bugün

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım: Titantum alaşımlı 10 metre çubukları uzaydan dünyaya istediği hedefe gönderebilen Savaşçı uydular var! Yerin 5 kilometre derinliğine nüfus ederek 7-8 şiddetinde deprem yaratıyor…

(bkz: https://twitter.com/who98...e5jv5DqGJdyV_lTg&s=19)

O çubuklar.. işte.
neden uzaya gidemiyor ve neden asla gidemeyeceğiz sorusunun cevabıdır. tübitağın başına hayvanat bahçesi müdürü gelmişti bu abimizde sanırım manyas kuş cenneti müdürlüğünden terfi etmiş..
evet, bu proje var.
hayata geçirilebildimi bilmiyorum ama düştüğü yerde atom bombasından (kirli olmayacak şekilde tabi) daha fazla hasar yaratacağı söyleniyordu.
projede temel sorunun herhangi bir yönlendiricisi olmayan cismin gravity etkisiyle serbest düşüş yaparken hedeflenen yere düşmesinin sağlanmasıydı.
en büyük avantajı ise hiçbir karşı önleyici silah sistemi ile bu füzenin (aslında bir füze değil tabi ama söylemesi kolay) vurulamayacak olması.
Kendimi 1986 yılı günaydın gazetesinden bir nüsha okumuş gibi hisssttim.
Titanyumun erime noktası 1660 santigrat derece dır. Atmosfere girerken bir metal yada göktaşının ısısı 2000/2500 santigrat derecedir. Bunu Kars da bir köye çoban olarak versinler koyun gütsün geceleri de gökyüzünde önce yıldızların konumuyla başlasın işe, buna ekmekte vermesinler.
Yine liyakatsız birinin nerelere oturtulduğunu görüyoruz.

görsel
neden bunları deli diye bir yere kapatmazlar ki !
"Profesörün anlattiklari teoride mümkün mü?" diye kendi kendimize soralim, sonra da bunu matematige dökerek birlikte hesaplamaya calisalim.

Prof. diyor ki; "sokak lambasi büyüklügünde 5-10 m"
10 m uzunlugunda sokak lambasi. 30 cm´de genislige sahip olsun. Sokak direklerinin ici bos olur, yani borudur. Biz bunu komple dolu madde olarak ele alalim.

V = pi*r²*h => V = 3,14 * (0,15m)² * 10 m =0,706... ~ 0,71 m³

Titanyum alasimli oldugu söyleniyor. Titanyum celik mi yoksa titanyum baska birsey mi bunu tam bilmedigimizden; dogrudan titanyum olarak hesaplayalim.
Titanyum yogunlugu 4507 kg/m³

Bu metal cubugun agirligi (m);
m = rho*V => m = 4507 kg/m³ *0,71 m³ = 3199,97 kg ~ 3200 kg = 3,2 ton

Ara bilgi: bunlardan 10 tanesini yukariya tasimaya kalksalar 32 ton. 1 kg yükü sadece yörüngeye kadar götürmenin maliyeti günümüzde yaklasik 10000$. 320 milyon dolara 10 kere deprem. Iyi fiyat.

neyse devam edelim.
Diyelim ki; bütün bunlari yörüngeye yerlestirdiler (100 km yukarida).
Cubuklar 100 km yükseklikten belirli bir noktaya atildi ve bunlar dünyaya düsmeye basladilar.
Uzayda yercekimi biraz daha az ama biz hesabi kolaylastirmak icin g=9,81 m/s² kabul edelim ve sürtünmeyi de ortadan kaldiralim.

Serbest düşme formülü: s(t) = -1/2*g*t²+h
(s) = yol
(g) = yer cekimi
(t) = zaman
(h) = yükseklik

Yere düsme zamanini bu formüle göre hesaplayabiliriz.
t = +/-(h*2/g)^(1/2) -> +/- (100000m * 2 / (9,81m/s² ))^(1/2) = 142,784... s ~ 142,78 s

Yani cubuk birakildigi esnadan yere cakildigi ana kadar gecen süre 142,78 s. yaklasik 2,5 dakika icerisinde yerde.

Peki cubuk hangi hiz (v) ile yere carpar?

V(t) = g*t -> V(t) = 9,81 m/s² * 142,78 s = 1400,71... m/s ~ 1400,71 m/s = 5042,57 km/saat (ses hizi 1232,52 km/saat).

Yere cakildigi esnadaki son hizi 5042 km/saat yani; ses hizinin 4 kati ile yere carpar.

Cubugun caprtigi esnada aciga cikartacagi enerji (E);
E=1/2*m*v² => E = 1/2 * 3200 kg * 1400,71 m/s = 2241136 kg*m/s (bkz: Joule) = 2241,136 kJ

Hemen hemen yarim kilo tntnin aciga cikarttigi enerji miktari kadar enerji aciga cikartiyor.

Sonuç:
Hesaplamalarda aerodinamik, sürtünme, yercekiminin degiskenligi, yere carptigi esnada yerin elastikligi vb. bir cok faktör göz ardi edilmesine ragmen aciga cikan enerji ile ancak madenlerde kullanilan patlayicinin yarim kilosu kadar enerji aciga cikmakta.
Bu cubugun bu enerji ile yerin 7 km altina inmesi yer katmanlarindaki farkli engellere ugramadan ve hiz kesmeden ilerlemesi imkansiz.

Varsayım: Fay hattina ulasmasi.
Cubuk fay hattina ulasmis olsa bile o esnadaki enerjisi büyük ihtimal sifira yakin olacaktir ve bir patlama ve fay hattinda depremi tetikleyici bir enerjiye sahip olmayacaktir.

Profesör burada ucmus.

Dipnot: hesaplamada herhangi bir hesap veya mantik hatasi yapmis olabilirim. Bu yüzden düzeltmeleri yapabilmem ve daha dogru bilgi verebilmem adina özelden uyarirsaniz cok mutlu olurum.
Uzay ajansı başkanlığını bırakıp Bilim kurgu romanı yazması gereken kişi iddiasıdır.

Sevgili dostlar, işin gerçeği uzaylılar ata sporumuzun simgesi olan titantum kaplı ciritler ile deprem oluşturarak bizi kendi silahımızla vurmaktadır. Uyanık olun ey müminler. Bu oyuna gelmeyin..
(bkz: tabi lan manyak mısın)
bu arada titanyum değil tungsten çubuklarmış.

https://setav.org/assets/uploads/2022/10/R205.pdf
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin
Yıldırım: Titantum alaşımlı 10 metre çubukları
uzaydan dünyaya istediği hedefe gönderebilen
Savaşçı uydular var!

görsel
titantum ... yeni bir metal herhalde ...
savaşçı uydular ..... titanyumdan bahsetmiş .
ismi ilginç tabii . titanyum sağlam ve çok hafif
bir metaldir . hırsız mütayitleri , beceriksiz
akp idaresini unutturmak için binbir numara
yapıyorlar .
sözlüğün sahipsiz olduğunu gösteren başlık.

başlıkta “titantum”, entry de “titantum”, altta yazanlar “tubitağın” yazarken sözlüğün bırak gelişmeyi neden gerilediğini daha iyi görmüş oluyoruz. bu işlere bakan birileri yok mu? aylık 900k hit alan sözlüğe sanırım sahibi hiç uğramıyor. bu şekilde ancak piyasada sosyal backlink kasılacak yerlerden biri olarak kullanılmaya devam edilirsiniz.
"Sana girsin." diye devam eden cümle.
böyle angutların belli mevkilerde yer alması çok canımı sıkıyor. hayattan soğuyorum.
Demek 10 santimi götümüze soksak orgazmdan orgazma dolaşıcaz....

Aq malları.
Aynı anda herkes zıplasa fay kırılır bence. Benimki daha mantıklı aq.