bugün

türkçeye kızıl harf (bordosiyah yay.) adıyla çevrilen, boğaziçi üniversitesi ve haliç üniversitelerinde amerikan novel/ survey of american literature derslerinde okutulan, bol sembollü roman. söz konusu olan harf adultery(zina)nin A'sıdır.
(bkz: the scarlet claw)
american novel dersinde okuduğum güzel bir kitapta.kitapta new englander diye adlandırılan tutucu kesimden bahsedilir.kitap kendinden yaşça büyük kocasının ısrarı üzerine amerikaya yerleşmiş ve bir pederle yasak ilişki yaşamıl bir kadından bahseder. kitapta çokça sembolik öğe vardır ayrıca kitap transcendentalism'e bir örnektir
derste tartışacağımız gün üzerinde kocaman bir a harfi olan tişörtümü giydiğim kitap.
ortaokul hazırlık * sınıfında okutulan oxford yayınlarından çıkma upper seviyesinde kitapcık. *
nathaniel hawthorne'un baba gibi yazdığı kitaptır. romantik elementler barındırır, her yanı ile doldur.
http://oznurdogan.com/201...rlet-letter-kirmizi-leke/
En sevdigim klasik.
Iki yil ust uste derste okuma arti analize maruz kalmama ragmen en az sıkıcı olan klasiktir bana göre. Ne ararsan var. Cadı avı, yasak aşk, gayri meşru garip çocuk, intikam, entrika, acı, pismanlık ve daha ne ararsan. çokça sembol ve metafor var. Hepsinin olmasa bile bir çoğunun farkına vararak okumak zevk verici.
1995 yapımı 135 dakikalık dram/romantik filmi. Baş rollerde gary oldman ve demi moore yer alıyor. 5.1 imdb puanına sahip görsel

--dikkat spoiler çıkabilir--
Film büyük bir aşkı, yozlaşmış adetleri/kanunları, cahil insanları din ile korkutan idarecileri, kadınların bir köle gibi itaatkar olması gerektiğini ve bir kadının buna başkaldırısını anlatıyor. tüm kasaba halkı gibi pedere hasta, kadına hayran olmuştum. Bide çok ağlamıştım, hatta film boyu gözlerimden yaş eksik olmadı.

Gary'ciğime uzun saç çok yakışıyor, dracula iken dalgalıydı o da çok yakışmıştı. Bu adama her şey yakışıyor zaten, garip dönem kıyafetleri ve o komik botlar bile.
elini yüzünü mürekkepe bulaştırıp, masum masum bakması yok mu! Çok tatlı çok.. hele gülerken ayrı, ağlarken ayrı parlayan mavi gözlerine hiç girmiyorum..