bugün

son yillarin kafa karistiran linguistik karsilastirmasi.
toefl ile ielts'in versusu. işin garip tarafı bunlar nedir, ne işe yarar hiç bir bilgim yok.
toeflda bilgisayar başında 4 saat oturur sınavı olursun, kulaklığın mikrofonuna konuşursun, öyle mıy mıy konuşursan da anlaşılmadın diye puanı kaybedersin.
ielts ise kağıtta olur ve 2 buçuk saat sürer. konuşma kısmı bu zamandan ayrıdır ve karşında gerçek bir insanla konuşursun.
hangisi daha geçerli olur derseniz toefl amerikanın, ielts de ingilterenin sınavıdır. hangisinin daha geçerli olacağı açık.
ielts nin her turlu kazanacagi karsilastirma.
ielts çok daha kolaydır.
aradaki vs nin acilimini bilmek icin bile intermediate degree ingilzice bilmek gereken karsilasma.
ielts'in formatı nedeniyle alacağı karşılaştırmadır.

toefl'ın internet üzerinden olması hakikaten kasıyor. konuşma bölümü bile bilgisayara karşı. oysa ielts alışılageldiğimiz gibi yazılı sınav usulü. konuşma da ingilizceye hakim bir hocayla yüz yüze yapılıyor.

toeflda bölümler arası geçiş ielts kadar sert değil. konuşma bölümünde dinleme ve yazma; yazma bölümünde dinleme; dinleme bölümünde yazma vs. yaptırıyor. oysa ieltsde bölümler arası ilişkiler yok.

ielts ingilizce bilgisini ölçüyorsa toefl daha çok ingilizce yorumlama bilgisini ölçüyor diyebiliriz. her ikisi de bütün dünyada geçiyor ancak geçen seneden bu yana ingiltere toefl'ı artık kabul etmiyor. ielts british english ise toefl american english işte vesselam. bana internet üzerinden sınav yaramadığından ben ieltsçiyim.
Toefl, amerika'da çalışmak isteyenler için iş görürken ielts aynı durumda pek işe yaramaz. Zira toefl daha çok kavrama-yorumlama bağını kurdurduğu için günlük hayata daha uygundur.
Toefl'da 4 buçuk saat -10 dakika bölüm arasıyla- götünüz yamularak oturursunuz. Bir de bilgisayara karşı konuşursunuz. Bu durum insanı epey zorlar; cansız bir nesneye karşı jest ve mimikten yoksun bir şekilde konuşmak hem konsantrasyon hem de tecrübe gerektirir. Bu "spoken" kısmı için sınav öncesi en aşağı 3 aylık bir çalışma gerekir ki adapte olabilesiniz. Ama ielts' deki amca veya teyze sizin gibi insan olduğu için sorulan soruya verdiğiniz cevapta akıcı, tutarlı ve bütünlük içindeki konuşmanızın yanısıra jest ve mimiklerinizle olayı kotarma ihtimaliniz yükselir.
kısaca;
(bkz: Amerika vs Avrupa)
Ielts'deki iyi bir skor ile akademik kariyerinizde güzel bir basamak atlayabilirsiniz. Toefl da size eslik eder bu durumda. Ama gelin gorun ki benim "her seyi gereginden fazlasiyla cok bilen"lerin yasadigi ulkemde, kici kirik bir yds, elin adaminin 40 sene uzerinde dusundugu sinavdan daha iyi olabiliyor; toefl ve ielts skor cevirmelerindeki absürd puan kirilmalari ile nice insanlari ortada g*t fibi birakabiliyor.
Arkadaslar toefldan 90 Almak mi ielts den 6.5 Almak mi daha kolay bilen biri yonlendirebilir mi?
Kolaylik açısından ielts elbette.

Ancak esdegerligi kalktı.
bu soru, bmw mi daha hizli gider mecedesmi demek gibi yuzeysel bir sorudur. onemli olan sizin ingilzice seviyenizin ne oldigu ve deneyerek hangi sinava yatkinliginizin oldugunu cozmektir.
edit: esdegerligi kalkti denmis ama uluslar arasi arenada hala cayir cayir gecerliligi bulunmaktadir.bizzat kendimden biliyorum.
Toefl biraz daha kuresel, ielts biraz daha amerikaya hitap eder. Zorluk seviyeleri hemen hemen aynidir desek yalan olmaz.
Kadir has hazırlık sınıfını toefl sınavıyla atladım. Şöyle söyleyeyim orta veya orta üst seviye ingilizce ile toefl derecesi yapamazsınız. 72 puanı zor yapmıştım aq. Gerçi 10 sene oluyor.