bugün

bir tess gerritsen romanı

Kitap arkası:
Bu romanın her satırından kan sızıyor... Kitaba adını veren, planlı ve kanlı katil Cerrah gerilimi her an ayakta tutuyor.
Dr. Catherine Cordell Savannah'da seri cinayetler işleyen bir katilin vahşi saldırısına uğramıştır. Saldırgandan onu silahla vurarak kurtulmayı başarmıştır. Şimdi Boston'dadır. Ancak başka bir katil bu kentte de gerilim yaratmaktadır. Kadınların rahimlerini kesip alan ve korkunç işkencelere tabi tutan adama Cerrah adı verilmektedir. Catherine Cordell birdenbire bu katilin de hedefi haline gelecektir.
Çok satanlar listesinin müdavimlerinden Tess Gerritsen'in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî gerilim romanlarından beşincisi olan "Cerrah", inandırıcı kahramanları, sürükleyici diyalogları ve sürekli tırmanan gerilim duygusuyla bu türü sevenlerin hayran olacağı tarzda bir roman. Doğan Kitap'ın yılın gerilim romanı olmasını beklediği "Cerrah"da Gerritsen tıpkı kahramanının neşterini kullandığı gibi kalemini ustaca oynatıyor.
insanın kanını donduran tess gerritsen romanı.
thomas moore-catherine cordell-andrew capra -warren hoyt başkarakterleridir.
romanın son sözü defalarca okunmaya değerdir.
tess gerritsen'in yazmak için cerrahlığa ara verdiğini duyduğum kitap.
seri katillerin profilini çıkarma, ruhsal durumlarını analiz etme konusunda maxime chattamın kitapları kadar olmasa da insanı bilgilendiren, ufkunu açan kitaplardandır. kitabın bir bölümünde cinsel cinayet işleyen seri katiller hakkında verilen bilgilerden bazıları:

--spoiler--
cinsel cinayet işleyenler kurbanlarını toplumun en savunmasız üyeleri arasından seçer. denetim altına alabilecekleri, aşağılaya bilecekleri kadınları, onları tehdit edemeyecek kurbanlar seçerler. tecavüze uğramış bir kadın kadar kırılgan başka biri olabilir mi?
--spoiler--

--spoiler--
her katil rahat ettiği belirli bir bölgede faaliyet gösterir. avlanan yırtıcılar gibidirler. kendine ait alanları ve kurbanlarını buldukları avlanma bölgeleri vardır.
--spoiler--
sürükleyici bir tess gerritson romanı. yazarın doktor olduğunu bilmek romana gerçekçilik katıyor. arkasına devam kitabı çırak'ı ve A'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi 'ni okursanız daha bir tırsıtıcı oluyor. varmış böyle manyaklar diyorsunuz.
iki gün önce başlayıp, an itibariyle bitirdiğim "tess gerritsen" imzalı muhteşem bir kurguya sahip polisiye bir roman. bes serilik olan maceranın ilki.ikincisi olan çaylak'ı sipariş edip, tüm seriyi bir an önce bitirmek için sabırsızlandığım şahane eser.polisiye-gerilim seviyorum diyorsanız kaçırılmamalı.
(bkz: tess gerritsen)
tess gerritsen adlı piskopat ablamızın yazdığı ve bir an bile sıkılmadığınız kitaptır.
criminal minds izleyecilerine şiddetle tavsiye edilir.
laptoptan e-kitap okumak zor olsa da bu kitap için gece gündüz demeden bitirdiğim, sürükleyici bir kitap, seriye dalarsınız çıkamazsınız.
elinize aldığınızda bırakamayacağınız sürükleyici bir kitap. akıldan çıkmaz.
tess gerritsen versıyonu vardır ki altınıza sıçırttırtırtır. *
tıbbı gerilim, polisiye, cinayet romanı. az önce bitirdiğim kitap.
kesmeli biçmeli, dexter gibi katilleri sevenlerin de seveceği bir roman olsa da zekadan yoksun bi kitap cerrah. yani çok övülmesine rağmen yazarın aslında roman yazarı değilde doktor olmasından kaynaklanan bi eksiklik yok değil.
bunu söylerken tıbbi ortamda geçen diyaloglardan veya hastane ortamında geçen konuşmalarda bahsetmiyorum tabii ki , yazar ablamız o konuda profesyonelce anlatmış.
katil profili konusunda da güzel bilgiler veriyor ve katil psikolojisinden anlıyor yazar ablamız.
e sen niye böyle zekadan yoksun dedin krlmanu? diye soracaksınız haklı olarak, cevabım da kurgunun, olayların bağlanış şeklinin eksikliğinden olacak.
buradan sonrası hafif spoiler içermektedir,
moore karakteri biraz daha belirgin ve biraz daha aktif olabilirdi. sonuçta adam ana kahramanlardan ama o kadar uğraşmasına rağmen bi sikime yaramadı sayılır roman boyu. sonunda da çok pasifti.
beni cerrah ile beraber en çok etkileyen karakter rizzoli oldu. kadın polislerin işinin ne kadar zor olduğunu, bazı durumlarda onlara çok haksızlık yapıldığını anlıyorsunuz okurken. aslında sadece poliste değil işini yapan, yapmaya çalışan, uğraş veren bi kadına duyulan güvensizliğin felaketlere yol açabileceğini anlıyorsunuz.
neden bu kadar geç kaldım bu yazarı tanımada ve neden bu kadar geç okudum bu romanı kendime kızmaktayım, polisiye ve gerilimden keyif alıyorsanız mutlaka okuyun.

Edit: gece ışıklar kapalı ve tek başına okunduğunda insanı gayet geren bir roman.
uzun zaman önce iki kez okuduğum muhteşem bir tess gerritsen romanı... yahu ilk okuduğumda 2 günde bitirdim fakat 1 hafta doğru düzgün uyuyamadım, biraz dalsam tuhaf kabuslar görerek uyandım, ikinci okuyuşumda bu kadar çok tırsmadım hazırlıklı olduğum için fakat yinede fena halde ürperdim şimdi serinin devamını özellikle de bu kitabın devamı olan Çırak kitabını okumayı çok istiyorum ama bi yandan da fena halde tırsıyorum.