bugün

entry'ler (57)

gerisi hikaye

galip dursun, demokan atasoy ve ışıl beril tetik üçlüsünün korku hakkında konuştukları harika podcast serisi. yaklaşık bir yıldır dinliyorum kendilerini. Şuan internet sitelerinde dört sezonluk kayıt var. korku edebiyatına ilgi duyanlara şiddetle tavsiye ederim. sundukları bilgiler kolay ulaşılabilir türden değil. yılların birikimi ve detaylı araştırmaları sonucu efsane muhabbetler çeviriyorlar. podcastlerin hakkını vererek dinlemek oldukça zor. örneğin stranger things konuşmalarını dinlemek için oturdum bir sezon diziyi yedim. bunun gibi birçok şey katarlar. serviste, otobüste, yolda falan güzel arkadaş olurlar. verdikleri karşılıksız hizmet için nasıl teşekkür edilir bilinmez. eksik olmasınlar.

podcastler için

http://www.galipdursun.com/gerisihikaye/

train to busan

filmi zombilerle dolu aksiyon/gerilim/korku oldugu kadar dramatik buldum. iş kolik, ilgisiz bir baba. adam o kadar ilgisiz ki kizina hediye almak icin yardimcisina cocuklarin bu aralar nelerden hoslandigini soruyor. daha kotusu daha once almis oldugu hediyeyi unutarak aynisindan bir tane daha aliyor.

spoiler sayilmaz: istila sonrasi trende oturan kucuk kizimiz yasli bir kadina yer veriyor. ilgisiz baba kizi hemen koseye cekip boyle durumlarda sadece kendisini dusunmesi gerektigini soyluyor. babasinin aksi olan kucuk melek kizimiz yapistiriyor cevabi, babaannemin dizleri de agrirdi. pek sorun gibi gorulmese bile gunumuzun buyuk sorunlarindan birisi.

filmin beni benden alan noktasi tam olarak surasi

--spoiler--
insanlar 15. vagonda toplandiginda bir grup, 13. vagondaki insanlari kurtariyor. fakat 15. vagondaki insanlar onlari vagona almamaya karar veriyor. bizim grup bi sekilde geliyor 15. vagon kapisina. kapinin kilitli oldugunu goruyorlar ve zorlamaya basliyorlar. 15'tekiler kapiyi tutmaya calisirken bizim grubun yarisi o kapiyi acmaya calisiyor. grubun diger yarisi da 13'teki kapiyi tutmaya calisiyorlar. o kapiyi da zombiler zorluyor. kucuk kiz aglayarak 13'e ve 15'e baglanan kapilara bakiyor. kimin insan kimin zombi oldugu anlasilamiyor.

--spoiler--

filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. olulerin safagi tadina biraz yakin, bencillige bol bol giydiren, hareketli ve bir o kadar dusunduren bir film.

küpe takan erkek

küpeli adamlar siksin sizi gereksiz herifler. 3 tane küpe takıyorum çıkın karşıma bakalım kim erkek. Uludağ sözlük diye geldim salak salak adamların yazdığı sikimsonik şeyleri okuyorum. mallık bende yeni farkettim. sikiyim sözlüğünüzü de, sizin düşüncelerinizi de.

günün ilk şarkısı

Jefferson Airplane - White Rabbit

plutarhos

geç yunan dönemi yazarlarından. ms 50-120 yılları arasında yaşadı. eski yunan ve roma tarihlerinden aldığı ünlü kişileri karşılaştırarak yazdığı "paralel yaşamlar" en önemli yapıtı.

türk dizi tarihinin en berbat sahnesi

behzat ç'de savcının vurulduğu sahnedir. bilgisayarı tekmeleyerek balkondan aşağıya atmak istedim.

ölmeden önce yiyeceğiniz tek yiyecek

hallahalla. nohut pilav yazılmamış.

hikmet şırlak

beni en çok güldüren tedx sunumu. kilim olayının zanaattan çok sanat olduğunu düşünüyorum. böyle düşünmemin sebebi, renklerin ve desenlerin buluştuğu bir tasarımın üretilmesi ve pazara çıkarılması. hikmet şırlak ise alıcıların %99'unun bunu sanat olarak görmediğini, %1'i yakalamaya çalıştığını ancak o %1'in ise genelde parasının olmadığını söylüyor ve kahkahalar yükseliyor.

20 bin lirayla evlenilir mi

evlilik arifesindeyim kardeşlerim. 20 bin tl ne yazık ki yetmiyor.
aile arasında nişan yaptık, düğün yapmayacağız. eşyalara çok para harcamamaya çalışıyoruz.
işin içinde aileler olduğunda işler istediğiniz gibi gitmiyor. kızın bohçasına (kızcağız ağlayarak ''o terlikleri istemiyorum, o gecelikten istemiyorum ne olur almayın'' dediği halde 300 tl'lik gecelik takımını, 120 tl'lik sikimsonik terliği koyuyorsunuz. çikolata çiçeği 500-600 tl (en az diyebilirim). Bunun bileziği var falan. daha gelinlik olayına falan da girmedim. sizin için değil kendim için girmedim. bazen öyle bunalım geliyor ki, sikimi kopartıp götüme sokmak istiyorum.

hayat şartları malesef bu şekilde. eskisi gibi değil artık. hatun çalışmasa mümkün değil evlenmemiz. hatun çalışıyorsa, daha doğrusu her ikisi de çalışıyorsa evleneceklerin işler tabi farkediyor. şimdi borçlu şekilde kirada oturmaya başlayacağız. durum baktığında çok içacıcı değil ama kafa kafaya verirsen yanındaki insanla, her şeyin üstesinden gelebilirsin. 10 yıldır böyleydi, umarım bundan sonra da böyle gider. umarım sen de evlenebilirsin güzel kardeşim.

selda bağcan

ulan ne karılar var be, dedirtir insana. sağolsun güzel ablamız, eksik olmasın.

sözlük erkeklerinin fotoğrafları

üşenmedim. ciddi ciddi fotoğraflarını ekleyen herkesi eksiledim.

---

bakın adam kafasını nasıl kurtarıyor.

görsel

gündüz sefası

diğer adıyla kahkaha çiçeği. yalnızca gündüzleri çiçek açan bu çiçek kısa ömürlüdür. narinliği ve güzelliği simgeler.

adamotu

abdüsselam otu olarak da anılır. fiziksel yapısı insanı andırır. bundan dolayı büyücülükte yüzyıllarca malzeme ve konu olmuştur.
görsel

sözlük yazarlarının tespitleri

eskiden tırmanılabilen elektrik direkleri vardı. onlar artık yok galiba.

neden mavi bir yiyecek yok

yanlışın var, mavi meybuz vardı eskiden.

nutella

nutellayı sıyırmak sıkıntı. bıçağın sapı hep çikolata oluyor. sonra o çikolata elimize bulaşıyor.

pantera

walk parçasını duyduğumda neye uğradığımı şaşırmıştım. bir anda kalkıp televizyonu tekmelemek gelmişti içimden.

yazarların hissettiği en şiddetli fiziksel acı

askerde yaşadığım diş ağrısı. 2 hafta can çekişince revire gönderiler. ağrı kesicisi yok, uyku yemek düzensiz. o halde 45 dk nöbet kulesine yürümek falan. çok zorlu bir dönemdi. diş olayını ihmal etmeyin. gerekli bakımı yapın, arıza çıkardığında erken müdahale edin. kardeş tavsiyesi.

youtube daki cinli videolar

12 yaşındayken bir şeytan çıkarma videosu izlemiştim. küçük bir kızı beyazlara sarılmış, kapkara gözleri öylece tavana bakar halde görünce uyku zehir olmuştu. uykuya zor dalar olmuştum. sabah ezanıyla da sıçrayarak uyanırdım.

izlediğiniz en iyi 3 dizi

bir arkadas unsere mutter unsere vater, demis. bu mini dizi gercekten cok basarilidur. uc bolumden olusan bu dizi, ikinci dunya savasini almanlarin gozunden gormemizi saglar. aksiyon, gerilim, savas, drama kategori grubu size uyuyorsa durmayin izleyin derim.