bugün

90'dır.
maalesef kuzey avrupalılarınki, kuzey doğu asyalılarınki (japonya, hong kong, ..) 105'lerde iken, türkiye balkanlardan biraz daha az, orta doğudan biraz daha yüksek bir seviyede bulunmaktadır.

http://www.youtube.com/watch?v=-UaRHXRuHQQ
neyse ki ortalamayı yükseltenler vardır.

bu arada en akıllıları çinliler, japonlar mıymış. vay çekik oğlu çekikler.
ortalamayı yükseltmeye çalışanlar ya hapiste ya mezardadır... ortalamayı düşürenler ise baştadır neden çünkü halkın iq seviyesi yerlerdedir... işte bilimsel kanıtı.
bir türk bebek bir japon bebekten daha zeki doğmasına karşın; okul ve aile eğitimi ile bu seviye her geçen yıl japon bir çocuğun gerisine düşmektedir. içerisinde binbir çeşit ırk bulunan bir ülkede iq testlerinin hangi coğrafi ve etnik bölgede yapıldığı sonuca çok etki verecek durumdadır. zekanın büyük bölümü kalıtsaldır. osmanlı döneminde bilim ve felsefe alanında ileri gitmiş bir toplumun şuan geri zekalı konumuna itilmesi saçma olduğu gibi, avrupadan toplanarak devşirilen tüm zeki çocukların iq sunu şuan beynimizde taşıyor olmamız da bu listenin uydurma olduğunun kanıtıdır. nasa da çalışan onca türk ü de unutmamak gerek tabi.
akp'li ve bazı chp'li ve mhp'li milletvekillerini saymazsak herhalde 90 falandır.eğer bu vekilleri sayarsak ortalama 70 lere düşer.
(bkz: kaynağı göster ama yellenme)
Türk insanın Iq seviyesi yüksektir. Bu zekayı boş işlere kullandıkları için, yüksekte olsa bir işe yaramayacak ıq'dur.
o değil de, bazı insanların dünyaya bakan pencereleri ne kadar küçük ve dar... ben, "elon musk'a olan hayranlığımdan" ve ona destek olmak istediğimden bahsediyorum; bir türk, bunu bile farklı taraflara çekebiliyor. bakış açıları ve algılamaları nasıl bu kadar sınırlı olabiliyor bazılarının; hayret ediyorum... 21. yüzyılda, bu kadar dar görüşlü olmayı nasıl başarabiliyor bazıları? Sözlerimizi çarpıtan o kendinibilmezlere öneri: biraz elon musk'ın çalışmalarını incelesin de örnek alsın; o dar ufku açılır belki. yazdıklarımızı farklı taraflara çekmek için kendini heba edenler, açsın 2 bilimsel yazı okusun, biraz aydınlansın lütfen.

kapasitesi, kendini geliştirmeye yetmeyenler, kendine güvenmeyenler başkalarına sataşır; ama bilmeliler ki, başkalarına sataşarak, sözlerimizi farklı taraflara çekerek, bir yere varamazlar.
Kapasitesi yalnızca kin kusma ile sınırlı olan kişiler de bilime yönelirse, düzelebilir belki. "hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir." demiş mustafa kemal atatürk. Dilerim ki, bu söz, bir şeyleri anlamasına yardımcı olur o nefret dolu zihniyetin, ve bana ya da başkalarına bulaşmaktan, sözlerimizi farklı yerlere çekmekten vazgeçerler. neyse, bu yazıyı yazarak yeterince zaman kaybettim; şimdi araştırmaya ve yeni bilgiler edinmeye devam ediyorum.
benim yükselttiğim seviyedir.

halellujah girl !
farklı kaynaklar 86 diye gösteriyor.

90 nın altı gerizekalılık seviyesi sayıldığından ötürü 90 göstermediyseler bende hiçbir şey bilmiyorum. gidin azıcık araştırın aslı 86 dır.

istatistiği verirken ayıp olmasın diye 90 a yuvarlamışlar.
normal zeka sayılabilecek minimum iq seviyesi 90 dır.

(bkz: türkiyenin neden gelişemediğini sorgulayan tip)
(bkz: türkiyede ortalama iq nun 86 oluşu)
Nigga senin elli çıkar boş ver bu işleri.
En yakınımdan başlayarak tanıdığım insanlara göre konuşuyorum, 0 falan olabilir. Akrabaları dahil edersek eksi iq sonucu elde edilebilir hatta.
https://www.youtube.com/watch?v=CtkCQTNLdh4

yorumsuz...
cehapeye oy verilmediği için düşüktür len aq.
Gorillerin bir tık üstü...

88 ile yetiniyoruz...
Akp gibi bir partinin böylesine kötü bir yönetimle yıllarca bu kadar yüksek oy aldığı bir ülkede elbette ki 90ın altındadır.
Oncelikle; 90 ın altı gerizekalılık degildir.gerizekalı sayılmanız icin bayaa bi düşük puan almalısınız.

dünyada genel olarak bi takım testler yoluyla ölçülmeye çalışılan şey aslen ( testlerden çok büyük oranda haberim olduğu için) çocuğun aldığı eğitim, yaptığı pratik, kelime hazinesi falan.
Kanımca, zeka en iyi kurgusal laboratuar ortamında ölçülebilir, insanoğlu istese bu yolu izler ama bu yol da kimsenin işine gelmez. Çünkü dünya zeka dağılımı önemli bir şekilde değişecektir.

Sektörde sayılırım.

Bilmem anlatabildim mi.??
Ben bir ara yapmıştım 112 çıkmıştı. Özellikle görsel zeka var bende. Resim çiziminde başarılıyım. Matematik zayıf biraz ama sözel zekada da iyiyimdir.
güncel Önemli Başlıklar