bugün

900 binin uygun bir rakam olabilmesi için o arabayı en azından orta gelirlinin alabilmesi lazım..
asgari ücret 10 bin'tlnin altında bu ülkede. togg fiyatı 900 bin tl. bu ülkede asgari ücretle çalışanlardan kaçı hayatında 900 bin görmüş amk.
O fiyata süper mercedes alınır.
Bu ay içinde açıklanması beklenendir.
Şöyle 750-800 bin TL olursa, halkın cebine de uygun olur.
Maddi yetersizlikler sebebi ile Alamayacağım ama alacak imkanım olsa direk alırım bu aracı çok kaliteli ve ayrı bir havası var.
Ortada bir türkiye yüzyılı projesi konmuş ve bu kapsam da yerli araba yapalım demişler.
Güzel.
De... sağlık da, teknolojide, bilimde yerli-milli olmaz. Hele hele kendimizce bunu aya çıkma yarışına sokup ehehe sonun geldi mercedes, çatla bmw dersen, adama gülerler. Oyle bi gün uyanıp, hadi beyler hadi araba yapıyoruz demekle olmaz. Pejo yaklaşık 140, renault 130, citroen 120 yıldır uyaniyorlar o güne. Alman tarafına geçmiyorum.

Gelelil başlıktaki asıl meseleye; togg uygun fiyatlı olmazsa tutmayacaktır. Kaliteli olup olmadığı belli değil bu yönde iddia var, iddia sahipleri de arabanın pazarlamacıları zaten.

Ayrı bir havası da yok. Tipik bir suv işte.
1 milyona (suv modeli) satılırsa fiyat olarak bedavaya satılıyor desek yanlış olmaz.
Bildiğin aç oldukları halde yandaş olanların almak istediği otomobil.

Bunlar böyledir. Şahsım gezi parkına rezidans inşa etmeye karar verir, bunlara o rezidansların kapıcı dairesi bile layık görülmez ama yine de göt kıllığı yapmaktan vazgeçmezler.

Aracı alacak param var ama özellikleri devlet sırrı gibi saklanan bir araca para vermem.

Madem seri imalatı başladı, hangi bağımsız otomobil uzmanına incelettiniz? inceleme puanları nerede?
Gayet ayrı bir havası karizması olan bir arabadır, kalitesi alman arabaları seviyelerin'dedir.
Bu tavukçunun önünden geçse, Kemal sunal gibi camekana yapışıp, yalanır.
çin'in skywell'i bir buçuk milyon olacakmış.
togg ondan ucuz olmaz.
800 bin halkın cebine uygun öyle mi?

Ulan bu halk ekmek parası bulamıyor ne togg'u, ne 800 bin lirası?

Dalga mı geçiyorsunuz?
Togg açın halinden ne anlar .
Elektrikli Çin araçlarına yüzde 50 ek vergi geldi. Togg önünü kesmemesi için… belirteyim bunu da…
750 800 bandında olmayacağı aşikar olan araç.
Geçen gün sedan kasasını sabiha gökçen havalimanında gördüm.

Gerçekten dizaynı vs.. çok güzel yapmışlar ama 1 - 1,5 milyon aralığında olur diye düşünüyorum.
Hükümet ithalatı azaltmak istiyorsa fiyatını makul tutar.
Hükümet uzay çalışmalarının ödemesini lityum piller üzerinden yapmak istiyorsa, fiyatı yüksek tutar.
Hükümet hem ithalatı azaltmak, hem teknoloji transferi yapmak, hem istihdam yaratmak, hem uzay çalışmalarının ödemelerini yapmak istiyorsa, insanları düşük fiyat ve hurda teşvik gibi yöntemlerle heveslendirir. Değerli bir proje ama bence yeterince değerlendirilmiyor.
1200-1400 bandında tahmin ediyorum ve alamayacağım için ilgilenmiyorum.
O ulkede uretilen bir arac o ulkede ev fiyatlarinin en az 10 da 1 kadar olmasi normaldir.

Bunun disinda ki tum fiyatlar cok yuksektir.

Ornegin bakin avrupa ulkelerine cok ozel, el ile imal edilen yada cok ozel nitelikleri olan super tasarim ozel arclar haricinde hir bir otomobil ev fiyati ile yarismaz...

Mesel ingiltere de
yerli oto ford Focus 2024 model elektrikli araba £27,060'den baslayan fiyatlar ile satilir,

yabanci modeller ise
2024 Land Rover Range Rover Velar/RRP £53,415
2024 Model 3 TEsla £40,470
2024 BMW X5 £66,230
2024 Mercedes-Benz GLE £89,000 gibi fiyatlara satilir.

Ev fiyatlari ise ortalama

bolgesine ve evine bagli olarak
250 bin ile 750 bin arasinda degisir.

Cok ultra luks evler ve malikaneler daha ucuk rakakmlara satilir.
Açlıktan kwashiorkor olmuş bireylerin bulunduğu toplumda "1 milyon olursa fiyatı süper olur" demek.
800 bin-1 milyon arası bedava olur ne kafayı mı yediniz. Kredi çekseniz geri ödemesi 1.5 milyon olur. Öde öde bitmez lan hangi köyün delisi düdükledi sizi.
Togg’un fiyatı 700 bin lirayı geçecekse karavan olarak lansmanını yapsınlar, millet barınma sorununu da hallederim düşüncesiyle bir ihtimal üzerine atlayabilir.
Togg u unutmuştum ya son günlerde dalgınlıkta var tabi biraz.