1. 1.
  eski yöntemlerle yapılmış sallarla amerikan yerlilerinin pasifik okyanusu'nu aşabildiği konusundaki teorisini ispatlamak için 1947'de iptidai yöntemlerle yapılmış kon tiki adlı salıyla grubuyla peru'dan yola çıkıp batı pasifik'teki adalara ulaşmayı başarmış norveçli kaşif, gezgin ve yazar. hem teorisinin mümkün olabileceğini göstermiş, hem oşinografiye katkısı olan gözlemlerde bulunmuştur. sonradan bu seyahati ile ilgili olarak kitap yayınlamıştır. en ünlüsü bu olan pek çok deniz gezisi ve başka eserleri de vardır. norveç'in ünlü isimlerindendir.
  3 ... usualsuspects
 2. 2.
  Thor Heyerdahl, (d. 6 Ekim 1914 Lanvik, Norveç - ö. 18 Nisan 2002 Colla Micheri, italya), Norveçli antropolog ve kâşif.

  Henüz Oslo Üniversitesi'nde son sınıf öğrencisiyken zooloji çalışmaları yapmak üzere Güney Büyük Okyanus'daki Markiz Adaları'na gitti. Burada Polinezyalıların destanlarını, dillerini ve taş işleme yöntemlerini inceledi. Adalara ilk insanların inkalar devrinden önce deniz yoluyla Peru'dan gelmiş olabileceği sonucuna vardı ve eski halkların göçlerinde deniz yolculuğunun önemli rol oynadığını ileri süren bir nazariye kurdu.

  1947'de beş arkadaşı ile eskiden Güney Amerika yerlilerinin kullandıkları cinsten, balsa ağacından bir sal yaparak nazariyesinin doğruluğunu denemek üzere Peru kıyılarından yola çıktı. Kon-Tiki adı verilen sal 6.600 km yol aldıktan sonra Polinezya kıyılarındaki kayalıklara vardı. Heyerdahl'ın dünyaca ünlü kitabı Kon-Tiki bu yolculuğu anlatır. Heyerdahl, daha sonra papirüsten yapılmış bir tekneyle (Ra I) Fas'tan yola çıkarak Güney Amerika'ya varmak istedi. Böylece eski devirlerde bu tür bir yolculuğun yapılıp yapılamayacağını ortaya çıkaracaktı. Fakat teknesi bir süre sonra suya dayanamaz duruma gelince yolculuğunu yarıda kesmek zorunda kaldı. Fakat, 1970'te Ra II adlı teknesiyle yolculuğu tamamladı.
  1 ... usualsuspects
 3. 3.
  çok büyük adam. ne yapmıştır peki, kuduz aşısını bulmamıştır, ya da atomu parçalayan o değildir. çok büyük adamlar, daha doğrusu insanlar dogmalara karşı çıkanlardır, iddialarının peşinden giden, iddialarından ilham alıp başkalarına ilham verenlerdir. insanlık bu ilhamla okyanusları aşmış, aya inmiştir, bugün Mars'ı fethetme peşindedir, Mozart bu ilhamla bestelemiştir, sinan bu ilhamla şaheserlerini dikmiştir, kurtuluş savaşları bu ilhamla verilip kazanılmıştır. çok büyük insanlar ruhunda maceraların fırtınalarını estirenlerdir.
  bir de şöyle bir not, thor heyerdahl yüzme bilmezmiş.
  1 ... argiris