1. 1.
  Thomas Hobbes 1588 - 1679 yılları arasında yaşamış ingiliz filozof ve siyasal düşünür. Eserlerinde devlet yönetimine ilişkin tezler sunar. Realist bir yazardır. leviathan en önemli eseridir
  2 ... city walk
 2. 2.
  ilk modern materyalist olarak bilinir.
  1 ... tutunamayanlardan
 3. 3.
  barış ve güç ilişkisini anaLiz ettiği için ülkesinin kraLLarını rahatsız etmiş ingiliz filozof.. hobbes canını kurtarmak için fransaya kaçtı ve Leviathan'ı oradayken yayınLadı.. hobbes'un Leviathan'i iç savaşLa iLgiLi iLk ciddi anaLizdir.. "korku" iLe kafayı yemiştir.. kendisini "korkunun çocuğu" olarak tanımLar..
  ateist oLmasına karşın din'i hiçbir şekiLde dışLamamamıştır..
  4 ... tucimania
 4. 4.
  totaliter devlet sisteminde liberalizmin "kişinin devlete karşı ileri sürebileceği hakları olduğu ve kuvvetler ayrılığı" ilkelerini reddetmiş düşünür.
  2 ... ladymacbeth
 5. 5.
  homo homini lupus : insan insanın kurdudur.
  4 ... elric
 6. 6.
  belli bir sınıfa sokulması zor olan felsefeci.

  bacon ve galilei den etkilenmiştir. 15 yaşındayken skolastik mantık ve aristo felsefesi öğrenmiştir. *

  (bkz: insanlığa emek verenler)
  3 ... a la folie
 7. 7.
  leviathan(dev) adlı kitabında özetle;"insan doğuştan kötüdür.homo homini lupus(insan insanın kurdudur).insanlar arasında anarşi olmaması için mutlak monarşinin güçlü olması gerekir.hatta yetkileri sınırsız olmalıdır.medeniyete giden yol mutlak monarşiden geçer." diyen insan.
  2 ... endland
 8. 8.
  eserleri:
  1628- thukydides tarihi çevirisi
  1640- human nature (insan doğası)
  1640- de corpore politico (siyasal düzen üzerine)
  1641- de cive (kent üstüne)
  1651- leviathan (dev)
  1655- de corpore (beden üstüne)
  1656- özgürlük zorunluluk ve tarih üstüne
  1658- de homine (insan üstüne)
  1676- homeros destanları çevrisi
  1689- behemoth (ingiliz iç savaşlarının nedenlerinin tarihi)
  1 ... kisladankampuse
 9. 9.
  empirist yaklaşıma sahiptir. en önemli eseri leviathan, incilde yer alan bir tür canavarın adı, hobbes'a göre ise modern egemenliğin yeni bir kavranış modelidir.modern felsefe descartes ile başlar ama modern politika düşüncesini hobbes ile başlatırız.

  cisimsel bütünlükten bahseder. descartes'ın iddiası ise şu: insanda tekil olmayan, cisimsel olmayan bir yan var. ama hobbes'a göre bu cisimsel olmayan varoluş ile çelişir.bir cismin içinde ne kadar derine bakarsanız bakın karşılaştığınız şey cisimdir. yani işe cisimsel varoluşla başlar. cisimsel varoluşa baktığımızda göreceğimiz şey yine cisimsel olacaktır. anlayacağımız üzere bilginin kaynağına ilişkin yeniden bir tartışma doğar. descartes ile hobbes'un arasındaki tartışma da muhtemelen yöntem konusunda olacaktır.
  3 ... ess ess
 10. 10.
  (bkz: korkunun çocuğu)
  1 ... brunglace