bugün

2011de gosterime girmesi beklenen ama bir türlü başrol oyuncusu seçilemeyen film.

http://www.imdb.com/title/tt0458339/
başrolü chris evansin aldıgına dair haberlerin oldugu film.
red skullin hugo weaving tarafından canlandırılacağı daha önce açıklanmıştı.
doğru adı,

(bkz: Captain America The First Avenger) olan film.
türkiye'de vizyona girme tarihi 22 temmuzdur. başrolde de yakışıklı mı yakışıklı chris evans varmış. izlenir ki bu! hem the avengers a da hazırlık olur.
yüksek çözünürlüklü resimler yayınlanmıştır filmle ilgili olarak.

http://www.joblo.com/vill...america-the-first-avenger
marvel comics hayranlarının sabırsızlıkla beklediği filmdir. chris evans'ın captain america rolüne pek yakışmadığı bir film olması da muhtemeldir.
joe jhonston'un yönettiği gösterim tarihi kesinleşmeyen * marvel in süper kahraman filmi.
türkiye'de vizyona 2 eylül tarihinde girecek film. normal vizyon tarihinden 1.5 ay kadar sonra yani...
*
görsel
normal gösterimi 3d gösteriminden daha 3d olan süper kahraman filmi.
hakkında uzun uzun yazmaya gerek duyulmayacak dandik filmdir. izlemesi hikayeyi iyi kötü biliyorsanız zaman kaybıdır. Ulan anlamıyorum milyonlarca dolar sermaye, orta ve iyi kapasitede oyuncular, sanat yönetmenleri onlar bunlar elinizin altındayken ne halt etmeye bu kadar boktan film yapabiliyorsunuz? çizgi roman uyarlaması falan filan tabi gerçekçilik olmayacak da çatışma sahneleri bari biraz gerçekçi yapın oğlum. yüzlerce asker tek bir noktadan haldur huldur düşmana taaruz eder mi? bir el bombasıyla 10 tanesini öldürürüsün.
filmin sonunda gördüğüm sahne gelecek film ile verdiği spoiler ile beni büyülemiştir gördüğüm üzere thor, cpt america, iron man 3'ü biraradaydı The Avengers olarak 2012 mayısında gelecek sanırım.
yok osurmadan filmi bitirdiler, hiç sevişme sahnesi yoktu, ayrıca kim demiş ki sıkılmadan filmi izledim diye demi bir bok atıcam yani.

(bkz: sikinsunun sinema eleştirmeni olması).
Genel anlamda başarılı bulduğum ancak çizgi-roman severler ve süper kahraman filmlerine karşı ekstra sempati duymayanlar tarafından fazla beğenilmeyeceğini düşündüğüm eğlenceli bir film. Ayrıca film bitip yazılar aktından sonra çıkan the avengers teaser'ı oldukça güzel görünüp insanı büyülüyor. Filme genel olarak amerikan milliyetçiliği yapıldığı yönünde eleştiriler geliyor filmin biraz milliyetçi olduğu gerçek ancak captain america adlı bir filmden başka türlüsünüde bekleyemezsin.
çok yüksek beklentilerle gitmeyen* daha önceden captain america izlemiş, okumuş ya da hakkında az çok bilgi sahibi olmuş kişilerin beğeneceğinden emin olduğum film.
içinde komik ve güzel diyaloglar barındıran film. "amerika propagandası yapıyor hacı bu film" diye gelmeyin bana sen zaten gideceğin film hakkında hiçbir şey bilmeden gitmişsin* demektir. captain america'yı küçüklüğümden beri severim ha bu demek olmuyor ki amerika sempatizanıyım.

bir kaç spoiler vermeden olmayacak.

--spoiler--

Timothy 'Dum Dum' Dugan: Are you sure you know what you're doing?
Steve Rogers: Yeah. I punched out Adolf Hitler 200 times.

Abraham Erskine: [about his choice] Why someone weak? Because a weak man knows the value of strength, the value of power...

Nick Fury: At ease, soldier! Look, I'm sorry about that little show back there, but we thought it best to break it to you slowly.
Steve Rogers: Break what?
Nick Fury: You've been asleep, Cap. For almost 70 years.
[Steve is silent with shock]
Nick Fury: Are you going to be okay?
Steve Rogers: Yeah. Yeah, I just... I had a date.

--spoiler--
marvel'in tanınmış karakterleri arasında filmini yapılmayan son kahramanıdır sanırım. 2 eylül 2011 tarin de gösterime girerek başta ben olmak üzere bir çok kişinin merağını sona erdirmiştir. filmi yapılmadan önce hep böyle bi sünepeyi nasıl olacakta beyaz perdede gerçekçi bir olarak izletecekler diye düşünmüşümdür. düşüncemin bir yanılgı olmadığınıda zaten bu filmi izleyince gördüm.

hele o eziği süper kahraman yaptıkları sahne Allah'ım tam bir komedi gibiydi. ne olduğu hiç görülmedi tost makinasına giren ekmek gibi. bir girşi bir çıkışı dumanlar içinde, hadi tamam tamam mavi taytını giy git süper kahtaman oldun döv tüm kötüleri durumu.*
ancak herşey bir yana filmin final sahnesi beni çok heycanlandırdı diyebilirim. bir an dedim aha 2. filim günümüzde geçecek yaşasın dedim. demir adamdaki o süperkahramanların reiside nereden çıktı? anlaşılan captan sen gel bize katıl maaş sigorta sorun değil ayarlarız aramızda diyecek yeni filimde sanırım.
140 milyon dolar nasıl çarçur edilir, gözümüze gözümüze sokulan filmdir. hugo weaving ve tommy lee jones'u bu film için ne diyerek kandırdılar bilemedim. "abi manyak bir senaryo var. çizgi roman uyarlaması ama harika film olacak." mı dediler yanına koyayım!

çizgi romanı da bu kadar saçma mıydı bilmiyorum ama bu filmde g i joe rise of cobra ve hatta 300'den bile en az üç kat daha fazla saçmalamayı enteresan bir şekilde başarmışlar. alttan alta vermek istedikleri mesaj da şu olsa gerek: ikinci dünya savaşı sırasında almanların ışın silahları (ışın silahı yanına koyayım, ışın silahı!) vardı ama bizim de captain americamız vardı ve ışın silahlarına rağmen onları yendik! bu mudur yanına koyayım? herifin oğlu beş kişiyle 10 tane silah fabrikasını basıyor, bir tanesine bir halt olmuyor. bu saçmalığı beğenip de cüneyt arkın'a laf atanın alnını karışlarım ben! ilk önce adam olacaksınız, ondan sonra da saçmalamayı keseceksiniz!

iyiden iyiye senaryo kıtlığına düşmüş olan hollywood'un derdine çare olmamış bir başka hüsrandır bu film; tanımı budur, ötesi yoktur.
aslnda konuya bu kadar sadık kalmasalar beğenmeyeceğim ama konunun dışına çıkmaması sebebiyle bence gideri olan film...
--spoiler--

Why someone weak? Because a weak man knows the value of strength, the value of power...

--spoiler--
the avengers sayesinde hataları unutulmuş filmdir.
filmden akılda kalan : lan o kızla buluşamadı mı şimdi bu! vay böyle aşkın ızdırabını mikeyim o zaman.
2. filme göre vasat olsada genede izlenebilecek bir film.
yarak gibi filmdir afedersin.
her marvel filmi gibi kotu olan film.
3d sahneleri dandik ötesi olan, verdiğim para haram olsun düşüncesiyle beni baş başa bırakan film. üstüne üstlük kuşadası cinemarinedeki çakallar 3d film bahanesiyle iki kat ücret almışlardı. senaryo, oyunculuklar falan da gayet vasat.

filmin yönetmeni başta olmak üzere, 3d kısımlarına herhangi bir şekilde emeği geçen herkesin final destination 5'i izleyip sinemada 3d'nin ne düzeyde kullanılabileceğini konusunda az çok fikir sahibi olması lazım.