bugün

ilk çıktığı yıllarda bayağı sivrilen ancak daha sonraları kendini tekrar etmiş bir iskandinav gruptur işte.
kurban olunası sesi güzel kendi güzel bayan soliste sahip kaliteli ürekten grup.
helheim, summernight city, seawinds parçaları son derece başarılı olan grup.
(#3305629).
basit riff ler üzerine senfonik metal sınırlarını çoktan zorlamaya başlamış, kendini tekrar ederek, kendi sonunu getirmiş gruptur.
efsane grupların efsane şarkılarını neredeyse orjinalinden daha güzel çalabilen * bir grup. ilk aklıma gelen 2 örnek;

(bkz: thor) *
(bkz: children of the damned) *
vovin albümleriyle bir efsane yaratmışlardır.
ah canım vah canım yazarımız.
bir son of the staves of time şarkıları vardırki tadından yenmez tekrar tekrar başa sarılasıdır.vokaldaki abimizde * pek bi aşmıştır bu şarkıda hani.
2008 yazında 'Live Gothic' adında konser albümünü yayınladıktan sonra grubun asıl ismi Christofer Johnsson; Kristian Niemann, Johan Niemann, Petter Karlsson ve vokal Mats Leven ile yollarını ayırmıştır.

Live Gothic albümünün şarkı listesi ise şu şekilde:

CD 1
01. Der Mitternachtslöwe
02. Schwartzalbenheim
03. The Blood Of Kingu
04. The Falling Stone
05. An Arrow From The Sun
06. Deggial
07. Wine Of Aluqah
08. The Perennial Sophia
09. The Son Of The Sun
10. Son Of The Staves Of Time
11. Birth Of Venus Illegitima
12. Tuna 1613
13. Drum Solo
14. Muspelheim

CD 2
01. Rise Of Sodom And Gomorrah
02. Ginnungagap
03. Grand Finale
04. Lemuria
05. The Wand Of Abaris
06. Nightside Of Eden
07. To Mega Therion
08. Thor (The Powerhead)

Therion'un şuanki kadrosu :
Christopher Johnsson
Nalle Pahlsson(bass)
Johan Kullberg(davul)
Thomas Vikström(vokal)
Snowy Shaw(vokal)
Lori Lewis(vokal)
Katarina Lilja(vokal)
yıl 2004. mekan ankara-saklıkent. hepimizde bir heyecan ki sormayın. çünkü isveçli elf sanatçıların grubu therion konser verecek az sonra.

kapıda saatlerce beklememize, uykusuz ve yorgun olmamıza rağmen mutluyuz çünkü onları dünya gözüyle görme imkanımız mevcut. çulsuz bir mülkiye öğrencisi olarak çok da para bayılmışım ama bu therion'u görme heyecanının yanında sönük kalmış.

neyse karanlık ortam, elime biri bira tutuşturmuş, ben de bu ne der gibi bakınıyorum, millet deli gibi böğürmekte. ışıklar yandı, çıktı grubumuz, başladı söylemeye. ben de bağırmakla, tepinmekle meşgulüm. ama bu sevincim uzun sürmüyor. gümmm! elektrikler gidiyor.

olsun, diyorum. nasılolsa jeneratör vardır. evet bildiniz, yokmuş. elektrik sürekli gidip geliyor, defalarca başlanıyor konsere ama namümkün. sinirle kapıya doğru hamle yapıyorum. bu arada elektrik tekrar geliyor. bir nağme, yahu diyorum bu hangi albümden? ulan kafam olmuş bir milyon meğersem adamlar istiklal marşı'nı icra ediyormuş. vay anasını demeye kalmadan elektrik sonuncu olarak, bir daha gelmemek üzere gidiyor ve ben öfkemle kalakalıyorum.

tabii kalabalık öfkeli "s..klikent", "saklıkent g..tüne trafo girsin" diye bağırıyor millet. ortalık karışınca arkadaşla kaçmayı uygun buluyoruz.

işte böyle bir anımdır. ankaradan sonra gerçi istanbul'da adam gibi konser verebilmişler. herşeye karşın seviyorum onları. ama içimde kalmadı değil hani.
(bkz: adulruna rediviva)
tam anlamıyla hayvan bunlar.
Ne dedikleri pek anlaşılmasa da iyi müzik yaparlar. vovin'den ''birth of venüs illegitima''daki bayan vokal martina astner'in sesine hasta olunup therion'a hasta olunur. dinleyenlerin %76.053'ü bu şekilde severler grubu.
istanbul da tenor ve sopranolardan oluşan özel ekibiyle 11 aralık da konser verecek olan senfonik metalin öncü grubu.
Muhteşem besteleri ile şarkılarının içindeki melodiler sizi alır o şarkının yazıldığı ortama götürür resmen.Roman okur gibi şarkıyı dinlerken karakterler canlandırırsınız zihninizde mekanlar... Özellikle de bu bahsettiğim konu; The Siren Of The Woods şarkısında tam anlamıyla gerçek olur.

Tabiki de bunların altında hep christofer johnsson vardır.Grup üyelerinin değişmesine rağmen hala aynı istikrarını ve güzelliğini devam ettirmektedir.
her şarkısı sıkmadan dinlenilesi nadir gruplardan biri benim için. ha birde Lemuria'sı vardır onun yeri çok başkadır.
live gothic den uzun bir süre sonra ilk defa bugün hellfest 2011 performansını internetten izledim ve mats leven abimizin ayrılmasıyla bazı şarkıların öksüz kaldığını gördüm. ama her türlü severim bunları ben, ayrıca lori lewis te grubun kalıcı üyeleri arasına katılmış.
son albümündeki sitra ahra ve kali yuga iii güzel şarkılarındandır.
isveç çıkışlı diğer metal grupları gibi türünde aşmış senfonik metal grubu. theli albümü muazzamdır.
senfonik metalin tanrıları.

http://www.youtube.com/wa...ailpage&v=-ZtCRJld08c
yeni cover albümü (bkz: Les Fleurs Du Mal) ile sıçmışlardır. Christofer efendinin yalamaya çevirdiği gruptan snowy nin de gitmesi ile iyice boka sarmıştır.

Herşeye rağmen de 7/24 therion.Birazcık theli e yaklaşsaydın bari 5 yıl daha idare ederdik parçalarla.
çatlak vokal snowy shaw'un gruptan ayrılması ile gönlümdeki tahtlarını soru işaretlerine bırakan senfonik insanlar topluluğu.

(bkz: snowy shaw)
Tanimayanlar ve dinlememis olanlar icin buyuk kayiptir.
senfonik metalin öncüsüdür. en iyi albümleri vovin'dir. klasikler arasındadır.