bugün

görsel

genelde animasyonlarıyla ünlü koreli yönetmen Sang ho Yeon un yönettiği, seul den busan a yolculuk eden bir trende geçen zombi filmi. nerede bir zombi veya kıyamet filmi çelikse araştırıp izleyen bu türün meraklıları için fena değil.

fragman :
https://www.youtube.com/watch?v=G6vNHRNmEeM
efsane görünüyor, world war z tadında ama daha kaliteli olur umarım.
"While a zombie-virus breaks out in South Korea, a couple of passengers struggle to survive on the train from Seoul to Busan."

Guney kore'de zombi virusu patlak verdigi sirada bir grup yolcu seul-busan treninde hayatta kalmak icin mucadele eder.

2016 guney kore yapimi gerilim/aksiyon filmi. Normalde zombili filmlerden, dizilerden ne kadar sıkıldıysam klişeler ne kadar baymis olsa da bu film gercekten cok guzeldi. Sonuna kadar hic sıkılmadan izledim. Imdb'den tam puani da verdim. Tavsiye edilir.
film çağımızın en büyük hastalığına atıfta bulunuyor.
bencillik

ekşi sözlükte bile zombilerle savaşta napariz diye sakasina açılan başlıktaki top entryde "kendinizden başkasını dusunmeyin." diyor.

bence de bu filmin en önemli konusu buydu. ve filmin sonunda bencil olmayanların kazanması ise ayrı bi mesaj.
enteresan bir film. sadece zombi filmi kategorisinde değerlendirmek yanlış olur. özellikle kahramanlardan olan küçük kız çocuğu ne hüzünlendirdin be arkadaş..

http://www.imdb.com/title/tt5700672/?ref_=wl_li_tt
filmi zombilerle dolu aksiyon/gerilim/korku oldugu kadar dramatik buldum. iş kolik, ilgisiz bir baba. adam o kadar ilgisiz ki kizina hediye almak icin yardimcisina cocuklarin bu aralar nelerden hoslandigini soruyor. daha kotusu daha once almis oldugu hediyeyi unutarak aynisindan bir tane daha aliyor.

spoiler sayilmaz: istila sonrasi trende oturan kucuk kizimiz yasli bir kadina yer veriyor. ilgisiz baba kizi hemen koseye cekip boyle durumlarda sadece kendisini dusunmesi gerektigini soyluyor. babasinin aksi olan kucuk melek kizimiz yapistiriyor cevabi, babaannemin dizleri de agrirdi. pek sorun gibi gorulmese bile gunumuzun buyuk sorunlarindan birisi.

filmin beni benden alan noktasi tam olarak surasi

--spoiler--
insanlar 15. vagonda toplandiginda bir grup, 13. vagondaki insanlari kurtariyor. fakat 15. vagondaki insanlar onlari vagona almamaya karar veriyor. bizim grup bi sekilde geliyor 15. vagon kapisina. kapinin kilitli oldugunu goruyorlar ve zorlamaya basliyorlar. 15'tekiler kapiyi tutmaya calisirken bizim grubun yarisi o kapiyi acmaya calisiyor. grubun diger yarisi da 13'teki kapiyi tutmaya calisiyorlar. o kapiyi da zombiler zorluyor. kucuk kiz aglayarak 13'e ve 15'e baglanan kapilara bakiyor. kimin insan kimin zombi oldugu anlasilamiyor.

--spoiler--

filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. olulerin safagi tadina biraz yakin, bencillige bol bol giydiren, hareketli ve bir o kadar dusunduren bir film.
gong yoo'nun başrolde oynadığı 2016 tarihli kore yapımı zombi filmi.

konu zombi olunca bir kaç adım geride duruyorum normalde. walking dead çıtayı öyle yükseltti ki sanki ona benzer, o kalitede zombi rolü göremezsem film tüm havasını kaybedecek gibi geliyor. benim gibi düşünen tipler için hemen yazayım, son derece güzel. film sırasında hiç sıkılmadım, zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. hem heyecanlandırdı, hem sinirlendirdi, hem ağlattı. düşünmeden izleyin efendim.
Imdb de 8 puan verdiğim filmdir. Aslında 7 pUanlık filmdi bana göre ama kore sinemasına olan sempatimden mütevellit 1 puan bonus verdim.

Neyse puanı falan siktir edin güzel film. izleyin bence.
izlemek istediğim film. Fakat bu filmi sinemada orijinal dili yerine dublajlı izlemek nasıl bir etki bırakır? Deneyimleyenler yeşillendirebilir.
korku filmi diye açıp aslında komedi olduğunu gördüğünüz filmlerden biri. yalnız o liseli kız güzeldi.
Ya şu filmi dublajla izlemek zorunda kaldım,

Pişmanım.

Güzel bi' film olabilir ama dublajı o kadar kötüydü ki hiç zevk alamadım...

T: altyazılı izlemenizi önerdiğim film.
eli yüzü düzgün kotarılmış bir zombi filmi.

--spoiler--
önceden ne olduğu tam anlaşılamayan karışıklıkların başladığı (meğerse zombi salgınıymış) g.kore'de trenle seul'den busan'a yolculuk yapan bir grup yolcunun zombi vakasının trene de sirayet etmesiyle yaşadıkları korku dolu saatleri konu alıyor.
--spoiler--

trendeki hamile kadının kocası karakteri filmin bonuslarından.
--spoiler--

sen ne çeşit bir orospu çocuğusun acaba?

https://i.hizliresim.com/QVRGoA.jpg

--spoiler--
izlenmesi gereken güzel bir film. Nasıl oldu ? nasıl yayıldı bu salgın ? yerine oldu ve şimdi ne yapmalıyız diye soruyor film. Salgın ve zombiler hakkında pek bir şey yok ama böyle daha iyi olmuş. Aksiyonu da çok iyiydi. Önce güzel bir aksiyon sahnesi sonra ufak bir sessizlik sonra yine aksiyon şeklinde ilerliyor film güzel olmuş. orospu çocuğu görmek isteyenler özellikle izlesin bu filmi. Sürükleyici, duygusal, diğer zombi filmlerinden ayrılan bir film busan izleyin. Kore sineması avrupa sinemasını geçti kimilerine göre biz hala tek amacı seyirciyi ağlatmak olan yarak gibi filmler yapıyoruz.
Az önce izledim.
Filme 7 veya 7.5 veriyorum. Güzel bir sonu olmasına karşın film daha güzel olabilirdi bence.

--spoiler--
Film boyunca kimseyi umursamayan babanın kızının arkadan gelen yalvaran sesi eşliğinde intihar etmesi çok duygusaldı.
Hamile kadının eşinden kalan alfalığı devraldı adam.
--spoiler--
ikincisi de çekilmiş ve 2020'de vizyona girmiştir.