1. 1.
  seslerin yüksekliğini ayarlamak için
  sürgüsü olan,
  nefesli bir çalgı..
  ... piano-forte
 2. 2.
  Bakır nefesliler grubundaki bu enstrüman, trompetten daha bas tubadan daha pes sesiyle bir orkestra içinde hem armonik hem melodik zenginliğe fazlasıyla katkıda bulunabilecek yapıda bir sazdır. Haliyle Bigband lerin vazgeçilmezlerindendir.
  -1 ... mikrop
 3. 3.
  üflemeli bir müzik aletidir. fincan biçimli bir ağızlığa dayanan dudakların titreşmesiyle ses çıkarır. boru uzunluğunu değiştiren ve "kulis" adı verilen bir sürgüsü vardır. bu sürgü trombonun farklı notalarda ses çıkarabilmesini sağlar. ilk olarak 15. yüzyılda kullanılmıştır.
  1 ... apocalypse
 4. 4.
  bir ilişkiyi bitirecek enstrüman. ayrıca bir insan niye trombon çalmak ister ki. konservatuar sınavında puan vb. ııh. ama yine de çok cool
  1 ... ditty
 5. 5.
  zencilerin yanaklarını şişire şişire çaldıkları, ileri geri yapılarak sesin ayarlandığı bir üflemeli bir çalgı.
  2 ... kiwo
 6. 6.
  sürgülü, bakır üflemeli enstrümandır.trombon soloları insanı alıp götürür, tarifsiz bi keyif verir.
  1 ... salcali kalca
 7. 7.
  fatih erkoç'un pek iyi çaldığı bir enstürman. pistonlu olanları trompetle benzer mantık gütse de asıl haz verenleri daha yaygın olan sürgülü olanlarıdır. trompetlere nazaran daha iri ağızlıkları vardır, bando şefleri tarafından çalarken yanak şişirilmemesi uygun görülür. king marka olanları iyidir.
  1 ... pulemjot kalashnikova
 8. 8.
  Bakır üflemeli bir çalgı olan trombon üç bölümden oluşmaktadır.Bunlar;ağızlık,kalak ve kulistir(sürgü olarak da bilinir).Kulisin hareketleriyle notaların yerleri belirlenir.Senfoni orkestralarının ve bandoların vazgeçilmez enstrümanıdır.F.David'in yazmış olduğu trombon konçertosu severek dinlenilen teknik gerektiren bir eserdir.
  1 ... utku93
 9. 9.
  'kaydırma'ya çok müsait olduğundan, aynı zamanda türk müziğine de arabeske de müsait olan nefesli çalgı.

  https://video.uludagsozluk.com/v/trombon-44098/

  ... sosyalyabani
 10. 10.
  bakır üflemelilerin çalması en keyifli olan enstrümanıdır. genelde akustik olanı bilinmekle birlikte perdeli/pistonlu trombon denilen türü de vardır. bas bir enstrümandır ayrıca.
  ... olsunolmaz