bugün

türkiye'de kimsenin saygı görmemesi sonucunda doğaldır.* *
türkiyede doktorlar aşırı saygı görmektedir yanlış önermedir, bir anlık doktor iş dışı ilgisi bile karşı tarafı havalara uçurur.
çok ayıptır. insanlık değildir. çok güzel insanlardır onlar. her şeyin en iyisini bilirler. bilimsel yaklaşırlar her konuya...

ben biriyle kapı komşuydum bi ara fatih'te. gider gelirdik. sırf bilim, sırf irfan... öksürsen, hemen anlıyor derdini.
sözünden çıkmamak lazım doktorun. işin fennini o biliyor sonuçta!
hangi meslek grubu saygı görüyor da doktorluk görsün? Öyle öss'de ilk 10000'e girmek de salt saygınlık getirecek bir durum değildir. Hayat yanılgılarla doludur. Okuduğum lisenin okul birincisi, tam puanın 380 olduğu zamanlarda 351 puan almıştı. Okul puanı ise 75-80 arasında değişen pek çok kişi de 370 üzeri puan almıştı. içlerinden ikisinin puanı da, 379'un üzereydi. ineklere saygıyı öküzler gösterir.

Ülkemizde hiçbir insana ve meslek grubuna saygı maalesef yok denecek kadar az seviyededir. Unvana karşı yapılan yalakalık ise had safhadadır.
kimseyi zorla doktor yapmadıklarından, o olmasa yerine doktor olmak isteyecek binlerce insan bulunduğundan görmesi istenen saygının "çok çalıştım, gezemedim, çalışma saatleri ağır... vb." nedenlere dayandırılmaması gereken durumdur. çoğu kişi çok çalışıyor, az kazanıyor, hayatına vakit ayıramıyor, bu doktorlara özel bir durum değil. sunduğu hizmetten dolayı her insan saygıyı hakeder.

fakat daha 15 gün önce kıl dönmesi için g.tü doktoruma emanet etmiş bir insan olarak söylüyorum ki kendisine saygının yanısıra işini en iyi şekilde yaptığı için minnet de duyuyorum. sonuçta işi ciddiyetle yapmamanın en büyük tehlike doğuracağı mesleklerden bir tanesi doktorluk. bu nedenle işini iyi yapan doktorlar bence saygıyı hakediyor. o yoğunlukta gerçekten düzgün şekilde kesip biçmek kolay olmasa gerek.
Hepsi değil ama doktorların saygı göstermemesinden dolayı oluşabiliyor bazen böyle şeyler. Gel de sövme durumuna geliyor insan.( bazıları tabi hepsi değil )
çoğu doktorun bunu haketmesinden dolayıdır. işinin hakkını veren doktorları kesinlikle tenzih ederim ancak ameliyat ettiği hastanın içinde makas, neşter ve bilimum şeyler bırakan; insanlara hayvandan beter muamele eden dünya kadar doktor var türkiye'de. nesine saygı duyacaksın o adamın? tüm evini yüzme havuzuma sığdırabilirim demiştim bir keresinde, baya da etkili olmuştu yani. devlet üniversitesinde okuyup bir sınava giremeyeceğin için mecburen devlet hastanesi gibi bir bokluğun yolunu tutuyorsan farkını konuşturmak zorundasın oradaki ucubelere karşı.
türkiye'de insan değerinin düşük olmasından kaynaklanabilecek bir hadisedir. fakat değersiz görülen insanların arasında en fazla değeri yine doktorlar almaktadır. çünkü kutsal bir meslektir.
biraz da saygı göstermemesindir. pek çok doktorlar karşılaştım hastasını insan yerine koyup açıklama yapmayan, hastasını tersleyen. şimdi ben onlara niye saygı göstereyim.
birçok kötü doktor yüzünden bilinçaltımıza işlenmiştir bu konu.
her doktör kötü değildir, ama karşılaştığımız doktorların çoğu kötüdür.
-kötü derken maksadım: yüzümüze bakmayan ve neredeyse hastalandığımız için bizi azarlayacak kadar kötü davranmaları.
bir çoğunun hastaya yaptığı aciz ve kötü müdahile sonucu başına gelir bu hadise. gelsin de o yemini edip öyle davranana müstahaktır. bilinçli doktorları tenzih ederim.
hastaya saygı gösteren doktorun başımın üstünde yerin var diye karşılanması ama hastaya saygı göstermeyenin de karşılığında saygı bulamadığı durum.
bu doktorların, ben doktorum edasını anlayamıyorum.. her meslek grubu önemli çöpçü olmasa her yer çöp olur, şöförler olmasa ulaşım olmaz, tamirciler olmasa herkes bozulan her şeyi atmak zorunda kalır, marketler pazarlar olmasa millet aç kalır vs vs.. önemli olan insana saygı insana.. önce bir insana saygı duyalımda sonra bakarız meslek gruplarına..
doğru olmayan bir tespittir. bırakın uzman olanını sağlık ocağındaki pratisyeni bile inanılmaz ilgi ve saygı görür. ki kimileri bunu sonuna kadar hakeder. ama doktorlardaki 'ben doktorum' havası bazen tadını kaçırıyor. insanlar onların ağzınızdan çıkana nerdeyse farz gözüyle bakıyor. saygı görmemesi söz konusu bile değil.
hastalara yapılan muamele sonrası görülmesi muhtemel muamele olup soğuk füzyonu bulmuş kadar büyük bir insan olduğunu zannetmek ile daha da çok hayal kırıklığı içerisine dusulen olası durum.
Doktorların; eskiden toplumdaki yeri ile kıyaslama yapıyoruz. Yanlışlığı burda yapıyoruz. Demek ki düşünen toplum kulluk etmeye başladı. Zaman değişiyor. insanların saçmada olsa fikirleri, söyleyecek sözleri var. Kendini bilmeden... Doktorlar beyin takımı olmaktan çıkarılmak istendi. Devir değişti, doktorlar da istedikleri gibi yetişti!...
Türk milletine nankörlük eden büyük ihtimal daha 1. sınıf tıp öğrencisinin saçmalamalarıdır. Türk Milleti doktoruna saygı duyar, Türk Milleti okumuş ve bir yerlere gelmiş herkese saygı duyar. Eğer münferit olarak bir takım sorunlar varsa bunu tamamen vatandaşın sırtına yüklemek değil kendi meslektaşlarının olumsuz hareketlerine göre de değerlendirmek lazımdır. Ha tabi mesleğe girmemiş, hayatında çalışmamış 1. sınıftan ben doktor oldumcu tıp fakültesi öğrencisi bunları anlayamaz.

Öss'de ilk 10 bine girmek de ayrı bir geyiktir. Oğlum biz de girdik. Girdik de ne oldu, yoldan geçen vatandaşa ne? boynumuza tabela asıp da mı dolaşalım? Beyin takımıymış falan filan. Heh amınakoyim ben de beyin takımıyım sen sağlık ocağında beyin takımlığı yap nezleye ilaç yazarken ben de tersanede yağın içindeyken beyin takımlığı yapayım.
daha önce yazdım yine yazıyorum: doktorluk ve öğretmenlik mesleğini bu işte gerçekten iyi olan ve işini layığı ile yapan ama sayıları çok azınlıkta olanlar götürüyor. iki mesleğe de saygım varsa sırf bu kişiler yüzündendir. yoksa özellikle doktorlarda ki açgözlülüğe, paracılığa, her fırsatta ben doktorum havalarına çok fene gıcık oluyorum, eminim herkes benim gibi gıcık oluyordur.
kasap oldukları içindir.
hastalara malıymış gibi davrandıklarındandır. 24 yaşındayım. şuana kadar, özel hastanedeki doktorlar haricinde hiç bir doktordan insan gibi muamele görmedim.
yine de saygımdan ağzımı açıp 2 kelime bile etmedim. yeterince saygılı değil miyim sizce?
aldıkları maaşla ne kadar saygı gördükleri ortadadır.
vakti zamanında hastalara insan gibi davransalardı gerekli ilgiyi fazlasıyla görürdü.

ek: doktorların büyük bir çoğunluğu bunu yaptı bizim milletimiz kendisini seven kimseye sırt çevirmez fakat doktorlar bu halkı sevemediğinden ve küçük gördüğünden bu muamele ile karşı karşıya kalmışlardır. ayrıca ne zaman bir doktor görsem kavga çıkartırım zira onlar gözümün önünde zamanında binlercesini çıkardı ve gıkını çıkaramayan hastalar vardı...
yanlış bir düşüncedir. mahalleme bağlı sağlık ocağının başhekimi olan doktor metin uzabacı, tam anlamıyla bir ilah niteliğinde mahallenin insanları için. yaptığı tek şey ise fakir fukarayı aşağılayan gözlerle ezmemesi ve onların sağlığına gerçek manada önem vermesi. kısacası işini severek ve hakkını vererek yapan herkes saygı görür. orospu bile iyi muamele yapınca saygı görebiliyorsa ebesinin amı yıl okul okuyan doktorlar da işini severek yaparsa saygının allahını görür.
Olması gerekendir. Ben çoğundan fazla şey bildiğimi düşünüyorum ama amelelik yapmak istemedigim için tıp okumadım.