canlılara tecavüz ediyorlar. tecavüz etmekle kalmıyorlar yaşam haklarını ellerinden alıp vahşice katlediyorlar. öldürüyorlar.

ben artık bu ülkede yitirilen duygulardan, yitirilen insanlıktan, yitirilen ahlaktan dolayı yaşamak istemiyorum ama maalesef bir şey yapamıyorum. zeki demirkubuz'un da dediği gibi ;

Bu ülkeye ve bu hayata dair hiçbir şeyin, hiçbir zaman benim dilediğim gibi olmayacağını biliyor, artık bundan acı duymuyorum.

bu ülkeyi biz insanlar kötüleştirdik. bizden sonraki nesillere bu kötü ülkeyi bizler bırakacağız. ve hiç bir şey düzelmeyecek gibi görünüyor. en çok üzüldüğüm ise ufacık umut dolu düşünceler besleyen salih gibi çocukların neler ile karşılacakları.

bari çocuklarımız güzel şeylerle karşılaşsınlar, mutlu hayatlar yaşasınlar. yemin ederim kendimden geçtim. bu yavrucuklar mutlu olsun, en büyük dileğim ve dualarım budur.
ortak vatan.
insanların başkalarına zarar vermeden sahip olduğu alışkanlıkların arka plana itilmeye, film izlemenin ve şiir okumanın altında bile başka anlamlar aranmaya, batıdan uzaklaşılıp doğuya yakınlaşma çabalarının arttırılmaya başlanmasıyla daha da yorucu hale gelen ülke. her geçen gün daha çok insan google" de " vize ", " beyin göçü ", " göç " kelimelerini arıyor ve tamamen haksız da değiller.
umarım savaşa girmez. açık ve net.
geçirdiği günler gittikçe zorlaşan ülkem.

ne olsa seviyoruz.

sevmeyek de ne yapak?

türkler avrupa'ya yürüse sınır kapıları öyle hızlı kapanır ki sürtünmeden tutuşur.