bugün

ağırlıklı olarak islam öğeleri ile süslenmiş olsa da kendine özgü bir dindir.
ibadetleri arasında ramazanda teravih namazı ve cuma namazı önemlidir.
beş vakit namaz farz değil, bayram namazı farzdır. ölümcül günahları arasında ekmek kırıntılarının üzerine yatmak/basmak, gece gece tırnak kesmek vardır. yerde ekmek görüldüğünde el öper gibi öpülüp yüksek bir yere kaldırılır. her evde bir kutsal kitap bulundurulur ancak kitap, okumaktan ziyade totem amaçlı kullanılıp kılıf içerisinde duvarda asılı tutulur.
bu dinin en önemli ibadetleri arasında yaşlanınca hacca gidip günahları sıfırlamak, dönüşte içkiyi falan bırakmak vardır.
kariya kiza bakmak ya da zina etmek helal. ama kendi karisina ya da akrabasina yapildiginda cinayet farzdir.
şeriat'a sövüp müslümanım demek.
Domuz eti yenmez ama içki helaldir. Ikiyüzlü bir inançtır. Her din halkın kültüründen etkilenir ama türkler bu işe level atlatmıştır.
şamanizm ile islam arasındaki benzerlik apaçık ortadadır. evet, günümüzde elbette ''müslüman olmayan türk'' olabilir fakat şunu da bilmemizde fayda var; islamı seçmeyen türk devletleri günümüzde asimile olmuştur. yüzyıllarca islam dini türkler sayesinde yaşamıştır, şimdi de türklük islam sayesinde yaşıyor diyebiliriz.
yozlaştırılmış islam ben yaparsam sevap sen yaparsan günah .
tarih sahnesine ilk çıktığı yıllarda tek tanrılı bir din olan gök tengri inancı vardı. ki halen gök tengriye inanan türk boyları vardır.

bunun yanında uygur türkleri maniheizme inanmışlardır

hazarlar yahudiliğe,

bulgarlar, macarlar, gökoğuzlar(gagavuzlar), tuva altaylar, hristiyanlığı benimsemişlerdir.

talas savaşından sonra karluk, yağma çiğil boyları, kıpçaklar, oğuzlar, azeriler, kırgızlar, türkmenler, özbekler, kazaklar itil bulgarları, islam dinini benimsemişlerdir.

ilk türk islam devletleri: karahanlılar, gaznelilerdir.

daha sonra oğuz boylarının kurduğu büyük selçuklu, anadolu selçuklu, osmanlı devleti, türkiye cumhuriyeti, kuzey kıbrıs türk cumhuriyetidir.

günümüz itibari ile 300 milyonluk türk nüfusunun %90 islam, % 5 hristiyan ve % 5 diğer dinlerdir.
dinin milleti olmaz. tek din millet yahudiliktir.
dünyada diğer müslüman ülkelerden farklı olarak tek kutlu doğum haftası düzenleyen dindir. ben hala bunun mantığını çözemedim.
şamanizm değildir. çünkü şamanizm bir din değildir.

türklerin islamlaşma süreci açısından bakarsak teknik adı maturidiliktir denebilir. çünkü türkler müslümanlığı bu ekol ile tanıdı. islam öncesi dönem ise ortodoks inançların pek görülmediği ağırlıklı olarak maniheizm ile tuyonizm atalar kültü, ruhçuluk gibi inançların karmasından oluşmuştur.

şu andaki konumu ise kurumsal din algısıdır. camide namaz kılınır, meyhane de içki içilir, kerhane de cima edilir gibi.
mekanikleşmiştir. ruh yoktur. artık öze dönüş vakti...
atalar kültü'dür.
son yüzyılda kemalizmdir.

chp cumhuriyetin kalesidir. ülkenin en güvenilir, elit partisidir. orası ayrı.
1000 yıllık islam baskısı olduğu halde, insanlar, insanlarımız, hala şaman geleneklerini kullanıyorsa, birileri kalkıp da "bizim dinimiz islamdır ve türkler islama ayıla bayıla, 'ay tam bize göre' diyerek geçmiştir." derse, ya büyük cahildir ya misyonerdir ya da türk değildir.
ve evet, türklerin dini şamanizmdir. keşke hep öyle de kalsaydı..
Ilımlı islamiyet.

Nedir ılımlı islamiyet?
Çal ama çalanı görürsen beddua et,
alkol kullan ama benim içim temiz de.
Camiye gitme, ibadet etme, ama ben hayır severim de.
Ramazan ayında oruç tutma ama 1 ay alkol kullanma sonrasında müslümanım de.
(bkz: tengricilik)
başka bir başlıkta dile getirdiğim gibi tarihte tek puta tapmamış millet türklerdir kaldı ki milli dini gök tanrı dinidir, bu dinin günümüzdeki dinlere en gözle görülür yansıması dua ederken ve allaha yakarırken göğe bakmaktır.islam yozlaşmış araplara gönderililmiştir ki islamıda içlerinde 30a ayırıp yozlaştırmışlardır.
tek tanrılı dinlerdir.kronolojik sırası göktanrı inancı, yahudilik ve islamdır.
türklam. *
göktengri dinidir. şüphesiz o her şeyi bilir ve işitir.
kesinlikle katılıyorum efendim. keza beni anlatmışsın bile diyebilirim.
islamdır şeklinde cevaplanan sorudur.
tengriciliktir. islam arabın dinidir.
islam veya şamanizm diyenler talas yalanına inanan cahillerdir.

tengriciliktir.
türk dini diye bir şey yoktur ama ülkedeki insanların dini çoğunlukta neyse o şeklinde kabul edilir.
Hiç bir din sadece tek bir ırka gönderilmemiştir.

Cahillik başka şey, aptallık başka şeydir.
güncel Önemli Başlıklar