bugün

beklenendir. umarım, harika bir film izleriz.

(bkz: expected)

(bkz: serbest çağrışım)

edit: beklediğimin ötesinde, güzel bir filmdi. thorin'in söylediği misty mountains şarkısı oldukça başarılı.
şimdiden sinemada bilet bulamadığım filmdir.
devasa bir perde'de 3 Boyutlu IMAX keyfiyle hobbit ön gösterimini izledik. ah be peter jackson en başta bunu seri yapsaydın ya... namussuz saruman bile namusluydu. izlerken her an nazgül'leri beklemek çok sancılıydı benim için. göre göre büst-heykel görmek. aksiyon bir an bile durmadı ve temposu müthişti. gandalfta ne yaşlanmış arkadaş.. maruzatım şu ki; ben doyamadım ork'lara be HOBBiT!
2 yıldır beklediğim, başıma bir şey gelmeyecek ise pazartesi ufaklıkla beraber seyredeceğim film. 3d mi yoksa 2d mi iyi onu da önce izleyenlere bırakalım.
dün radyo odtü özel gösterimi ile izleme şansını yakaladığım film. filmin akışı hakkında söylenecek olumlu şeyleri söylemeyeceğim. zaten buralar hep entry dolacak izlendikçe, herkesin beklentisini gayet karşılayacak tarzda başarılı bir film izletiyor peter jackson.

ancak sanki lotr serisine göre gerçekçilikten uzaklaşmış diyebiliriz. şöyle ki, düşme sahneleri, atlama sahneleri falan biraz daha ütopik olmuş filmde. anlamsız yerlerde mizah kullanılmış, gereksiz miydi hayır ama izleyicileri pek sarmadığını gözlemledim açıkçası.

hobbit'i oynayan martin freeman'ın oyunculuğu çok üst noktadaydı. mimikleri ve tavırları oyuncuyu kendisine bağlamayı başardı. lotr serisinde insanların frodo'nun antipatikliği ve sam'e davranışları yüzünden kaynaklanan nefreti, bu filmde kendine yer bulamayacak gibi her hangi bir karakterin üzerinde.

ian mckellen amcamız her ne kadar 60 yıl öncesini canlandırıyor olsa da çok yaşlanmış be abi. çökmüş resmen adam.

son olarak, filmde en beğendiğim sahneye değineceğim.

--spoiler--

kesinlikle gollum ve bilbo'nun diyaloglarıydı. filmin devam eden en uzun sahnesiydi sanırım ve bir saniye bile sıkmadan, kamera açıları mükemmel kullanılarak çok iyi diyaloglarla çekilmişti. sıradan bir filme bile, sırf o sahne için bile tekrar gidilebilir. bilbo'nun sorduğu bilmecelerde, gollum'un edindiği yüz ifadeleri çok iyiydi.

--spoiler--
aylardır beklenen zaman. vuslata az kaldı, bugün kavuşma günü.
bu akşam 3d izleyeceğim yüksek beklentilere girdiğim film. umarım yanılmam. sabırla beklenen filmle buluşma zamanı.
bir lord of the rings olacagını sanmıyorum ama tabiki izleyeceğim.
"orta dünya'da geçen bir eseri sevmemek mümkün mü?" diyerek gidilmesi gereken film.
hayatı boyunca lotr ile ilgili şeylerle yatıp kalkmış biri olarak yorum şudur ki koşup ilk seansta izledik, ve olmuş. pörfekt.
bu akşam 23.15 seansına bilet bulabildiğim filmdir kendileri. kitabını 15 yıl önce okumuştum (vay anasını). gideyim de göreyim bir hasret gidereyim orta dünyayla.
Not: peter abi şu silmarillon u da çeksene lan. nooluurrr..
birazdan koşa koşa varacağım kendisine. güzel film olduğu tahmin ediliyor.
izmir optimum'da izledim bugün. olay budur abi. biz neden bildiğimizden şaşıyorsak zaten. yeni bir efsane olacaktır. mükemmel filmdir. spoiler vermiyorum bir kaç gün sonra uzunca yazacam hakkında.
olayı bitirmişler.
Bu gün gösterime giren filmdir.

Parasız kalmak uğruna izledim ve buna değdi.

Gitmek isteyenler asla hayal kırıklığına uğramazlar. Film 3 boyutlu olunca daha başka bi hal alıyo. Film o kadar akıcı ki hiç sıkılma gibi bi derdin yok . Yüzüklerin efendisi'nden daha fazla övgüyü hak ediyo.
Tek eksik yani ismi bence, adı hobbit yerine cüceler olsa daha mantıklı olabilirdi. Filmden çıktıktan sonra yorum dahi yapamadım kendime yeni yeni geliyorum.
kitaptan biraz farklı olmuş ama arkadaş ilk sahneden itibaren ağlamak istedim o kadar özlemişim, o kadar hasretle beklemişim ki 2,5 saat nasıl geçti anlamadım. sonsuza kadar devam etsin istedim, film bittikten sonra alkışlamak istedim inanılmaz gaza geldim. bu bünyenin en çok ihtiyacı olan şeymiş meğersem film izlerken orgazma ulaştım adeta. bu kadar güzel yapılır mı lan. gidin izleyin mutlaka. oscar için çok kuvvetli bir aday geldi... misty mountain müziğine benim gibi hasta olup kusana kadar dinlemek isterseniz linki veriyim:

http://www.youtube.com/wa...mbedded&v=UJwyW9ngLNg
iyi olmuş. beklediğim gibi kısa bir film yapmamışlar, yine 3 saate sığdırmışlar tek kitap olsa bile. filmde sıkıldığım tek yer gollum'lu sahneler ama eminim diğer filmlerde o sahnelere atıf yapılıp birşeyler anlatılacak ki o sıkıcı sahneler uzatılmış.

--spoiler--

bilmeceler var karşılıklı bilbo ile gollum arasında. muhtemelen sonraki iki filmde bunlara değinilecek. kitabı okumadım, bilerek de
okumuyorum ki zevki olsun filmin, spoiler içermesin izlerken. neyse, eyyorlamam bu kadar; hadi ben kaçar.

--spoiler--
okuldan cikar cikmaz gittigim film. neredeyse bir yildir bekledigim icin dayanamayip gittim, oysa ki kizin birine pazartesi gideriz diye soz vermistim.

film cok iyi olmus gercekten. uzun uzun usenmeden yapmislar. tek bir saniyesinde bile sikilmiyorsun. surekli bi hareket bi heyecan var. gollum'u ganfalf'i frodo'yu elrond'u bi daha gormek ayri bi heyecan verici. saruman'in gotluk yapacagi 60 yil oncesinden belliymis zaten.

demem o ki, oyle uzun uzun bekleyip gittikten sonra, bu filmin ikincisini yine bi yil daha nasil bekleyecem stresine girebilirsiniz.

sonsuz ovguyu hakediyor, muzigiyle, oyunculuklariyla ve herseyiyle.
muhteşem bir filmdir, uzun uzun konuşmayacağım; böyle bir film izlemeyi özlemişiz yahu yıllardır. cüceler efsane, elf kraliçemizi gördük, orklar-troller-goblinler var, gollum bile var. hele o muhteşem yeni zelanda manzaraları yok mu; sırf yüzüklerin efendisi ve hobbit yüzünden kim bilir kaç yüz bin fani oralara göçmenin hayalini kuruyordur.

cüce kral thorin meşekalkan* çok karizmatik bir karakter, richard armitage'a on puan.

film boyunca ara ara kullanılan, filmin sonunda da jeneriklerde çalan o muhteşem şarkı; misty mountains; muhteşem bir eser.
http://www.youtube.com/watch?v=KRGLSitWsas
Pazar günü IMAX salonunda izleyeceğim film. sosyal medyada ki eleştrilere bakınca beklentileri karşılamış gibi gözüküyor olması oldukça sevindirici bir durum.
orta dünyanın havasını tekrar ciğerlere çekmenin hazzı paha biçilemez.
yüzük kardeşliği gibi aksiyonsal bölümlerin bir tık geride kaldığı film. Ancak yüzük kardeşliğinden daha fazla bunlara yer verilmiş. Ancak yine mevzu tam başlarken filmin bitmesi üzüyor insanı. Gerçekten hoş bir film ams. Seriyi sevenin kaçırmaması gereken filmlerden.
(bkz: adını hobbit koydum gandalfın yolu)
ilk yarisi agir tempoda ilerlese de ikinci yarida cosmus film. yuzuklerin efendisi serisini aratmadi gercekten. Hem komik hem surukleyici hem huzunlu olmus.
not: gollum bebisimsin.
yüzüklerin efendisi serisinin hayranı olanın mutlaka gitmek isteyeceği bir filmdir.